Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

30 marca

29 marca

28 marca

 • Jakiś czas temu Wargo napisał bardzo ciekawy skrypt, który niezwykle ułatwia przeglądanie zmian. Umożliwia on przeglądanie zmian w wybranej kategorii wraz z podkategoriami (ta funkcja wykorzystuje PetScana, więc gdy PetScan nie działa to ta funkcja też nie ;), istnieje możliwość oglądania diffów w wersji wizualnej (przydatne, gdy ktoś poprawił tylko przecinek, itp.). Szczegóły techniczne i opis znajdują się tutaj. Naprawdę polecam. Pozdrawiam, tufor (dyskusja) 14:59, 28 mar 2020 (CET)
  Dla osób zaznajomionych z technikaliami to oczywistość, ale warto to tutaj napisać: przy wyborze dużych (zawierających wiele elementów) kategorii skrypt potrzebuje dłuższej chwili, by zwrócić wyniki (ale działa! bardzo przydatne narzędzie). Nedops (dyskusja) 15:32, 28 mar 2020 (CET)

27 marca

Byblos Castle, 2016 14.jpg
 • Jutro, 28 marca rozpoczyna się Tydzień Artykułu Libańskiego. Zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Wikipedią do udziału poprzez tworzenie nowych i poprawianie już istniejących artykułów, szablonów i kategorii. Przypominam, że równolegle trwa akcja (Nie)znane kobiety Wikipedii, co sprawia, że możemy tworzyć na użytek dwóch wikiwydarzeń pisząc biografie kobiet związanych ze Libanem. Maattik (dyskusja) 19:52, 27 mar 2020 (CET)
 • Dobiega końca głosowanie mające na celu wyłonić tygodnie tematyczne, które odbędą się w sierpniu 2020. Pozostały 4 dni do rozstrzygnięcia. Maattik (dyskusja) 19:52, 27 mar 2020 (CET)

26 marca

 • Bardzo dużo mówimy o pomocy nowicjuszom i nowicjuszkom i bardzo chcielibyśmy to robić lepiej, bo to dla nas ważne. Zapraszam osoby, którym jest to blisko serducha, do zgłaszania się do tworzącej się Supergrupy Pomocy Nowicjuszom. Potrzebne są przede wszystkim osoby, które będą chciały być mentorami/przewodnikami nowych, ale też osoby, które pomogą opracować koncepcję i wesprzeć technicznie. Będziemy rozmawiać, pewnie raz na tydzień/dwa (na początku) lub na miesiąc (później) spotkamy się na rozmowie zdalnej. Możemy też liczyć na wsparcie Wikimedia Polska. Zgłaszajcie się tym formularzem, odezwę się. Teraz jest ważny moment, bo ludzie są w domach, mogą próbować edytowania, przyda się im pomóc! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 16:51, 26 mar 2020 (CET)
 • 30 marca odbędzie się kolejny kwarantannowy wikiponiedziałek, który tym razem poświęcimy Wikidanym. Zaczynamy o 19:00 tutaj. Będę miał przyjemność poprowadzić ten zdalny warsztat i będzie mi bardzo miło, jeśli przed przyjściem na niego zechcecie zapoznać się ze specjalnie przygotowaną stroną. A już w ogóle będę wniebowzięty, jeśli spróbujecie wykonać choć część opisanych i wytłumaczonych tam zadań. Marzy mi się, żeby poniedziałkowe spotkanie służyło bardziej wspólnemu omówieniu tych zadań (trudności, wątpliwości itd.), a nie było moim monologiem czy wykładem. Zapraszam! Powerek38 (dyskusja) 19:22, 26 mar 2020 (CET)
 • Dla poszukujących różnych fajnych źródeł do artykułów: Internet Archive udostępniło do 30 czerwca National Emergency Library - jest to możliwość wypożyczenia na 14 dni ok. 1,4 mln. współczesnych książek wskanowanych w amerykańskich bibliotekach. rdrozd (dysk.) 19:53, 26 mar 2020 (CET)

