Superpress

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydawnictwo Humoru i Satyry Superpress powstało w 1990 roku w Lublinie, jako prywatne przedsiębiorstwo satyryka Szczepana Sadurskiego. Pierwszym czasopismem wydawanym przez Superpress był "Dobry Humor" (wrzesień 1991), potem dołączyły kolejne: "103 Najlepsze Dowcipy" (1993), "Super Dowcipy" (1995), "Dowcip Miesiąca" (1997) i "Twój Dobry Humor". Wraz z rozwojem, w 1993 r. siedzibę wydawnictwa przeniesiono do Warszawy. Do 2010 roku ukazało się ponad 750 publikacji, w tym m.in. popularna seria książkowa 333 Najlepsze Dowcipy. Z wydawnictwem współpracują satyrycy polscy i zagraniczni. Obecnie wydawnictwo zajmuje się także działalnością pozaprasową, m.in. oferuje rysowanie karykatur na żywo, sprzedaje prasie, portalom i innym firmom rysunki satyryczne i dowcipy.

Czasopisma wydawnictwa[edytuj | edytuj kod]

Dobry Humor – ogólnopolskie czasopismo humorystyczno-satyryczne redagowane przez Szczepana Sadurskiego, ukazujące się w Polsce od 1991 roku. Początkowo jako miesięcznik z dowcipami tekstowymi i rysunkowymi – w każdym numerze kolejny temat z dowcipami oraz stałe rubryki, później drukujące też inne formy humorystyczne i satyryczne. W najlepszym okresie (połowa lat 90.) nakład czasopisma przekraczał 200 tys. Czasopismem od samego początku kierował satyryk, rysownik Szczepan Sadurski. W roku 2012 ukazał się ostatni, 213. numer.

103 Najlepsze Dowcipy – seria broszur o charakterze rozrywkowym, ukazująca się w Polsce od 1993 do 2009 roku. Można tu było znaleźć dokładnie 103 najlepsze dowcipy na wybrany, co miesiąc inny temat, zilustrowane rysunkami satyrycznymi różnych autorów. Dowcipy i rysunki do publikacji wybierał satyryk i rysownik Szczepan Sadurski.

Super Dowcipy – ogólnopolskie czasopismo humorystyczne (początkowo miesięcznik, od 2006 r. dwumiesięcznik), wydawane od 1995 do 2013 roku. Publikowało dowcipy i rysunki humorystyczne różnych autorów.

Twój Dobry Humor – ogólnopolskie czasopismo satyryczno-humorystyczne ukazujące się w Polsce i redagowanie przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Publikowało rysunki satyryczne, teksty satyryczne i inne formy o treściach satyrycznych, tworzone przez satyryków polskich i zagranicznych. Początkowo, od 1997 r. ukazywał się "Dobry Humor-Rysunki", w 1999 r. czasopismo zmieniło nazwę na Kościotrup, a od 2000 r. ukazywało się pod nazwą "Twój Dobry Humor". Pod koniec 2008 r. Twój Dobry Humor połączył się z Dobrym Humorem.

Dowcip Miesiąca – ogólnopolskie czasopismo z dowcipami i humorem rysunkowym (miesięcznik), wydawane w Polsce między 1997 a 2006 r, redagowane przez Szczepana Sadurskiego. Ukazało się 110 numerów. Publikowało dowcipy na różne tematy. Z racji łagodnej treści dowcipów oraz niskiej ceny, było najchętniej kupowane przez młodych czytelników.

Były bezpłatny tygodnik wysyłany Internetem do kilkudziesięciu tysięcy czytelników, redagowany przez satyryka Szczepana Sadurskiego od początku XXI wieku. Nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do miesięcznika z dowcipami "Dobry Humor", wydawanego przez Superpress oraz do portalu DobryHumor.pl. Można w nim było znaleźć dowcipy, anegdoty, linki do stron internetowych z zabawnymi materiałami oraz konkursy z nagrodami. W 2010 r. z powodu braku czasu, autor zrezygnował z redagowania tytułu.