Portal:Aktualności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Najnowsze wiadomości

Zmarli: Suzanne ZimmermanMonte HellmanWiesława MazurkiewiczIdriss DébyAndrzej Białynicki-BirulaJim Steinman (na zdjęciu)Wiera ŁantratowaWalter MondaleMonica BandiniWilly van der KuijlenZdeněk RůžičkaStefan BratkowskiGert MetzCharles GeschkeHelen McCrorySiergiej NowikowMari Törőcsik

Zapraszamy także do serwisu Wikinews, w którym każdy może dodawać oraz redagować wiadomości, tworzyć reportaże, fotoreportaże czy zamieszczać wywiady.
21:26 CET, 21 kwietnia 2021
<< kwiecień 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Dodaj wiadomość

20 kwietnia

 • Prezydent Idriss Déby zmarł z powodu ran odniesionych podczas dowodzenia siłami przeciwko rebeliantom na północy kraju. Konstytucja Czadu została zawieszona, a Tymczasowa Rada Wojskowa, na czele której stoi syn Déby'ego, generał Mahamat Idriss Déby Itno, będzie rządzić krajem przez 18 miesięcy[1].

19 kwietnia

18 kwietnia

 • Co najmniej 19 cywilów zostało zabitych, a dwóch zostało rannych, gdy uzbrojeni mężczyźni napadli na wioskę w regionie Tillabéri w Nigrze[9].
 • W wyniku wykolejenia pociągu w mieście Tuch, w prowincji Al-Kaljubijja w Egipcie zginęło co najmniej 11 osób, a 98 zostało rannych[10].
 • W wypadku samochodowym na Przylądku Wschodnim w RPA zginęło siedem osób, gdy ich pojazd zderzył się czołowo z autobusem[11].
 • Pandemia COVID-19: Według stanu na 18 kwietnia liczba potwierdzonych zachorowań na całym świecie przekroczyła 142 miliony osób, zaś liczba potwierdzonych zgonów to ok. 3 miliony[12].
 • Trzęsienie ziemi o sile 5,9 w skali Richtera nawiedziło prowincję Bushehr w południowym Iranie. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu miasta Bandar-e Genawe, natomiast hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 10 km. Nie było doniesień o ofiarach[13].

17 kwietnia

16 kwietnia

 • Oczekiwanym posunięciem na 8. Kongresie Partii Komunistycznej była oficjalna rezygnacja Raúla Castro z funkcji pierwszego sekretarza, najpotężniejszej pozycji na Kubie. Oczekuje się, że jego następcą zostanie obecny prezydent Miguel Díaz-Canel[17].
 • Turecki Bank Centralny zakazał transakcji przy użyciu kryptowalut i aktywów kryptograficznych, powołując się na możliwe „nieodwracalne szkody” i ryzyko transakcyjne dla klientów[18].
 • Program Artemis: NASA przyznała firmie SpaceX kontrakt na budowę systemu lądowania dla ludzi nowej generacji, aby w ciągu tej dekady wysłać amerykańskich astronautów na powierzchnię Księżyca[19].

15 kwietnia

 • Strzelanina w FedEx w Indianapolis: Osiem osób zginęło, a siedem zostało rannych w masowej strzelaninie w zakładzie FedEx w Indianapolis w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych. Policja stwierdziła, że później napastnik odebrał sobie życie[20][21].
 • Co najmniej cztery osoby zginęły, a 17 zostało rannych w ataku bombowym na targu w dzielnicy As-Saura w Bagdadzie w Iraku[22].
 • Mieszkańcy Essouassi w prowincji Al-Mahdijja w Tunezji podpalili miejscowy posterunek policji i samochód policyjny po tym, jak dwóch młodych mężczyzn zginęło w wypadku drogowym z policyjnym pojazdem. Personel ewakuował obiekt i nikt nie został ranny[23].
 • Zamach stanu w Mjanmie: Siły bezpieczeństwa aresztowały w pobliżu Munywy 25-letniego Wai Moe Nainga, jednego z głównych przywódców protestów przeciwko zamachowi stanu. Ponadto żołnierze otworzyli ogień do protestujących w Mandalaj, aby rozproszyć grupę pracowników medycznych, zabijając jednego mężczyznę i raniąc kilku innych[24].
 • Francuskie Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie zagłosowało za zmianą obowiązującej ustawy o wieku wyrażania zgody, aby oficjalnie uznać seks z dziećmi poniżej 15 roku życia za gwałt i podlegać karze do 20 lat więzienia. Wcześniej prawo zezwalało osobie pełnoletniej na dochodzenie zgody dziecka w sądzie. Ustawa klasyfikuje również kazirodczy seks z nieletnim poniżej 18 roku życia jako gwałt[25].