25 marca

23 marca

 • Ogłoszenie last minute. Zostańcie w domu i edytujcie Wikipedię. Chcecie edytować Wikipedię trochę lepiej? Zapraszam na zdalne szkolenie trochę lepszego edytowania dzisiaj (poniedziałek 23 marca) o godz. 19.00. Szkolenie poprowadzi PMG, a więc człowiek znany ze sprawności edycyjnej :) Zapraszam z serduszka! Potem będzie czas, żeby pytać, rozmawiać, być. Można być wideo, można być tylko audio. można tylko słuchać, można pytać. A jeśli się spodoba - to na czas kwarantanny wdrażamy wiki-poniedziałki na stałe. O! Tutaj link do spotkania Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 17:25, 23 mar 2020 (CET)

21 marca

20 marca

 • Już jutro zaczyna się wiosna. Tak, ta Wikipediowa też. Zapraszam do udziału w startującym jutro konkursie CEE Spring 2020. Tematem konkursu są hasła dotyczące krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Konkurs odbędzie się w 10 rundach, każda poświęcona innym krajom.
Kto wygrywa? W każdej rundzie nagrodę dostaje 1 osoba, która, napisze najwięcej haseł o wielkości min. 2kB (uwaga, w tym roku nie liczymy infoboksów, zobaczteżów i linków zewnętrznych) oraz 1 osoba, którą jury (w składzie Openbk, PMG oraz niżej podpisana) uznają za autora/autorkę tygodnia o najlepszej jakości haseł. A potem jeszcze wygrywają: autor/ka największej liczby haseł o kobietach napisanych w ciągu całego konkursu oraz autor/ka największej liczby haseł wyróżnionych napisanych w ciągu konkursu. Nagrody to vouchery do internetowej księgarni.
Startujemy tygodniem dotyczącym Austrii i Słowenii (a więc można go łączyć z trwającym jeszcze chwilkę Tygodniem Tematycznym). Tydzień będzie dłuższy niż tygodnie zwykły być, bo potrwa do 29 marca. Zapraszam! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 21:05, 20 mar 2020 (CET)

19 marca

 • W III rundzie konkursie (Nie)znane kobiety Wikipedii, padł rekord – powstało aż 100 nowych haseł, z czego 12 napisała zwyciężczyni tej rundy – Jotjotem. Wikipedystka zamieściła m.in. biogramy pilotki balonowej Jolanty Matejczuk, profesor fizyki Haliny Rubinsztein-Dunlop, a także pisarki Henriette Hanke. Jestem ciekaw, czy w IV rundzie konkursu, która trwa od dziś do 24 marca, powstanie jeszcze więcej haseł. Może uda się poprawić ten rekord, ale oczywiście ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość. Na koniec konkursu jury przyzna specjalne nagrody trzem osobom, które napisały szczególnie staranne artykuły. Gdarin dyskusja 12:22, 19 mar 2020 (CET)

17 marca

Krnica.jpg
 • Dziś rozpoczął się Tydzień Artykułu Słoweńskiego II. Zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Wikipedią do udziału poprzez tworzenie nowych i poprawianie już istniejących artykułów, szablonów i kategorii. Przypominam, że równolegle trwa akcja (Nie)znane kobiety Wikipedii, co sprawia, że możemy tworzyć na użytek dwóch wikiwydarzeń pisząc biografie kobiet związanych ze Słowenią. --Maattik (dyskusja) 11:04, 17 mar 2020 (CET)
 • Członkowie Komitetu Arbitrażowego wybrali ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza na okres XXVI kadencji. Funkcję przewodniczącego będzie pełnił Leszek Jańczuk, a funkcję sekretarza piszący te słowa – Jacek555. Jacek555 21:40, 17 mar 2020 (CET)
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Artykułów na Medal


