Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zgłaszanie i poprawa propozycji haseł
Zobacz pełną pomoc w Zgłaszanie i poprawa propozycji haseł

Wymagania dla zgłaszanych haseł, zgłaszanie propozycji, konstruowanie pytań, sprawne i skuteczne sprawdzanie haseł. Współpraca z innymi wikiprojektami.

Pomoc w pigułce
 • Zgłaszaj hasła nie później niż 10 dni od powstania lub rozbudowania hasła, mające źródła w formie przypisów i zawierające co najmniej 2 kB samej treści (zobacz: nowe strony w układzie chronologicznym).
 • Propozycje ujęte w szablon „Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja” wstawiaj w sekcjach odpowiadających dacie utworzenia lub rozbudowania hasła.
Użyj szablonów:
{{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja|Tytuł|+|liczba obrazków|Autor|Zgłaszający|?|?|?}}
{{Czy wiesz do artykułu}}
 • Możesz również wykorzystać gadżet ułatwiający zgłaszanie haseł.
Odszukasz go i włączysz w Preferencjach > zakładka Gadżety > nagłówek Inne > linia zaczynająca się od CzyWiesz.

Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań i problemów zawsze możesz zapytać dowolnego aktywnego uczestnika wikiprojektu. Do wyszukiwania propozycji wśród nowych artykułów warto skorzystać z narzędzia pozwalającego sortować nowe artykuły z danego dnia według ich objętości (datę można zmieniać modyfikując link). Można też skorzystać z nowej opcji na nowych stronach, wybierając minimalną wielkość artykułu w bajtach.

Wsparcie od Wikimedia Polska może Ci pomóc w pisaniu i sprawdzaniu haseł do CzyWiesza.

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii napisanych w ramach konkursu edycyjnego Pisarki, poetki, artystki – noblistki!:

Jackie MacMullan (1995).jpg

…która amerykańska dziennikarka sportowa (na zdjęciu) była pierwszą kobiecą felietonistką w historii „The Boston Globe”?

kto założył pierwszą w Brazylii księgarnię dla dzieci?

…że powieść Olgi Tokarczuk E.E. oparta została na motywach pracy doktorskiej Junga O psychologii i patologii tzw. zjawisk tajemnych?

…która fundacja przyznaje Nagrodę im. Adama Włodka?

na co dorobek swojego życia przeznaczyła Lotten von Kræmer?

…że autorka książek o Muminkach uważała się przede wszystkim za malarkę?

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Psilocybe coprophila 98976.jpg

…jakie grzyby (na zdjęciu) rozwijają się na odchodach zwierzęcych?

…który powstaniec śląski podczas II wojny światowej został oficerem i lekarzem w Wojsku Polskim na Środkowym Wschodzie?

…jak wygląda tryb online w grze Doom Eternal?

…gdzie niszę szczytowego drapieżcy zajął wielonogi „król jaskini”?

kto był głównym architektem keralskiej kampanii planowania ludowego?

…czym się różnią między sobą polskie brunatnice – grotówka oraz koziagłówka?

Tydzień Artykułu Niemieckiego III[edytuj | edytuj kod]

Otto Froitzheim 1913.jpg

który niemiecki tenisista był również prezydentem Wiesbaden?

Otto Froitzheim (dyskusja, d:Q563729)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Otto Froitzheim
opis
niemiecki tenisista
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,7 KB StasiekSkiJumping Nadzik • Za mało treści (hasło nie spełnia warunków Czywiesza). Artykuł napisany niestarannie (literówki: Wiesbalden), raz Strasburg, raz Strasbourg, pustosłowie: ale po raz pierwszy zagrał w tenisa. Błąd jeśli chodzi o miejsce śmierci, jest Wiesbaden, uźródłowione zresztą Wikipodobną stroną, a powinno być Aachen. Four.mg (dyskusja) 12:43, 23 sty 2021 (CET)
 • @StasiekSkiJumping Jeszcze błąd merytoryczny w haśle opisany jako prezydent Wiesbaden, a był Polizeipräsidentem czyli powiedzmy w polskich współczesnych warunkach inspektorem policji. Four.mg (dyskusja) 12:56, 23 sty 2021 (CET)
 • Akurat mi nie zależało na CW. Można wycofać, ale chyba nie będzie źle, jeżeli pytanie zamienimy na: który niemiecki tenisista był również inspektorem policji? StasiekSkiJumping podysqtujmy! 13:13, 23 sty 2021 (CET)
 • @StasiekSkiJumping To nieważne, że nie zależało Ci na CW, w artykule było mnóstwo błędów. Niestety w innych hasłach Twojego autorstwa było/jest to samo. Przyłóż się bardziej do jakości, bo odnoszę wrażenie, że idziesz w ilość. Karbi98 dyskusja 21:30, 23 sty 2021 (CET)

…który U-Boot zatopił dwa ostatnie brytyjskie statki w I wojnie światowej?