14 kwietnia

 • Co najmniej 20 osób zginęło, a trzy zostały ranne po przewróceniu się autobusu po potrąceniu go przez ciężarówkę w prowincji Asjut w Egipcie[26].
 • Wojna domowa w Somalii: 15 cywilów zostało zabitych, a czterech innych zostało rannych, gdy mikrobus, którym podróżowali, wjechał na minę lądową na obrzeżach Mogadiszu. Dowódca wojskowy obwinił Asz-Szabab[27].

13 kwietnia

 • Co najmniej 20 dzieci zginęło podczas pożaru w szkole w Niamey w Nigrze[28].
 • W wyniku zamachu samochodowego w Farah zginęło trzech cywilów; z kolei 10 pracowników ochrony zginęło na północy kraju[29].
 • Prowizoryczny ładunek wybuchowy eksplodował na boisku piłkarskim w Hub, Beludżystan w Pakistanie, raniąc dwanaście osób. Do ataku doszło podczas gry zorganizowanej jako pamiątkowy hołd dla policjantów poległych na służbie[30].
 • Wojna w Afganistanie: Prezydent USA Joe Biden powiedział, że planuje wycofać wszystkie pozostałe wojska amerykańskie w Afganistanie do 11 września tegoż roku. Stany Zjednoczone ponowiły również swoje poparcie dla rządu afgańskiego przeciwko talibom, który jednak odmówił komentarza w sprawie zmiany w stosunku do wcześniej uzgodnionego terminu 1 maja[31]. Z kolei Wielka Brytania ogłosiła, że wycofa prawie wszystkie swoje wojska z Afganistanu po ogłoszeniu wycofania się Stanów Zjednoczonych. W Afganistanie nadal stacjonuje około 750 brytyjskich żołnierzy, głównie w Kabulu[32]. Natomiast Turcja zapowiadziała, że od 24 kwietnia do 4 maja będzie gospodarzem szczytu, mającego na celu zakończenie wojny w Afganistanie[33].
 • Po posiedzeniu gabinetu rząd Japonii podjął decyzję o uwolnieniu 1,25 miliona ton oczyszczonej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima poprzez zrzucenie jej do Oceanu Spokojnego w ciągu 30 lat. Chociaż rząd zapewnił, że radioaktywna woda została już uzdatniona i rozcieńczona do takiego poziomu, który nie będzie miał negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie i środowisko to jednak spotkało się to ze sceptycyzmem i sprzeciwem, zwłaszcza ze strony japońskiego przemysłu rybnego. Ponadto sprzeciwiają się temu Korea Południowa, Chiny i Tajwan, wspierany przez Stany Zjednoczone[34][35][36].
 • Blokada Kanału Sueskiego w 2021: Sąd w Ismailii przychylił się do wniosku egipskiego Urzędu Kanału Sueskiego o zajęcie kontenerowca Ever Given w oczekiwaniu na wypłatę odszkodowania w wysokości ponad 900 milionów dolarów[37].

12 kwietnia

 • Co najmniej 20 osób zginęło, a 14 zostało rannych w wypadku autobusowym w regionie Ancash w Peru[38].
 • Wojna w Donbasie: Dwóch ukraińskich żołnierzy zginęło w starciach na linii frontu z siłami separatystów w Donbasie. Obaj zginęli w wyniku ostrzału z broni strzeleckiej[39]. Ponadto Ukraina uruchomiła Artykuł 15 Karty o szczególnym partnerstwie, inicjując nadzwyczajne spotkanie z NATO w celu omówienia rosyjskiej eskalacji w Donbasie i rozbudowy sił rosyjskich na jej granicy. Artykuł został ostatnio uruchomiony w 2018 roku podczas kryzysu w Cieśninie Kerczeńskiej[40].
 • Francuscy ustawodawcy w głosowaniu zakazali liniom lotniczym oferowania lotów krajowych, jeśli tą samą podróż można by odbyć pociągiem w mniej niż 2,5h[41].