Propozycje do Artykułów na Medal – odbieranie

Ilustracja na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 22:53, 17 mar 2020 (CET)

13 marca

Jedno z 63 nowych haseł drugiej rundy konkursu
 • Piątek trzynastego okazał się szczęśliwym dniem dla Czarnegoboga, naszego kolejnego zwycięzcy w konkursie (Nie)znane kobiety Wikipedii – napisał 9 nowych haseł, co pozwoliło mu wygrać drugą rundę! Wśród opisanych przez niego pań znajdują się amerykańska menedżerka w wrestlingu Miss Elizabeth oraz łotewska malarka Daina Skadmane (na zdjęciu). Co cieszy, w tej rundzie powstało jeszcze więcej nowych haseł niż w pierwszej, a do pisania włączyły się kolejne osoby. Od dziś do 18 marca trwa trzecia runda konkursu, piszcie – nagrody czekają! Gdarin dyskusja 16:48, 13 mar 2020 (CET)
 • Zakończyły się wybory do Komitetu Arbitrażowego 26. kadencji. Do grona arbitrów dołączyli: Gdarin, KamilK7 i Wojciech Pędzich, a na kolejną kadencję wybrany został Wulfstan. Będą pełnili funkcję do 12 marca 2021 roku. Arbitrom kończącym obowiązki dziękuję za współpracę! Jacek555 00:01, 13 mar 2020 (CET)

12 marca

 • Hej, hej, kim jesteście, wikipedystki i wikipedyści? Co edytujecie i co sprawia, że siadacie przed komputerem i piszecie tę encyklopedię? Wikimedia Polska chce o Was opowiedzieć osobom czytającym Wikipedię, pokazać naszą wspaniałą społeczność. Dlatego proszę Was o wypełnienie tego formularza, w którym znajdziecie kilka pytań o to, co robicie i dlaczego. Wasze wypowiedzi będziemy publikować w materiałach WMPL na stronach, w broszurach, w mediach społecznościowych. I oczywiście podzielimy się też nimi z Wami. Bardzo, bardzo z serducha Was zachęcam, jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi (chcielibyśmy zacząć publikować już w marcu-kwietniu, więc proszę, nie zwlekajcie). Z góry dziękuję wszystkim, którzy pomogą. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 15:19, 12 mar 2020 (CET)
PS Tak, trochę przypomina to akcję osiemnastkową polskiej Wikipedii, ale pytania nie są identyczne, dlatego możecie wypełniać jeszcze raz, częściowo lub w całości. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 15:19, 12 mar 2020 (CET)

8 marca

Maison Carree in Nimes (16).jpg

7 marca

 • Miło mi oznajmić, że znamy już osobę, która napisała najwięcej haseł w pierwszej rundzie konkursu (Nie)znane kobiety WikipediiMOs810 jest autorem 7 nowych haseł – m.in. zamieścił biogram śpiewaczki operowej Marii Janowskiej-Kopczyńskiej, wizjonerki Walerii Sikorzyny oraz publicystki Teofili Radońskiej. Zwycięzcy gratuluję, a wszystkich zapraszam do udziału w drugiej rundzie konkursu, która trwa od dziś do 12 marca. Nie zapominajcie też o dodatkowym wyzwaniu, pocztówki są naprawdę ekstra! Gdarin dyskusja 09:48, 7 mar 2020 (CET)
 • Kolejna motywacja do pisania haseł o kobietach! Od jutra startuje międzynarodowy konkurs WikiGap organizowany wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Szwecji. 10 osób z całego świata może wygrać nagrody (w tym podróż zagraniczną, ale też unikatowe gadżety z Wikimedia Store), a 8 osób, które najwięcej przyłożą się do pisania w polskiej Wikipedii: zestawy super nagród-niespoodzianek do Wikimedia Polska i Ambasady Szwecji w Polsce. I oczywiście edycje wykonane w WikiGap mogą być dopisywane do (Nie)znanych kobiet Wikipedii - dwie pieczenie na jednym ogniu :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 13:00, 7 mar 2020 (CET)