SM UC-74 (dyskusja, d:Q7391749)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
SM UC-74
opis
niemiecki podwodny stawiacz min
aliasy
UC-74
jest to
U-Boot
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 52,9 KB Zala Zala


Audi Q4 e-tron concept Genf 2019 1Y7A5441.jpg

…gdzie i kiedy zaprezentowano Audi Q4 e-tron?

…w którym niemieckim mieście jest produkowany Audi Q4 e-tron?

Audi Q4 e-tron (dyskusja, d:Q65157678)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Audi Q4 e-tron
opis
Elektryczny SUV segmentu D
aliasy
Audi Q4 e-tron Sportback
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,8 KB Michge Kobrabones…który niemiecki matematyk jest autorem programu erlangeńskiego?

Felix Klein (dyskusja, d:Q76641)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Felix Klein
opis
matematyk niemiecki
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 20,1 KB 109.133.112.40 KobrabonesI12 352 Bf Bonn West, ET 0366.jpg

…z ilu linii składa się Stadtbahn Bonn?

Stadtbahn Bonn (dyskusja, d:Q2326657)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Stadtbahn Bonn
opis
Stadtbahn in Bonn
aliasy
jest to
Stadtbahn
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,4 KB Doktor.opi KobrabonesHasło błędne merytorycznie. Nie ma podmiotu o nazwie Stadtbahn Bonn. Jest co najwyżej Kolej miejska w Bonn, będąca częścią systemu organizacji komunikacji Rhein/Sieg. Kolej miejska w Bonn powinna być jedynie opisem infrastruktury i taboru funkcjonujących na obszarze Bonn — (Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 10:07, 23 sty 2021 (CET). Chociaż widzę, że autor włączył tutaj trzy linie tramwajowe: 61, 62 i 65, więc w ogóle pisanie o kolei miejskiej nieco na wyrost. Linie 61 i 62 nie mają warunków do rozbudowy pod kolej miejską. Nazwa zła, trzeba pomyśleć nad inną i nad dokładnym zdefiniowaniem problemu — (Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 10:22, 23 sty 2021 (CET)
Witam. Nazwa artykułu który stworzyłem brzmiała "Premetro w Bonn". Moim zdaniem była bardziej trafna. Obecna nazwa to skutek zmiany nazwy przez użytkownika @Alan ffm i to jego trzeba prosić o komentarz. Nie mogę się z niej tłumaczyć, bo to nie była moja inicjatywa, a wojny edycyjnej nie chce mi się prowadzić. Pozdrawiam Doktor.opi (dyskusja) 18:06, 23 sty 2021 (CET)
Nazwa Premetro w Bonn też jest zła, bo (jak już pisałem) linie 61 i 62 nie mogą być za takie uznane. Są to zwykłe linie tramwajowe, których nie da się przebudować nawet na system tramwaju na wydzielonym torowisku. Miejska komunikacja szynowa w Bonn? — (Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 18:22, 23 sty 2021 (CET)
Hamburg Messberghof 09a.jpg

…który budynek biurowy został w 2015 roku wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, wraz z hamburskim Kontorhausviertel?

…że w Meßberghof mieściła się siedziba firmy, która miała monopol na sprzedaż cyklonu B?

Meßberghof (dyskusja, d:Q1545737)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Meßberghof
opis
architectural structure
aliasy
jest to
budowla
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,1 KB 2a02:a03f:61be:b000:28ca:3f30:8dad:4f2b Kobrabones…jaki pogląd na temat religii miał Leopold Ziegler?

Leopold Ziegler (dyskusja, d:Q107132)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Leopold Ziegler
opis
German philosopher
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,5 KB Offeliaa Maattik…co przedstawiały zaginione obrazy Carla Graeba?

Carl Graeb (dyskusja, d:Q1038401)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Carl Graeb
opis
niemiecki malarz
aliasy
Carl Georg Anton Graeb
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 4,8 KB Margoz Maattikktóry niemiecki piłkarz nosi pseudonim po mistrzu świata w piłce nożnej z 1990 roku?

