Anastazy (arcybiskup Tirany i całej Albanii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anastazy
Anastasios Jannulatos
Αναστάσιος Γιαννουλάτος
Wielce Błogosławiony arcybiskup Tirany i całej Albanii
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1929
Pireus
Arcybiskup Tirany i całej Albanii
Okres sprawowania od 1992
Wyznanie prawosławne
Kościół Autokefaliczny Prawosławny Kościół Albanii
Diakonat 1960
Prezbiterat 24 maja 1964
Chirotonia biskupia 19 listopada 1972
Odznaczenia
Order Księcia Jarosława Mądrego III klasy
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 19 listopada 1972
Miejscowość Ateny
Miejsce Sobór Zwiastowania Pańskiego
Konsekrator Hieronim I

Anastazy, imię świeckie Anastasios Jannulatos (gr. Αναστάσιος Γιαννουλάτος; ur. 4 listopada 1929 w Pireusie) – prawosławny arcybiskup Tirany i całej Albanii, zwierzchnik Autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Albanii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1951 ukończył studia teologiczne na uniwersytecie ateńskim. Był członkiem bractwa cerkiewnego ZOE, którego celem było sprzyjanie odnowie wiary prawosławnej wśród Greków w latach po zakończeniu II wojnie światowej[1]. W 1960 przyjął święcenia diakońskie[1].

Studia kontynuował na uniwersytetach niemieckich (Hamburg, Marburg), kształcąc się w zakresie afrykanistyki. W latach 1958–1961 pełnił funkcję sekretarza generalnego międzynarodowej organizacji młodzieży prawosławnej Syndesmos, w latach 1964–1978 był jej wiceprzewodniczącym. Wyświęcony na kapłana 24 maja 1964 wyjechał na misje do Ugandy, ale wkrótce zachorował na malarię, co zmusiło go do powrotu.

W latach 70. zajął się pracą naukową. Obronił pracę habilitacyjną na Uniwersytecie w Kampali, zatytułowaną Duch Mbandwa i struktura jego kultu: rozpatrzenie różnych aspektów afrykańskich kultów religijnych[1]. Ponadto w 1972 został wyświęcony na biskupa Andrussy[1].

W związku z pogorszeniem się sytuacji Patriarchatu Aleksandryjskiego w Afryce wschodniej w latach 80. XX wieku patriarcha aleksandryjski Mikołaj VI poprosił biskupa Anastazego o objęcie zwierzchnictwa nad strukturami prawosławnymi w Kenii, z godnością egzarchy. Duchowny objął ten urząd. W czasie swojej pracy w Kenii przyczynił się do renowacji 25 cerkwi i otwarcia 67 nowych, powołania prowadzonych przez Cerkiew szpitali, przedszkoli i szkół, dokonania przekładu tekstów liturgicznych na siedem lokalnych języków[1].

W 1983 objął stanowisko dziekana wydziału teologicznego uniwersytetu w Atenach.

W 1991, kiedy w Albanii po 24 latach ateizacji zaczęły odradzać się instytucje religijne, okazało się, że okresu prześladowań nie przeżył żaden z albańskich duchownych, który mógł stanąć zgodnie z prawem kanonicznym na czele wspólnoty prawosławnej. W tej sytuacji Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I skierował do Albanii Anastazego, nadając mu godność egzarchy, z misją odbudowy struktur kościelnych. W czerwcu 1992 Anastazy stanął na czele kościoła albańskiego, z tytułem arcybiskupa Tirany i całej Albanii. Jego intronizacja odbyła się 2 sierpnia w katedrze prawosławnej w Tiranie. Wybór Anastazego na zwierzchnika kościoła albańskiego spotkał się z protestami albańskich środowisk nacjonalistycznych, które nie mogły pogodzić się z tym, że godność ta trafiła w ręce Greka.

Należy do Komitetu Naczelnego Światowej Rady Kościołów. W 2008 został uhonorowany przez władze Ukrainy Orderem Jarosława Mądrego III kl.

W czerwcu 2016 r. uczestniczył w Soborze Wszechprawosławnym na Krecie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]