Tour de Ski 2018/2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biegach narciarskich – Tour de Ski 2018/2019
2017/2018 2019/2020
Data 29 grudnia 2018 - 6 stycznia 2019
Miejsce rozpoczęcia Włochy Toblach
Miejsce zakończenia Włochy Val di Fiemme
Organizator FIS
Zwycięzcy
Jersey red.svg Generalna Norwegia Ingvild Flugstad Østberg

Jersey black.svg Sprint Norwegia Ingvild Flugstad Østberg

Norwegia Johannes Høsflot Klæbo

Tour de Ski 2018/2019 – trzynasta edycja prestiżowej imprezy w biegach narciarskich, która odbywa się w dniach 29 grudnia 2018 - 6 stycznia 2019 na terytorium Włoch, Szwajcarii i Niemiec. Zawody zaliczane są do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obrońcami tytułów z poprzedniej edycji są: Norweżka Heidi Weng oraz Szwajcar Dario Cologna.

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Dzień Miejsce Konkurencja Początek Liczba uczestników
29 grudnia Włochy Toblach Sprint kobiet s. dowolnym 14:30 CET 75
Sprint mężczyzn s. dowolnym 105
30 grudnia 10 km kobiet s. dowolnym 12:45 CET 72
15 km mężczyzn s. dowolnym 14:45 CET 103
1 stycznia Szwajcaria Val Müstair Sprint kobiet s. dowolnym 12:00 CET 68
Sprint mężczyzn s. dowolnym 92
2 stycznia Niemcy Oberstdorf 10 km kobiet s. klasycznym (start masowy) 12:00 CET 47
15 km mężczyzn s. klasycznym (start masowy) 14:00 CET 70
3 stycznia 15 km mężczyzn s. dowolnym (bieg pościgowy) 13:05 CET 60
10 km kobiet s. dowolnym (bieg pościgowy) 15:15 CET 37
5 stycznia Włochy Val di Fiemme 10 km kobiet s. klasycznym (start masowy) 14:00 CET 31
15 km mężczyzn s. klasycznym (start masowy) 15:10 CET 45
6 stycznia 9 km kobiet s. dowolnym (bieg pościgowy) 13:00 CET 28
9 km mężczyzn s. dowolnym (bieg pościgowy) 14:45 CET

Czołówki zawodów[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 29 grudnia 2018 Włochy Toblach Sprint s. dowolnym Szwecja Stina Nilsson Szwecja Ida Ingemarsdotter Stany Zjednoczone Jessica Diggins
2. 30 grudnia 2018 Włochy Toblach 10 km s. dowolnym Rosja Natalja Niepriajewa Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Rosja Anastasija Siedowa
3. 1 stycznia 2019 Szwajcaria Val Müstair Sprint s. dowolnym Szwecja Stina Nilsson Stany Zjednoczone Sophie Caldwell Stany Zjednoczone Jessica Diggins
4. 2 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf 10 km s. klasycznym (start masowy) Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Rosja Natalja Niepriajewa Rosja Anastasija Siedowa
5. 3 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf 10 km s. dowolnym (bieg pościgowy) Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Rosja Natalja Niepriajewa Stany Zjednoczone Jessica Diggins
6. 5 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme 10 km s. klasycznym (start masowy) Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Rosja Natalja Niepriajewa Rosja Anastasija Siedowa
7. 6 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis 9 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a]
Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 29 grudnia 2018 Włochy Toblach Sprint s. dowolnym Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Francja Richard Jouve Francja Lucas Chanavat
2. 30 grudnia 2018 Włochy Toblach 15 km s. dowolnym Rosja Siergiej Ustiugow Norwegia Simen Hegstad Krüger Rosja Aleksandr Bolszunow
3. 1 stycznia 2019 Szwajcaria Val Müstair Sprint s. dowolnym Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Włochy Federico Pellegrino Rosja Siergiej Ustiugow
4. 2 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf 15 km s. klasycznym (start masowy) Norwegia Emil Iversen Włochy Francesco De Fabiani Rosja Siergiej Ustiugow
5. 3 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf 15 km s. dowolnym (bieg pościgowy) Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Rosja Siergiej Ustiugow Rosja Aleksandr Bolszunow
6. 5 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme 15 km s. klasycznym (start masowy) Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Włochy Francesco De Fabiani Rosja Aleksandr Bolszunow
7. 6 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis 9 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