11 kwietnia

 • Katastrofa kolejowa koło Sauhadż: Egipska prokuratura oświadczyła, że nikogo nie było za sterami jednego z pociągów, które zderzyły się w zeszłym miesiącu w wypadku, w którym zginęło 20 osób, a około 200 zostało rannych[42].
 • Wojna w Donbasie: Ukraiński żołnierz został zabity, a inny poważnie ranny w wyniku ostrzału artyleryjskiego sił rosyjskich separatystów na linii frontu we wschodniej Ukrainie, w wyniku czego całkowita liczba żołnierzy zabitych w walce w tym roku wzrosła do 27[43].
 • Siedmiu duchownych katolickich, w tym dwóch obywateli francuskich, zostaje porwanych w mieście Croix-des-Bouquets w Departamencie Zachodnim na Haiti[44].

10 kwietnia

 • Zamach stanu w Mjanmie: 10 funkcjonariuszy zostaje zabitych przez sojusz grup rebeliantów podczas ataku na komisariat policji w Naungmon[45]. Ponadto Ambasador Mjanmy przy ONZ Kyaw Moe Tun wezwał społeczność międzynarodową do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad jego krajem w celu ochrony ludności cywilnej przed nalotami oraz ustanowienia embarga na broń dla junty, mówiąc: „Wasze zbiorowe, zdecydowane działania są natychmiast potrzebne”[46].
 • Wojna w Somalii (od 2009): Zamachowiec-samobójca dokonuje ataku na gubernatora regionu Bay w Somalii, zabijając przy tym cztery osoby i raniąc sześć innych przed barem w Baydhabo. Gubernator ucieka bez szwanku[47].
 • O godzinie 14:00 czasu lokalnego wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,0 u południowego wybrzeża Jawy Wschodniej. Epicentrum trzęsienia znajdowało się 44 km na południowy zachód od Gondanglegi Kulon, na głębokości 82,3 km. Zginęło osiem osób, a 39 zostało poważnie rannych[48].
 • Cztery osoby zginęły, a cztery zostały ranne po tym, jak siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących podczas wyborów w Bengalu Zachodnim w Indiach. Kolejna osoba zginęła, gdy nieznani napastnicy strzelali do wyborców w lokalu wyborczym[49].
 • Prezydent Iranu Hasan Rouhani zainaugurował serię zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu w obiekcie jądrowym w Natanz, tym samym ujawniając, że Iran naruszył porozumienie, które nakazuje testowanie i stosowanie wyłącznie wirówek „pierwszej generacji” do wzbogacania uranu, w reakcji na zachodnie sankcje naruszające umowę. Posunięcie to jest wynikiem pośrednich dyskusji w Wiedniu między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w celu ożywienia umowy[50].
 • Chińska administracja państwowa ds. regulacji rynku nałożyła grzywnę w wysokości 18,2 miliarda jenów (2,78 miliarda dolarów) na firmę technologiczną Alibaba z powodu praktyk antykonkurencyjnych, które zmusiły kupców do wybrania jednej z dwóch platform, zamiast możliwości współpracy z obiema[51].

9 kwietnia

8 kwietnia

 • Zamach stanu w Mjanmie: W mieście Taze w regionie Sikong doszło do starć uzbrojonych demonstrantów i żołnierzy, w wyniku których zginęło co najmniej 11 osób, a około 20 zostało rannych[59]. Ponadto birmański aktor i krytyk junty Paing Takhon został zatrzymany przez wojsko w North Dagon Township w Rangunie[60].
 • Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 20 zostało rannych w wyniku wypadku autobusu, który zjechał z drogi na autostradzie interoceanicznej w Puquio w Peru[61].
 • W mieście Savé w wyniku protestów przeciwko wyborowi prezydenta Patrice'a Talona zginęła jedna osoba, gdy żołnierze usiłowali rozpędzić protestujących przy użyciu broni. Ponadto sześć osób zostało rannych w wyniku ostrzału[62].
 • Eksplozja w fabryce farb w Ohio w Stanach Zjednoczonych zabiła jedną osobę i raniła osiem innych[63].
 • W rafinerii petrochemicznej Pemex w Minatitlán w Meksyku doszło do dużej eksplozji, a następnie pożaru. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych, ale siedem osób, w tym pięciu strażaków, zostało rannych[64].
 • Na wyspie Saint Vincent (Saint Vincent i Grenadyny) ogłoszono czerwony alarm i nakazano ewakuację mieszkańców po ostrzeżeniu przez sejsmologów o rychłej erupcji wulkanu La Soufrière[65].
 • Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłasiło ponowne odkrycie „zaginionego złotego miasta” sprzed 3000 lat w pobliżu Luksoru. Odkryte przez zespół kierowany przez Zahi Hawassa, miejsce to jest największym miastem, jakie kiedykolwiek znaleziono w historii Egiptu[66].