6 marca

4 marca

 • Cześć! Chciałem poinformować, że stworzyłem kilka szablonów, które mają za zadanie ułatwić wstawianie wikilinków do artykułów związanych z żużlem. Chodzi o wikilinki do klubów żużlowych {{Żk}} oraz do zawodów/turniejów żużlowych {{Żt}}. Szybki przykład: zamiast pisać [[Stal Gorzów Wielkopolski (żużel)|Stal Gorzów Wielkopolski]] piszemy: {{Żk|GOR}} i uzyskujemy Stal Gorzów Wielkopolski. Pozwalam sobie pingnąć kilku użytkowników, którzy działają w tematyce żużlowej: @JanPalony40, @Wingo, @Jason mp, @RudolfV, @Qvaxy, @Crash override83. W razie pytań bądź problemów z szablonami zapraszam do dyskusji Klima (dyskusja) 12:57, 4 mar 2020 (CET)
 • W związku z rezygnacją Szoltysa szukamy nowego opiekuna do Czywiewsza. Obecnie obowiązki pełni Kenraiz (dziękuję w imieniu całej społeczności), choć tylko przez krótki okres. Nowi czywieszowcy zatem pilnie poszukiwani. kićor =^^= 13:08, 4 mar 2020 (CET)
 • Przypominam, że rozpoczął się proces wyborów do Komitetu Arbitrażowego. Do jutra, 5 marca trwa etap nominacji. Zachęcam do wstawiania propozycji nominacji, ale nade wszystko apeluję o to, by nominowani podjęli próbę podjęcia wyzwania i nie rezygnowali pochopnie z przyjęcia propozycji udziału w wyborach. Prace w ramach Komitetu są wspólną powinnością. I mimo, iż dla wszystkich (lub co najmniej zdecydowanej większości) atrakcyjniejsza jest aktywność w „przestrzeni głównej”, to troska o jakość projektu jest wspólna dla wszystkich. Na przestrzeni ostatnich lat odsetek odrzucania propozycji udziału w pracach KA znacznie wzrósł. A naprawdę jest ważne, by następowała w nim rotacja i by poświęcić trochę swojego czasu dla dobra wspólnego. Jacek555 11:58, 4 mar 2020 (CET)

2 marca

 • W minionym tygodniu (23 lutego–1 marca) ponad 100 edycji przejrzeli redaktorzy: Bart0012 (394), PawełMM (285), Razar-ww (263), The Polish (171), Serecki (115), Lord Ya (109). W sumie 377 redaktorów przejrzało 4065 zmian. Na przejrzenie oczekuje 7833 artykułów zmienionych i 1 nowy. Wersje przejrzane mamy teraz w 99,44% artykułów (stan na 00:50, 2 marca 2020). Sytuacja jest względnie stabilna, choć niestety z wolna zbliżamy się do 8 tys. nieprzejrzanych edycji. Dziękuję sprawdzającym! Kenraiz (dyskusja) 01:02, 2 mar 2020 (CET)

1 marca

 • 1 marca rozpoczynają się wybory do Komitetu Arbitrażowego, w wyniku których na kolejną kadencję zostanie wybranych czterech arbitrów. Pierwszym etapem są nominacje. Zapraszam do zgłaszania kandydatur. Jacek555 00:01, 1 mar 2020 (CET)

29 lutego

Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Artykułów na Medal


Propozycje do Artykułów na Medal – odbieranie

Ilustracja na medal


Propozycje do List na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 17:57, 29 lut 2020 (CET)

28 lutego

 • Przypominam, że dzisiaj o 15 czasu polskiego dobiegają końca wybory oraz potwierdzenia stewardów. Wszystkich, którzy nie oddali jeszcze głosu, zapraszam do głosowania. ptjackyll (zostaw wiadomość) 00:33, 28 lut 2020 (CET)