29 grudnia 2018
Włochy Toblach, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Stina Nilsson  Szwecja 2:36,26
2. Ida Ingemarsdotter  Szwecja +3,00
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +3,07
4. Julija Biełorukowa  Rosja +3,16
5. Linn Sömskar  Szwecja +3,26
6. Sadie Bjornsen  Stany Zjednoczone +3,40
Półfinały
7. Maiken Caspersen Falla  Norwegia
8. Natalja Niepriajewa  Rosja
9. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone
10. Lotta Udnes Weng  Norwegia
11. Laurien van der Graaff  Szwajcaria
12. Krista Pärmäkoski  Finlandia
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Stina Nilsson  Szwecja 1:36,3
2. Ida Ingemarsdotter  Szwecja +9,0
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +13,0
4. Julija Biełorukowa  Rosja +15,7
5. Linn Sömskar  Szwecja +15,7

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Stina Nilsson  Szwecja 60
2. Ida Ingemarsdotter  Szwecja 54
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 48

30 grudnia 2018
Włochy Toblach, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Natalja Niepriajewa  Rosja 23:19,9
2. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia +0,3
3. Anastasija Siedowa  Rosja +10,9
4. Krista Pärmäkoski  Finlandia +17,4
5. Heidi Weng  Norwegia +21,2
6. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +27,2
7. Julija Biełorukowa  Rosja +36,1
8. Nathalie von Siebenthal  Szwajcaria +44,0
9. Kari Øyre Slind  Norwegia +49,0
10. Katharina Hennig  Niemcy +49,5
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Natalja Niepriajewa  Rosja 25:12,8
2. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +23,6
3. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia +28,3
4. Julija Biełorukowa  Rosja +35,2
5. Krista Pärmäkoski  Finlandia +44,0

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Stina Nilsson  Szwecja 60
2. Ida Ingemarsdotter  Szwecja 54
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 48

1 stycznia 2019
Szwajcaria Val Müstair, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Stina Nilsson  Szwecja 3:31,91
2. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone +2,27
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +2,27
4. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia +3,54
5. Maiken Caspersen Falla  Norwegia +4,58
6. Lotta Udnes Weng  Norwegia +20,73
Półfinały
7. Anamarija Lampič  Słowenia
8. Julija Biełorukowa  Rosja
9. Astrid Jacobsen  Norwegia
10. Tiril Udnes Weng  Norwegia
11. Alenka Čebašek  Słowenia
12. Ida Ingemarsdotter  Szwecja
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 28:25,6
2. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia +1,1
3. Natalja Niepriajewa  Rosja +15,1
4. Julija Biełorukowa  Rosja +31,8
5. Ida Ingemarsdotter  Szwecja +51,9

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Stina Nilsson  Szwecja 120
2. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 96
3. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone 82

2 stycznia 2019
Niemcy Oberstdorf, Niemcy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 32:08,9
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +0,1
3. Anastasija Siedowa  Rosja +5,3
4. Astrid Jacobsen  Norwegia +12,9
5. Krista Pärmäkoski  Finlandia +15,9
6. Julija Biełorukowa  Rosja +16,2
7. Teresa Stadlober  Austria +20,6
8. Heidi Weng  Norwegia +23,6
9. Katharina Hennig  Niemcy +56,5
10. Stina Nilsson  Szwecja +56,6
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 1:00:05,6
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +24,1
3. Julija Biełorukowa  Rosja +1:10,9
4. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:26,3
5. Krista Pärmäkoski  Finlandia +1:29,7

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Stina Nilsson  Szwecja 120
2. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 97
3. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 94