7 kwietnia

 • Co najmniej 100 osób zginęło w trwających starciach między regionami Afar i Somali w Etiopii. Walka rozpoczęła się w piątek 2 kwietnia 2021 roku, kiedy siły specjalne Somali zaatakowały obszary Haruk i Gewane przy użyciu ciężkiej broni, w tym karabinów maszynowych i granatników przeciwpancernych[67].
 • Konflikt w Darfurze: Liczba ofiar w wyniku starć plemiennych, które rozpoczęły się 5 kwietnia tegoż roku między Masalitami a Arabami w Al-Dżunajna, Zachodnim Darfurze w Sudanie, wzrosła do 87 zabitych i 191 rannych[68].
 • Zamach stanu w Mjanmie: Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących przeciwko zamachowi stanu, zabijając 15 osób i raniąc dziesiątki innych. Tłum podpalił również chińską fabrykę odzieży w Rangunie. Stowarzyszenie Pomocy Więźniom Politycznym stwierdziło, że junta wydaje się przenosić swoją uwagę z miast na obszary wiejskie i „traci kontrolę” nad krajem[69].
 • Co najmniej 16 osób zginęło, a 14 zostało rannych w czołowym zderzeniu dwóch autobusów w pobliżu granicy meksykańsko-amerykańskiej w meksykańskim stanie Sonora[70].
 • Wojna domowa w Syrii: Bojownicy IS napadli na miasto As-Si’in w dystrykcie As-Salamijja w zachodniej muhafazie Hama, porywając dziesiątki ludzi, w tym ośmiu żołnierzy. Kilka osób zostało później uwolnionych, a jedna osoba podobno została zabita[71].
 • Zaraz po tym, jak NATO wezwało Ukrainę do „przyspieszenia” ubiegania się o członkostwo, Kreml ostrzegł, że przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego „zaostrzy konflikt w Donbasie”[72].
 • Rząd Włoch formalnie uchylił akt prawny z 1913 roku, który pozwalał rządowi cenzurować lub zakazywać filmów, tym samym skutecznie zakazując cenzury filmów[73].
 • FIFA na czas nieokreślony zakazała Czadowi udziału we wszystkich światowych rozgrywkach piłkarskich, powołując się na ingerencję rządu w federację piłkarską tego kraju[74].

6 kwietnia

 • Norweskie centrum koordynacji ratownictwa stwierdziło, że załoga MV Eemslift Hendrika została ewakuowana helikopterem w nocy, a niektórzy po wskoczeniu do Morza Północnego, po tym, jak statek zaczął gwałtownie przechylać się. Specjalistyczny statek przeznaczony do transportu luksusowych jachtów, stracił moc, może zatonąć i dryfuje w kierunku norweskiego wybrzeża[75].
 • Arkansas stał się pierwszym stanem USA, który zakazał opieki tymczasowej dla nieletnich transpłciowych po tym, jak ustawodawca unieważnił weto gubernatora Asy Hutchinsona wobec ustawy[76].