25 lutego

Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg
 • Już 1 marca zaczyna się tegoroczna edycja konkursu (Nie)znane kobiety Wikipedii, w ramach którego powstawać będą nowe biogramy kobiet. Konkurs trwa do 31 marca. Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla 5 osób, które zwyciężą w poszczególnych rundach, ponadto 3 osoby dostaną nagrody za jakość, a jakby tego było mało – czeka na Was jeszcze wyzwanie! Gdarin dyskusja 12:02, 25 lut 2020 (CET)

23 lutego

Flame tree mali.jpg
Użytkownik Tufor 23 lutego dołączył do grona rewizorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za przyznaniem uprawnień oddano 71 głosów
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 0 głosów
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymało się 0 osób.

18 lutego

Użytkownik Pikador 18 lutego 2020 dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za przyznaniem uprawnień oddano 59 głosów
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 2 głosy
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymały się 4 osoby. XaxeLoled AmA 21:13, 18 lut 2020 (CET)

17 lutego

16 lutego

Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów


Propozycje do List na medal
Propozycje do Artykułów na Medal


Propozycje do Artykułów na Medal – odbieranie


Propozycje do Grup Artykułów

Ilustracja na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 20:01, 16 lut 2020 (CET)

14 lutego

Na zdjęciu dwa szczęśliwe hasła, po raz pierwszy zalinkowane
 • Szybka Wikiakcja Walentynkowa na rzecz samotnych i porzuconych artykułów! Tysiące haseł spędza czas samotnie, nie są linkowane w żadnych innych hasłach. Oznacza to, że strony te odwiedzić można jedynie poprzez wyszukiwarkę lub przeglądanie kategorii – dostęp do nich jest mocno utrudniony, jest nikła świadomość ich istnienia, mogą dłużej pozostać błędne czy nieaktualne. Zapewnijmy im parę na te Walentynki i zalinkujmy je w innych hasłach! Dołączcie do Wielkiej Akcji Swatania Haseł! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 10:12, 14 lut 2020 (CET)

13 lutego

 • Miło mi powiadomić, że 7 marca o godz. 17 zapraszamy wszystkie chętne osoby, szczególnie te z Trójmiasta i okolic, na I Zlot Trójmiejski, który odbędzie się w Gdańsku-Wrzeszczu. Gdarin dyskusja 15:27, 13 lut 2020 (CET)
 • W związku z okresem nieaktywności dłuższym niż rok uprawnienia rewizora utracił dziś Myopic pattern. einsbor dyskusja 14:38, 13 lut 2020 (CET)
 • Zapraszam wszystkich do udziału w głosowaniu dotyczącym Tygodni Tematycznych w lipcu 2020. Stupa1989 (dyskusja) 17:08, 13 lut 2020 (CET)

12 lutego

Bar Aqueduct (by Pudelek).jpg

11 lutego

10 lutego

9 lutego

 • Potrzebujemy nowego opiekuna Czywiesza, który będzie przygotowywał ekspozycje począwszy od 20 lutego. Wyjaśnienie tutaj. Szoltys [Re: ] 18:57, 9 lut 2020 (CET)