3 stycznia 2019
Niemcy Oberstdorf, Niemcy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 26:21,2
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +30,4
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:12,6
4. Julija Biełorukowa  Rosja +1:12,7
5. Krista Pärmäkoski  Finlandia +1:23,6
6. Anastasija Siedowa  Rosja +2:18,3
7. Heidi Weng  Norwegia +3:00,7
8. Kari Øyre Slind  Norwegia +3:36,1
9. Teresa Stadlober  Austria +3:36,6
10. Lotta Udnes Weng  Norwegia +3:49,7
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 1:26:11,8
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +35,4
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:22,6
4. Julija Biełorukowa  Rosja +1:27,7
5. Krista Pärmäkoski  Finlandia +1:38,6

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 109
2. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 102
3. Natalja Niepriajewa  Rosja 83

5 stycznia 2019
Włochy Val di Fiemme, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 29:34,4
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +10,0
3. Anastasija Siedowa  Rosja +10,8
4. Krista Pärmäkoski  Finlandia +12,5
5. Julija Biełorukowa  Rosja +39,7
6. Heidi Weng  Norwegia +1:10,0
7. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:19,3
8. Anamarija Lampič  Słowenia +1:36,8
9. Moa Molander Kristiansen  Szwecja +1:36,9
10. Laura Mononen  Finlandia +1:36,9
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 1:55:16,2
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +53,4
3. Krista Pärmäkoski  Finlandia +2:13,1
4. Julija Biełorukowa  Rosja +2:27,4
5. Anastasija Siedowa  Rosja +3:03,6

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 139
2. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 106
3. Natalja Niepriajewa  Rosja 105

6 stycznia 2019
Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 35:15,0
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +2:42,0
3. Krista Pärmäkoski  Finlandia +2:55,9
4. Anastasija Siedowa  Rosja +3:53,2
5. Julija Biełorukowa  Rosja +4:47,4
6. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +5:13,5
7. Heidi Weng  Norwegia +6:49,3
8. Masako Ishida  Japonia +9:16,2
9. Kari Øyre Slind  Norwegia +9:30,5
10. Marija Istomina  Rosja +9:45,0
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 2:30:31,2
2. Natalja Niepriajewa  Rosja +2:42,0
3. Krista Pärmäkoski  Finlandia +2:55,9
4. Anastasija Siedowa  Rosja +3:53,2
5. Julija Biełorukowa  Rosja +4:47,4

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 139
2. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 106
3. Natalja Niepriajewa  Rosja 105

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Niewystartowanie w etapie[edytuj | edytuj kod]

Nieukończenie etapu[edytuj | edytuj kod]

Zdublowanie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

29 grudnia 2018
Włochy Toblach, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 2:17,99
2. Richard Jouve  Francja +0,34
3. Lucas Chanavat  Francja +0,39
4. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +0,76
5. Emil Iversen  Norwegia +1,67
6. Aleksandr Bolszunow  Rosja +3,17
Półfinały
7. Federico Pellegrino  Włochy
8. Eirik Brandsdal  Norwegia
9. Oskar Svensson  Szwecja
10. Finn Hågen Krogh  Norwegia
11. Maciej Staręga  Polska
12. Karl-Johan Westberg  Szwecja
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 2:16,8
2. Richard Jouve  Francja +8,0
3. Lucas Chanavat  Francja +13,2
4. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +16,3
5. Emil Iversen  Norwegia +18,6

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 60
2. Richard Jouve  Francja 54
3. Lucas Chanavat  Francja 48

30 grudnia 2018
Włochy Toblach, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 30:34,1
2. Simen Hegstad Krüger  Norwegia +12,2
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +21,9
4. Andriej Mielniczenko  Rosja +27,4
5. Didrik Tønseth  Norwegia +28,0
6. Clément Parisse  Francja +30,1
7. Dienis Spicow  Rosja +33,7
8. Calle Halfvarsson  Szwecja +43,0
9. Florian Notz  Niemcy +44,9
10. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia +45,2
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Aleksandr Bolszunow  Rosja 32:29,2
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +6,0
3. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia +10,3
4. Simen Hegstad Krüger  Norwegia +30,5
5. Emil Iversen  Norwegia +38,1