5 kwietnia

4 kwietnia

3 kwietnia

2 kwietnia

1 kwietnia

 • Dwóch żołnierzy armii wenezuelskiej zginęło, a dziewięciu innych zostało rannych w wyniku wybuchu miny lądowej w pobliżu granicy z Kolumbią podczas operacji przeciwko dysydentom FARC i innym „nieregularnym grupom zbrojnym”[104].
 • Sześciu cywilnych członków oddziałów pomocniczych Sił Zbrojnych Burkina Faso zginęło podczas operacji w departamencie Dablo w prowincji Sanmatenga[105].
 • Zamach stanu w Mjanmie: Wielka Brytania nałożyła sankcje na birmański konglomerat Myanmar Economic Corporation za finansowanie junty i za kontakty z urzędnikami wojskowymi. Z kolei brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab oskarżył juntę o "osunięcie się na nowy poziom z bezmyślnym zabijaniem niewinnych ludzi, w tym dzieci"[106].
 • Protesty w Hongkongu (2019): Sąd w Hongkongu skazał dziewięciu działaczy opozycyjnego obozu prodemokratycznego za zorganizowanie i udział w „nielegalnym zgromadzeniu”. Wśród skazanych są politycy Martin Lee, Leung Kwok-hung, Margaret Ng oraz przedsiębiorca Jimmy Lai[107].
 • Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová mianowała ministra finansów Eduarda Hegera na nowego premiera, kończąc tym samym trwający miesiąc kryzys polityczny[108].
 • Nowa Zelandia podniosła minimalne wynagrodzenie do 20 dolarów za godzinę, zwiększając średni dochód 175 tys. obywateli o 44 dolary tygodniowo, podczas gdy podatek dochodowy od osób zarabiających powyżej 180 tys. dolarów wzrósł do 39%. Wydatki na opiekę społeczną, dodatki studenckie i wsparcie dla nabywców domów po raz pierwszy również uległy zwiększeniu[109].