8 lutego

 • Sobotnio-niedzielne wydanie Gazety Wyborczej (8–9.02.2020) zamieszcza przedruk artykułu Ch. Brause (Die Welt) „WIKIPEDIA fabryka faktów na wojnie kulturowej” z podtytułem „Wiedza z ograniczoną odpowiedzialnością”. Artykuł zajmuje 3 strony wkładki „Nasza Europa” (str. 4–6 + okładka). Jest poświęcony wiarygodności Wikipedii i toczącym się w poszczególnych projektach wojnom edycyjnym – szczególnie tym o podłożu ideologicznym. Artykuł dotyczy głównie przykładów z niemieckojęzycznej wersji projektu, ale warto się zapoznać jak istotne są sprawy rzetelności, wiarygodności źródeł i neutralnego punktu widzenia. Jacek555 09:42, 8 lut 2020 (CET)
  • Dziękuję Jacku za info i przypominam wszystkim o stronie Wikipedia w mediach, podrzucajcie tu proszę linki do artykułów i innych materiałów w portalach internetowych i w mediach tradycyjnych oraz ciekawych blogów, gdzie są wpisy o Wikipedii i wikipedystach. Gdarin dyskusja 10:44, 8 lut 2020 (CET)
 • Przypominam, że dziś o 15 polskiego czasu rozpoczynają się wybory stewardów. Równolegle będzie prowadzone głosowanie nad potwierdzeniem dotychczasowych stewardów, w tym mastiego i Einsbora. ptjackyll (zostaw wiadomość) 12:44, 8 lut 2020 (CET)

5 lutego

3 lutego

2 lutego

Artykuły z przypisami i bez nich, wszystkie artykuły poza stronami ujednoznaczniającymi i % z przypisami
 • Stale poprawia się jakość Wikipedii: strona Wikipedia:Liczba artykułów z przypisami i bez nich wskazuje, że przypisy (co najmniej 1) zawiera już ponad 60% artykułów (ok. 61%). Rok 2019 jest pierwszym, w którym udział artykułów z przypisami (spośród wszystkich utworzonych w danym miesiącu) przekroczył 90% i to aż czterokrotnie – w marcu, sierpniu, wrześniu i grudniu. Wyniki te potwierdza inne zestawienie oparte o próbę losową, wskazując też, że obecnie 20% artykułów ma bibliografię (a nie ma przypisów), 10% ma tylko Linki zewnętrzne i kolejne 10% nie ma nic: ani źródeł, ani LZ. Wiklol (Re:) 15:31, 2 lut 2020 (CET)
Na podstawie wcześniejszych aktualizacji, które robił @Sławek Borewicz, dodałem na końcu strony obraz zmian w czasie. Tutaj obok: ilustracja tych zmian na wykresie. Widać prawie liniowe zmiany wszystkich tych liczb. --Wiklol (Re:) 00:52, 3 lut 2020 (CET)

1 lutego

Czy wiesz... – statystyki – styczeń 2020
W styczniu na stronie głównej wyeksponowano 191 artykułów, które zaprezentowano w formie 185 zajawek.
Autorami artykułów było 69 wikipedystów, dla 8 użytkowników była to pierwsza ekspozycja w Czywieszu.
Dokonano łącznie 632 sprawdzeń, przynajmniej jeden artykuł sprawdziło 66 wikipedystów.
Ranking autorów
 • najwięcej ekspozycji w styczniu
1. Kenraiz – 20
2. Jacek555 – 18
3. Carabus – 15
Ranking sprawdzających
 • najwięcej „sprawdzeń” w styczniu
1. Carabus – 80
2. Mpn – 78
3. D kuba – 65
Dziękujemy i prosimy o więcej! W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Szoltys [Re: ] 06:57, 1 lut 2020 (CET)
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów

Propozycje do Dobrych Artykułów – cd:


Propozycje do Artykułów na Medal

Propozycje do Artykułów na Medal – odbieranie


Ilustracja na medal


Propozycje do Grup ArtykułówZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 08:36, 1 lut 2020 (CET)


31 stycznia

 • Wieści z zagranicy: przez cały luty będzie trwał międzynarodowy konkurs fotograficzny Wiki Lubi Folklor. W ramach konkursu można przesyłać zdjęcia o różnorodnej tematyce – definicja folkloru jest tu bardzo szeroka. Chodzi o wszystkie przejawy kultury etnicznej: obrzędy, tańce, muzykę, kuchnię, ubrania, wierzenia, podania, gry itd. itd. Nagrody są pieniężne (w dolarach). W organizacji konkursu nie bierze udziału Wikimedia Polska. Tar Lócesilion (dyskusja) 22:31, 31 sty 2020 (CET)