Ridle Baku (dyskusja, d:Q46126025)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Bote Baku
opis
niemiecki piłkarz pochodzenia kongijskiego
aliasy
Ridle Baku, Bote Ridle Nzuzi Baku
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,2 KB Linshi2 Linshi2Philip Burne-Jones - The Vampire.jpg

…kto był prekursorem wampiryzmu w literaturze?

Narzeczona z Koryntu (dyskusja, d:Q20171274)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
BRAK ETYKIETY
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
dzieło literackie
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,3 KB Natalia Rybczak OffeliaaNerobergbahn (Toilettenanlage), Wiesbaden.JPG

gdzie można zwiedzić muzeum w toalecie?

Nerobergbahn (dyskusja, d:Q153716)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Nerobergbahn
opis
linia kolejowa (Niemcy)
aliasy
jest to
kolej linowo-terenowa, linia kolejowa
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 4,5 KB MOs810 MOs810Tydzień Artykułu Amerykańskiego IV[edytuj | edytuj kod]

From the ballet Coppelia cropped.jpg

kim była pierwsza ciemnoskóra primabalerina w jednym z najlepszych baletów USA?

Misty Copeland (dyskusja, d:Q16204558)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Misty Copeland
opis
amerykańska baletnica
aliasy
Misty Danielle Copeland
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,2 KB Karolina Białczewska Ciacho5


 • Dr. zm. pytania ze względu na rodzaj (żeński). 20:25, 11 sty 2021 (CET)
 • Tłumaczenie do poprawy ("główna Polovecka dziewczyna w Tańcach Poloveckich"), linki zewnętrzne z tekstu do usunięcia, źródła do wstawienia (jeśli te linki zewnętrzne miały robić za źródła, to nie robią); w cytowaniach podajemy autorów, czasopismo itp., nie miejsce przechowywania artykułu (Free Online Library); dane bibliograficzne cytowanych artykułów do uzupełnienia --Felis domestica (dyskusja) 02:56, 14 sty 2021 (CET)
  • Poprawione:) Karolina Białczewska (dyskusja) 20:41, 14 sty 2021 (CET)
   Wciąż linków zewnętrznych w tekście kilkadziesiąt :( Czy we francuskim balecie występuje "Mazurka Lady"? Opera Rimskiego-Korsakowa ma chyba polski tytuł, podobnie jak jej główne role - o, tu w gugla wpisałem i wyszło: [1]; a "Bright stream" Szostakowicza...? Poza konkursem, to zdjęcie ilustracyjnie świetnie ukazuje czarnoskórą kobietę :D --Felis domestica (dyskusja) 23:39, 14 sty 2021 (CET)
   Dzięki za wszystkie uwagi:) Linki zewnętrzne już ktoś za mnie usunął (wydawały mi się co prawda dobrym uzupełnieniem, jeśli chodzi o zarys librett baletów, o których nie ma jeszcze artykułów na Wiki). Usunęłam z listy role, których rzetelnego tłumaczenia nie byłam w stanie znaleźć, resztę przetłumaczyłam. Karolina Białczewska (dyskusja) 01:02, 15 sty 2021 (CET)
   • Faktycznie, Felis ładnie wyłapał, a swoją drogą w którym miejscu fotograficznym widać, że ciemnoskóra jest ta tancerka i może się podpiąć pod Afroamerykanów? Dla mnie to wręcz na kpinę zakrawa, ale widziałam już wielu "rdzennych Indian" z rezerwatów, którzy nie wydawali się nawet w małym procencie mieszańcami. Zresztą w niedawnym "Przekroju" była m.in. o tym rozmowa z indiańską (na oko zupełnie nie) reżyserką. To sprawdzę pod kątem podanym przez Kocika jutro czy pojutrze, bo już późna pora, ale jednak podane przez niego przykłady są mocno zniechęcające i dające do myślenia. Nie trawię poza tym podawania zanglicyzowanych form rosyjskich, to jest niedopuszczalne po polsku. Marencja (dyskusja) 00:58, 19 sty 2021 (CET)