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 60
2. Richard Jouve  Francja 54
3. Lucas Chanavat  Francja 48

1 stycznia 2019
Szwajcaria Val Müstair, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 3:03,78
2. Federico Pellegrino  Włochy +2,35
3. Siergiej Ustiugow  Rosja +3,07
4. Richard Jouve  Francja +3,08
5. Emil Iversen  Norwegia +3,61
6. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +43,00
Półfinały
7. Aleksandr Bolszunow  Rosja
8. Dominik Baldauf  Austria
9. Oskar Svensson  Szwecja
10. Roman Furger  Szwajcaria
11. Lucas Chanavat  Francja
12. Finn Hågen Krogh  Norwegia
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 34:44,1
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +12,0
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +25,1
4. Emil Iversen  Norwegia +45,6
5. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +58,5

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 120
2. Richard Jouve  Francja 100
3. Emil Iversen  Norwegia 88

2 stycznia 2019
Niemcy Oberstdorf, Niemcy

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Emil Iversen  Norwegia 45:30,3
2. Francesco De Fabiani  Włochy +0,9
3. Siergiej Ustiugow  Rosja +2,0
4. Sjur Røthe  Norwegia +2,1
5. Calle Halfvarsson  Szwecja +3,2
6. Didrik Tønseth  Norwegia +3,6
7. Jewgienij Borisow  Rosja +4,4
8. Andriej Łarkow  Rosja +5,5
9. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia +5,6
10. Maksim Wylegżanin  Rosja +6,8
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 1:20:08,0
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +15,4
3. Emil Iversen  Norwegia +31,0
4. Aleksandr Bolszunow  Rosja +46,6
5. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +1:20,7

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 132
2. Emil Iversen  Norwegia 109
3. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia 88

3 stycznia 2019
Niemcy Oberstdorf, Niemcy

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 35:07,5
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +0,4
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +1:08,2
4. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +1:41,5
5. Simen Hegstad Krüger  Norwegia +1:42,5
6. Francesco De Fabiani  Włochy +1:56,9
7. Calle Halfvarsson  Szwecja +1:57,4
8. Finn Hågen Krogh  Norwegia +1:58,3
9. Andriej Mielniczenko  Rosja +1:59,2
10. Clément Parisse  Francja +2:00,2
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 1:55:00,5
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +5,4
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +1:18,2
4. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +1:56,5
5. Simen Hegstad Krüger  Norwegia +1:57,5

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 147
2. Aleksandr Bolszunow  Rosja 88
3. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia 88

5 stycznia 2019
Włochy Val di Fiemme, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 40:52,6
2. Francesco De Fabiani  Włochy +0,6
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +2,6
4. Andriej Łarkow  Rosja +3,4
5. Maksim Wylegżanin  Rosja +4,6
6. Andriej Sobakariow  Rosja +6,3
7. Hans Christer Holund  Norwegia +13,0
8. Dienis Spicow  Rosja +27,1
9. Andrew Musgrave  Wielka Brytania +29,0
10. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia +29,9
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 2:35:08,1
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +1:20,4
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +1:43,8
4. Francesco De Fabiani  Włochy +2:40,5
5. Simen Hegstad Krüger  Norwegia +3:06,8

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Johannes Høsflot Klæbo  Norwegia 192
2. Aleksandr Bolszunow  Rosja 110
3. Siergiej Ustiugow  Rosja 96

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Niewystartowanie w etapie[edytuj | edytuj kod]

Nieukończenie etapu[edytuj | edytuj kod]

Zdublowanie[edytuj | edytuj kod]

Przekroczenie limitu czasu[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wyniki tego biegu pościgowego zawierają czas netto biegu, a nie kolejność na mecie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]