Przypisy

 1. Anne-Marie Bissada: Chad: President Idriss Déby is killed in battle, after ruling for 30 years (ang.). theafricareport.com, 2021-04-20. [dostęp 2021-04-21].
 2. Chad military says it killed 300 rebels after attempted incursion (ang.). Al Jazeera, 2021-04-19. [dostęp 2021-04-20].
 3. Cuba leadership: Díaz-Canel named Communist Party chief (ang.). BBC, 2021-04-19. [dostęp 2021-04-20].
 4. Marcia Dunn: Ingenuity helicopter successfully flew on Mars (Update) (ang.). phys.org, 2021-04-19. [dostęp 2021-04-20].
 5. Max G. Levy: NASA Lands Ingenuity, the First-Ever Mars Helicopter (ang.). Wired, 2021-04-19. [dostęp 2021-04-20].
 6. Russia to withdraw from International Space Station starting from 2025, deputy PM confirms, as Moscow works on replacement (ang.). RT, 2021-04-18. [dostęp 2021-04-21].
 7. Kelly Servick: Biden administration scraps human fetal tissue research restrictions (ang.). sciencemag.org, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-20].
 8. Juliet Eilperin: Tyrannosaurs likely hunted in packs rather than heading out solo, scientists find (ang.). The Washington Post, 2021-04-19. [dostęp 2021-04-21].
 9. At least 19 people killed in west Niger attack (ang.). Al Jazeera, 2021-04-18. [dostęp 2021-04-20].
 10. Marco Ferrari: At least 11 people killed, 98 injured as train derails in Egypt (ang.). alarabiya.net, 2021-04-18. [dostęp 2021-04-20].
 11. 7 die in N2 head-on collision (ang.). enca.com, 2021-04-18. [dostęp 2021-04-20].
 12. Coronavirus Update (Live) (ang.). worldometers.info. [dostęp 2021-04-19].
 13. Reuters: Magnitude 5.9 earthquake hits southern Iran, no casualties reported - TV (ang.). MSN, 2021-04-18. [dostęp 2021-04-20].
 14. Middle EastYemen's Houthis say they have hit Saudi Arabia's King Khalid air base (ang.). Reuters, 2021-04-17. [dostęp 2021-04-18].
 15. Myanmar junta leader set to join ASEAN summit (ang.). france24.com, 2021-04-17. [dostęp 2021-04-18].
 16. Associated Press: Myanmar junta pardons and releases more than 23,000 prisoners (ang.). The Guardian, 2021-04-17. [dostęp 2021-04-18].
 17. Carmen Sesin, Orlando Matos: Cuba's Raul Castro confirms he's stepping down, says he's 'fulfilled his mission' (ang.). NBC News, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-18].
 18. Turkey bans crypto payments and Bitcoin feels the pain (ang.). Al Jazeera, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-18].
 19. Nasa chooses SpaceX to build Moon lander (ang.). BBC, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-18].
 20. Steve Almasy, Jason Hanna, Amanda Watts: Police ID gunman who killed 8 people at an Indianapolis FedEx facility as 19-year-old former employee (ang.). CNN, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-18].
 21. Casey Smith, Rick Callahan: FBI says it interviewed FedEx mass shooter last year (ang.). Associated Press, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-18].
 22. Deadly explosion rocks Iraq’s Sadr City (ang.). Arab News, 2021-04-15. [dostęp 2021-04-15].
 23. Tunisia: Protesters burn police station after men killed in car accident with officers (ang.). middleeastmonitor.com, 2021-04-15. [dostęp 2021-04-18].
 24. Myanmar security forces arrest prominent leader of anti-coup campaign (ang.). Reuters, 2021-04-15. [dostęp 2021-04-15].
 25. France decides that sex with child under 15 is automatically rape (ang.). Reuters, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-18].
 26. 20 killed, three injured in bus-truck crash in southern Egypt (ang.). Al Jazeera, 2021-04-14. [dostęp 2021-04-15].
 27. Agence France Presse: 15 killed as minibus hits landmine in Somalia: Official (ang.). Arab News, 2021-04-14. [dostęp 2021-04-15].
 28. Niger: ‘Total mourning’ as 20 pre-school children perish in fire (ang.). Al Jazeera, 2021-04-14. [dostęp 2021-04-15].
 29. Rahim Faiez: Car bomb kills 3 in Afghanistan, 10 troops killed in north (ang.). ABC News, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-15].
 30. Explosion rocks football ground during match in Pakistan; 12 injured (ang.). timesofindia.indiatimes.com, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-15].
 31. Steve Holland, Idrees Ali, Phil Stewart: Biden set to withdraw U.S. troops from Afghanistan by Sept. 11 (ang.). Reuters, 2021-04-14. [dostęp 2021-04-15].
 32. Middle EastBritain to withdraw nearly all its troops from Afghanistan - The Times (ang.). Reuters, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-15].
 33. Turkey to host 10-day Afghanistan peace talks from April 24 (ang.). Al Jazeera, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-15].
 34. Fukushima: Japan approves releasing wastewater into ocean (ang.). BBC, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-13].
 35. Japan decides to release water from Fukushima nuclear plant into sea (ang.). kyodonews.net, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-15].
 36. Countries react to Japan’s plans to release Fukushima water into ocean (ang.). Reuters, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-15].
 37. Tarek El-Tablawy: Egypt Seizes Suez Ship ‘Ever Given’ Pending $900 Million Compensation (ang.). Bloomberg, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-13].