30 stycznia

 • Telegramowa grupa osób uczestniczących w Zlocie Zimowym Wikimedian w Iławie przekształciła się wczoraj w ogólnowikimediową. Zatem zapraszamy wszystkich wikipedystów i wikipedystki. IRC umiera, ale potrzeba luźnej i nieformalnej rozmowy jest nadal, a Telegram nadaje się do tego doskonale. Obecnie mamy już 38 uczestników. Nostrix (dyskusja) 14:48, 30 sty 2020 (CET)
  • Jako uzupełnienie: Telegram identyfikuje użytkowników po numerze telefonu i automatycznie zawiadamia o powstałym koncie innych, którzy ten numer mają w swoich kontaktach na telefonie. Jest to zatem mechanizm automatycznego, niekontrolowanego zawiadamiania realnych znajomych o Waszej aktywności na Wikipedii, jeśli chcielibyście użyć jako nazwy konta swojego nicku z Wikipedii. Dlatego zaraz po odkryciu tego zjawiska skasowałem konto w Telegramie. Piszę tutaj żeby wszyscy z góry o tym wiedzieli. Gżdacz (dyskusja) 17:15, 30 sty 2020 (CET)

28 stycznia

27 stycznia

24 stycznia

 • Anglojęzyczna Wikipedia właśnie przekroczyła 6 000 000 artykułów. Gratulujemy! tufor (dyskusja) 00:25, 24 sty 2020 (CET)
 • Nie wiem czy ktoś tu śledzi co się dzieje na metawiki, ale jako, że w „kuluarach” Fundacji po sprostowaniu Tara skreślam, tufor (dyskusja) 13:54, 24 sty 2020 (CET) zaczęły po cichu pojawiać się pomysły na rebranding i zmianę nazwy Fundacji z Wikimedia Foundation na Wikipedia Foundation, globalna społeczność rozpoczęła dyskusję (RfC) na temat tego, czy jest akceptowalne by Fundacja używała słowa Wikipedia w odniesieniu do siebie. Dyskusja na meta pod tym linkiem; tam też zainteresowani mogą pisać swoje komentarze. tufor (dyskusja) 00:25, 24 sty 2020 (CET)

21 stycznia

 • Już jutro rozpoczyna się Tydzień Artykułu Południowokoreańskiego. Każdy zainteresowany pisaniem nowych i poprawianiem starych artykułów związanych z Koreą Południową mile widziany :) Arek1632 (dyskusja) 12:53, 21 sty 2020 (CET)
 • W lutym będzie się dział międzynarodowy foto-commonsowy konkurs Wiki Loves Folklore! Ponieważ od paru lat jesteśmy jako społeczność GLAM-wiki i EtnoWiki mocni w te klocki, fajnie by było zachęcić polskich użytkowników do wzięcia udziału w konkursie. Czy ktoś miałby ochotę przetłumaczyć stronę konkursową na język polski? :) Klarqa (dyskusja) 19:27, 21 sty 2020 (CET)
już ktoś przetłumaczył, zapewne możnaby trochę podszlifować, ale i bez tego jest zrozumiałe. Tylko ktoś znający terminologię musiałby rzucić okiem, bo nie wiem czy wrestling folkowy to coś z autotranslatora czy faktycznie taki termin istnieje. Itp. --Piotr967 podyskutujmy 00:08, 22 sty 2020 (CET)
poprawiłem Gdarin dyskusja 09:45, 22 sty 2020 (CET)
dziękuję za mega szybką akcję! Klarqa (dyskusja) 22:19, 22 sty 2020 (CET)

