Dżamal Chaszukdżi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dżamal Chaszukdżi
جمال خاشقجي
Ilustracja
Dżamal Chaszukdżi (2018)
Data i miejsce urodzenia 13 października 1958
Medyna
Data i miejsce śmierci 2 października 2018
Stambuł
Przyczyna śmierci zabójstwo
Zawód dziennikarz
Dżamal Chaszukdżi (2011)

Dżamal Ahmad Chaszukdżi[a], Jamal Khashoggi (arab. ‏جمال خاشقجي‎, Ǧamāl Ḫāšuqǧī, wym. [d͡ʒaˈmaːl xaːˈʃʊɡd͡ʒi]; ur. 13 października 1958 w Medynie, zm. 2 października 2018 w Stambule) – saudyjski dziennikarz i komentator polityczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 13 stycznia 1958 w Medynie, w rodzinie pochodzenia tureckiego, jako syn Ahmeda, właściciela sklepu z tkaninami, oraz Esaf z domu Daftar[1]. Ukończył szkoły w Arabii Saudyjskiej, a następnie dziennikarstwo na Uniwersytecie Stanu Indiana[2].

Od 1985 pracował w anglojęzycznych mediach saudyjskich, następnie w wydawanych w Londynie arabskich gazetach „Asharq Al-Awsat” i „Al-Hajat”. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku jako reporter relacjonował wydarzenia z Algierii, Afganistanu, Kuwejtu i całego Bliskiego Wschodu. Przeprowadził wywiad z Usamą ibn Ladinem. W latach 1999–2003 był zastępcą redaktora naczelnego saudyjskiej gazety „Arab News”, a następnie przez ponad trzy lata kierował „Al Watan” (w 2004 i w latach 2007–2010). Został dyrektorem telewizji Al-Arab News Channel, należącej do księcia Al-Walida ibn Talala. Był stałym komentatorem politycznym w różnych arabskich mediach. Jego odważne teksty i tezy były często źle odbierane w kręgach władzy w Arabii Saudyjskiej. Z powodu krytyki następcy tronu Muhammada ibn Salmana zmuszony był do opuszczenia rodzinnego kraju – w 2017 przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie rozpoczął współpracę z „The Washington Post[3].

Zaginął 2 października 2018 po wejściu do saudyjskiego konsulatu generalnego w Stambule. Według doniesień medialnych turecka policja dysponowała dowodami, że dziennikarz został na terenie konsulatu zamordowany przez kilkunastu saudyjskich agentów[4]. Zdarzenie to wywołało protesty w wielu krajach i napięcia polityczne na linii Turcja–Arabia Saudyjska oraz Stany Zjednoczone–Arabia Saudyjska[2][3][4][5]. Amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo, udał się ze specjalną wizytą do Rijadu, gdzie spotkał się z królem Salmanem oraz księciem Muhammadem i poinformował o zaniepokojeniu prezydenta Trumpa tą sprawą[6]. Przez dwa i pół tygodnia władze Arabii Saudyjskiej odrzucały oskarżenia o zamordowanie Dżamala Chaszukdżiego, jednak w nocy z 19 na 20 października 2018 Saudyjska Agencja Prasowa (organ rządowy) przyznała, że Chaszukdżi został zabity w konsulacie w Stambule. Agencja poinformowała, że w związku z tym zabójstwem aresztowano osiemnastu Saudyjczyków[7].

31 października 2018 roku turecka prokuratura oświadczyła, że Chaszukdżi został uduszony niedługo po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule 2 października, a jego ciało po śmieci poćwiartowano[8]. 2 listopada doradca tureckiego prezydenta, Yasin Aktay, stwierdził, że jest przekonany, iż ciało dziennikarza zostało po poćwiartowaniu rozpuszczone w kwasie[9].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego krewnym był Adnan Chaszukdżi, handlarz bronią. Był trzykrotnie żonaty; z pierwszą żoną miał dwóch synów i dwie córki. Wszystkie jego małżeństwa zakończyły się rozwodami[1].

Profil Chaszukdżiego na Twitterze obserwowało 1,6 mln osób[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W mediach polskojęzycznych przeważa forma Dżamal Chaszodżdżi, wzorowana na zapisie angielskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]