 38. At least 20 killed in bus accident in Peru (ang.). cgtn.com, 2021-04-13. [dostęp 2021-04-13].
 39. Two Ukrainian Soldiers Killed in War-Torn Separatist East (ang.). thedefensepost.com, 2021-04-12. [dostęp 2021-04-13].
 40. Даша Зубкова: Ukraine Initiates April 13 Emergency Meeting Of NATO Commission To Discuss Russia's Escalation Of Security Situation (ang.). ukranews.com, 2021-04-12. [dostęp 2021-04-15].
 41. Kim Willsher: France to ban some domestic flights where train available (ang.). The Guardian, 2021-04-12. [dostęp 2021-04-13].
 42. Egypt train crash driver was 'not at the controls': prosecutor (ang.). alaraby.co.uk, 2021-04-11. [dostęp 2021-04-13].
 43. Ukraine says 1 soldier killed in east as tensions rise (ang.). Associated Press, 2021-04-11. [dostęp 2021-04-11].
 44. Agence France Presse: Seven Catholic clergy, including two French, kidnapped in Haiti: church spokesman (ang.). inquirer.net, 2021-04-11. [dostęp 2021-04-13].
 45. 10 Myanmar police killed in attack by ethnic armies: Reports (ang.). Al Jazeera, 2021-04-10. [dostęp 2021-04-11].
 46. Myanmar's UN envoy urges no-fly zone, sanctions against junta (ang.). straitstimes.com, 2021-04-10. [dostęp 2021-04-11].
 47. Hassan Barise: Explosions in two Somalia cities kill at least 5 (ang.). The Washington Post, 2021-04-10. [dostęp 2021-04-11].
 48. Deadly earthquake rocks Indonesia’s Java, no tsunami warning (ang.). Al Jazzera, 2021-04-10. [dostęp 2021-04-11].
 49. Narendra Modi: India: Five killed in election violence in West Bengal state (ang.). Al Jazeera, 2021-04-10. [dostęp 2021-04-11].
 50. Narendra Modi: Iran starts up advanced centrifuges in nuclear deal breach (ang.). Al Jazeera, 2021-04-10. [dostęp 2021-04-11].
 51. Christine Wang: China slaps Alibaba with $2.8 billion fine in anti-monopoly probe (ang.). CNBC, 2021-04-10. [dostęp 2021-04-11].
 52. Myanmar military sentences 19 to death, says anti-coup protests dwindling (ang.). Reuters, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-11].
 53. Myanmar UN envoy urges no-fly zone as over 80 killed (ang.). Al Jazeera, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-11].
 54. Dozens burned alive in Congo bus crash (ang.). Reuters, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-09].
 55. Wion Web: Eleven soldiers killed in attack in Nigeria (ang.). MSN, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-09].
 56. Seven terrorists killed by security forces, AGuH terror outfit wiped out in J&K (ang.). wionews.com, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-11].
 57. Andrew E. Kramer: Russian Troop Movements and Talk of Intervention Cause Jitters in Ukraine (ang.). The New York Times, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-11].
 58. Tiara Maharani: Indonesia tightens security at tourist spots in wake of terror attacks (ang.). ttgasia.com, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-09].
 59. Armed clashes break out in Myanmar between troops and anti-junta protesters, US expands sanctions (ang.). Reuters, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 60. Myanmar: Celebrity model arrested amid coup crackdown (ang.). BBC, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 61. At least 9 dead in southern Peru bus crash (ang.). xinhuanet.com, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 62. Muhammad Irfan: One Killed, 6 Wounded In Benin After Army Clears Protesters: Health Official (ang.). urdupoint.com, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 63. ZeroHedge: 1 dead, 8 injured after paint plant explosion in northeast Columbus (ang.). abc6onyourside.com, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 64. ZeroHedge: Mexico Refinery Explosion Leaves Seven Injured (ang.). oilprice.com, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 65. Martin Hodgson: Saint Vincent orders evacuations as volcanic eruption appears imminent (ang.). The Guardian, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 66. Agence France Presse: Egyptologists uncover 'lost golden city' buried under the sands (ang.). MSN, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 67. At least 100 killed in border clashes between Ethiopia's Somali and Afar regions - official (ang.). Reuters, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-09].
 68. Sudan: Death toll in days of Darfur violence rises to 87 (ang.). Al Jazeera, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-09].
 69. Myanmar security forces kill 15 protesters, junta leader says opposition aims to "destroy" country (ang.). Reuters, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-09].
 70. Rafael Carranza: 16 killed, 14 injured in bus crash involving mine workers near US-Mexico border (ang.). USA Today via MSN, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-07].
 71. David Rose: Islamic State takes dozens of hostages in surprise Syria desert attack (ang.). thetimes.co.uk, 2021-04-08. [dostęp 2021-04-09].
 72. ‘We deeply doubt it will help’ Kremlin warns that Ukraine joining NATO would exacerbate Donbas conflict (ang.). meduza.io, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-07].