20 stycznia

15 stycznia

 • Szkolenie z moderacji czeka na Was! Otóż, zła wiadomość jest taka, że nadal brakuje nam wolontariuszy, wspomagających organizację podczas Zlotu Zimowego, głównie moderatorów (choć opiekunowie sal i osoby rejestrujące sesje również są mile widziane). Ale dobra wiadomość jest taka, że osoby, które zgłoszą się na moderatorów, będą mogły przejść zdalne szkolenie z moderacji, żeby przygotować się do tego zadania. Dodam, że po pierwsze rola moderatorów będzie w tym roku większa (większe uprawnienia!), a po drugie - takie szkolenie da Wam umiejętności przydatne także w innych wiki-kontekstach, ale też gdzieś w Waszej pracy czy działalności społecznej. Więc same plusy. Zgłaszajcie się do tej i innej roli, pięknie proszę! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 23:34, 15 sty 2020 (CET)
 • Po raz pierwszy od dawna udało się nam oznaczyć jako przejrzane wszystkie nowe hasła. Pozostaje jedynie ;) około 6000 haseł z ostatnią zmianą (zmianami) oczekującą na przejrzenie (tu ostatni raz oznaczyliśmy wszystko w czerwcu 2016). Warto przy okazji przypomnieć o cennych narzędziach ułatwiających pracę redaktorów. Jest możliwość m.in. wylistowania haseł oczekujących na przejrzenie z interesującej nas kategorii (wraz z podkategoriami) – przykład dla stron z kategorii literatura polska: [1]. Dla fanów OZetów polecam przegląd zmian oczekujących na przejrzenie: [2]. Nedops (dyskusja) 21:29, 14 sty 2020 (CET)
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Dobrych Artykułów – odbieranie


Propozycje do Artykułów na medal

Propozycje do Artykułów na medal – odbieranie


Ilustracja na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 21:57, 15 sty 2020 (CET)

14 stycznia

Najlepsze zdjęcie konkursu WLM 2019
 • Znamy wyniki międzynarodowego etapu konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments. Wśród 15 najlepszych zdjęć z 48 krajów są aż 3 zdjęcia z polskiej edycji konkursu, w tym - zdjęcie numer 1! Wszystkie zwycięskie zdjęcia możecie zobaczyć tutaj . Zachęcam do gratulowania autorom! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 16:34, 14 sty 2020 (CET)

13 stycznia

10 stycznia

9 stycznia

 • Dzisiaj ostatni dzień rejestracji na Zlot Zimowy Wikimedian, który odbędzie się 24-26 stycznia w Iławie. Jednocześnie decyzją komisji programowej tylko do jutra do północy można jeszcze zgłaszać punkty programu (jeśli Wam się nie uda, to nie martwcie się - błyskawiczne, pięciominutowe prezentacje czyli lightning talks będziemy przyjmować nawet w czasie trwania zlotu). A w ogóle, to potrzebujemy Waszej pomocy: czekamy na osoby, które wesprą nas na miejscu podczas wydarzenia - mamy różne zadania, małe i duże i potrzebujemy Was! Dla wolontariuszy i wolontariuszek będziemy mieć prezenty i zaświadczenia. Do zobaczenia w Iławie! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 14:46, 9 sty 2020 (CET)
 • Drodzy Wikipedyści! W 2020 roku uruchomiona została kolejna edycja Wikigrantów. Jeśli zatem macie na oku jakieś wartościowe źródła, które wspomogą Was w pisaniu haseł, zapraszamy do skorzystania z programu. W tym roku podniesiona została kwota małego grantu, toteż z uproszczonej procedury planowania i raportowania można skorzystać przy dofinansowaniu do 500 PLN. Wnioski można składać na tej stronie. W imieniu Komisji Wikigrantów, einsbor dyskusja 08:21, 9 sty 2020 (CET)

7 stycznia

TLS logo.png

6 stycznia

5 stycznia

 • Liczba artykułów w poczekalni dobiega 100 (najdawniejsze zgłoszenie z 19 listopada) – zaczynamy rok od rekordu :) kićor =^^= 12:18, 5 sty 2020 (CET)

1 stycznia

Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal

Ilustracja na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 02:11, 1 sty 2020 (CET)


Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.