 73. Nick Vivarelli: Italy Abolishes Film Censorship, Ending Government Power to Ban Movies (ang.). variety.com, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-07].
 74. Fifa bans Chad indefinitely from global football over government interference (ang.). BBC, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-09].
 75. Terje Solsvik: Dutch cargo ship adrift off Norway after dramatic evacuation (ang.). The Independent, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-07].
 76. Chris Riotta: Arkansas bans transition care for transgender minors (ang.). The Independent, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-07].
 77. At least 26 dead as launch capsizes after collision with cargo vessel in Bangladesh (ang.). timesofindia.indiatimes.com, 2021-04-05. [dostęp 2021-04-05].
 78. Eighteen dead as violence escalates in Sudanese city of El Geneina - medics (ang.). Reuters, 2021-04-05. [dostęp 2021-04-05].
 79. 110 Taliban members killed in Afghanistan (ang.). mehrnews.com, 2021-04-05. [dostęp 2021-04-07].
 80. Mozambique town Palma 'retaken' from militant Islamists (ang.). BBC, 2021-04-05. [dostęp 2021-04-05].
 81. More than 1,800 prisoners escape in Nigeria (ang.). BBC, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-07].
 82. LG becomes first major smartphone brand to withdraw from market (ang.). bworldonline.com, 2021-04-05. [dostęp 2021-04-05].
 83. Coronavirus Update (Live) (ang.). worldometers.info. [dostęp 2021-04-06].
 84. Floods and landslides in Indonesia and East Timor kill more than 100 (ang.). BBC, 2021-04-04. [dostęp 2021-04-05].
 85. Associated Press: China truck-bus highway collision leaves 11 dead, 19 injured (ang.). USA Today, 2021-04-04. [dostęp 2021-04-05].
 86. Update: 12 killed, 4 missing after ship sinks in east China (ang.). xinhuanet.com, 2021-04-04. [dostęp 2021-04-05].
 87. Reuters: Three Afghan security personnel killed in Taliban car-bombing near Kabul (ang.). alarabiya.net, 2021-04-04. [dostęp 2021-04-05].
 88. Sarah McPhee, Amelia McGuire: Multiple people in hospital with burns after boat explosion on Hawkesbury River (ang.). smh.com.au, 2021-04-04. [dostęp 2021-04-05].
 89. Bułgarzy liczą głosy po wyborach parlamentarnych. Jedyny koalicjant partii rządzącej poniżej progu (pol.). TVN24, 2021-04-05. [dostęp 2021-04-15].
 90. Mateusz Seroka: Wybory parlamentarne w Bułgarii – zachwiana pozycja premiera Borisowa (pol.). osw.waw.pl, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-15].
 91. Feisal Omar, Abdi Sheikh: Ten killed in suicide bomb attack in Somali capital (ang.). Reuters, 2021-04-03. [dostęp 2021-04-05].
 92. Harun Maruf: Al-Shabab Attacks Military Bases in Southern Somalia (ang.). voanews.com, 2021-04-03. [dostęp 2021-04-05].
 93. Ghazi Balkiz, Jomana Karadsheh, Alaa Elassar: Jordan's former crown prince says he has been placed in isolation (ang.). CNN, 2021-04-03. [dostęp 2021-04-05].
 94. Khaled Abu Toameh: Jordan reportedly foils plot to topple King Abdullah (ang.). jpost.com, 2021-04-04. [dostęp 2021-04-05].
 95. Emmanuel Parisse: 'Golden Parade' carries pharaohs to new home in Egyptian capital (ang.). ctvnews.ca, 2021-04-03. [dostęp 2021-04-05].
 96. Taiwan: Dozens killed as train crashes and derails in tunnel (ang.). BBC, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 97. Cindy Wang: High-Speed Train Derails in Taiwan’s East Coast, Killing 51 (ang.). Bloomberg, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 98. Four peacekeepers killed in northern Mali attack: UN (ang.). Al Jazeera, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 99. US Capitol: Police officer dies after car rams security barrier (ang.). BBC, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 100. France's Total reportedly evacuates staff, shuts gas site in Mozambique (ang.). trtworld.com, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 101. Molly Blackall: Northern Ireland’s first minister joins calls for calm after Belfast riots (ang.). The Guardian, 2021-04-03. [dostęp 2021-04-05].
 102. Ross Marowits: Air Canada, Transat call off $190M deal after European approval denied (ang.). cbc.ca, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 103. Piotr Bicki: Sprzedano najdroższą grę w historii. To zafoliowany egzemplarz Super Mario Bros. (pol.). Eurogamer, 2021-04-03. [dostęp 2021-04-05].
 104. Venezuela says two soldiers killed by land mine near Colombia border (ang.). Reuters, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 105. Agence France Presse: Six Killed In Attack In Northern Burkina Faso (ang.). barrons.com, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-03].
 106. Guy Faulconbridge: UK sanctions Myanmar conglomerate, says junta sinking to new lows with killings (ang.). Reuters, 2021-04-01. [dostęp 2021-04-03].
 107. Agence France Presse: 9 veteran Hong Kong activists convicted over huge democracy rally (ang.). inquirer.net, 2021-04-01. [dostęp 2021-04-03].
 108. Slovak president appoints Eduard Heger as prime minister (ang.). Reuters, 2021-04-01. [dostęp 2021-04-03].
 109. Bethany Dawson: New Zealand raises minimum wage to $20 an hour (ang.). The Independent, 2021-04-01. [dostęp 2021-04-03].