Przepraszam, na razie tylko czytam, ale może od razu napiszę. Razi mnie pisanie o "pełnym stypendium". Pierwsze słyszę, że można dostać niepełne, ale może w tej zamorskiej Hameryce z pomarańczowym gościem na czele praktykuje się obcinanie stypendiów (bo ja wiem) do 1/3 albo 2/7. Wątpię w to. Może coś źle jest przetłumaczone. I już na marginesie - śmieszy mnie pisanie o tym, jaka to geniuszka, bo po trzech miesiącach była w stanie tańczyć w buciczkach na paluszkach. Nie jestem zawodową baletnicą ani amatorką wielką, ale jako dziewczynka uczęszczałam na różne zajęcia gimnastyczne, w tym baletowe, więc i nie dość, że bez obuwia wykonywałam ćwiczenia normalnie tańczone na pointach, to bez przygotowania od razu cykałam też zadania na pointach zaraz po ich założeniu. A żadną cudowną dziewczynką nie byłam, choć raczej wyróżniającą się, a i interesowałam się od początku raczej mózgowymi rzeczami, a taneczne były na boku. Strasznie śmiesznie dla mnie to zabrzmiało w haśle. Mniej emfazy, więcej bazy i bez jakichś zachwytów nad rzeczami zupełnie niecudownymi! Trzeba przeredagować hasło, co widzę, żeby nie zachwycać się niepotrzebnie nad normalnymi rzeczami u baletnicy. A nazwy własne wszystkie pozahamerykańskie do sprawdzenia. Marencja (dyskusja) 01:32, 19 sty 2021 (CET)

Zgadzam się z powyższymi uwagami, nie mówi się też raczej o imponowaniu nauczycielowi po 3-miesięcznych ćwiczeniach - raczej o wzbudzeniu nadziei albo o dostrzeżeniu talentu. Micpol (dyskusja) 16:42, 19 sty 2021 (CET)
Na kolor skóry Copeland na załączonym zdjęciu (jedynym dostępnym na Commons), myślę że duży wpływ ma oświetlenie sceniczne, które sprawia, że cera wydaje się bledsza – na innych zdjęciach wyraźnie widać, że ma ona ciemny kolor skóry, sama mówi o sobie, że jest Afroamerykanką, a w źródłach, z których korzystałam także jest to kilkukrotnie powtarzane (tutaj ciekawy artykuł o tym). "Niepełne" stypendium (niestety) w zamorskiej Hameryce można dostać (zerknij np. tutaj), dlatego zaznaczyłam, że Copeland otrzymała pełne. Na pointach zaczyna się tańczyć w momencie, w którym stopy tancerki są odpowiednio silne i wyćwiczone, na tej stronie jest to częściowo wyjaśnione. Osoby, które profesjonalnie zajmują się tańcem klasycznym zaznaczają, że tańczenia na pointach po 3 miesiącach jest rzadko spotykane (np. w tym artykule opinia Cindy Bradley), a Copeland faktycznie nazywana jest geniuszką (chociażby tutaj, tutaj i tutaj, a także w poprzednim artykule, który podlinkowałam). Mam też dwa pytania – co konkretnie masz na myśli mówiąc "zanglicyzowane rosyjskie formy" oraz które nazwy własne Twoim zdaniem powinny zostać ponownie sprawdzone? Karolina Białczewska (dyskusja) 18:02, 20 sty 2021 (CET)
@Marencja o tyle o ile argument o zbędnych przymiotnikach trafny, o tyle zbędne porównywanie jakichś prywatnych doznań do bohaterki artykułu. Traktujmy ten projekt poważnie, artykuł oparty jest na źródłach, w których mowa jest tak, a nie inaczej. Co do argumentu o tym jak tancerka wygląda na zdjęciu (czy ma taki czy inny odcień skóry) – kompletnie zbędne. Na koniec prośba, zachowajmy odrobinę powagi dyskutując na temat artykułów, w szczególności starajmy się pomijać własne przekonania czy poglądy. Mateusz Gieryga (dyskusja) 18:10, 20 sty 2021 (CET)
LOC Main Reading Room Highsmith.jpg

gdzie znajduje się największy w USA zbiór książek związanych z Polską?

Biblioteka Kongresu (dyskusja, d:Q131454)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych
opis
amerykańska biblioteka narodowa
aliasy
Biblioteka Kongresu USA, Biblioteka Kongresu, Library of Congress
jest to
biblioteka narodowa, ?, ?, witryna internetowa
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 21,9 KB Jotjotem GdarinHasło rozbudowane z okazji TT. Gdarin dyskusja 15:41, 11 sty 2021 (CET)

Co autor rozumie przez polskie książki? — (Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 23:48, 14 sty 2021 (CET)
@Jotjotem proponuje to zmienić na "największy w USA zbiór polskojęzycznych książek" lub "największy w USA zbiór książek polskich autorów" w zależności od tego jak podaje źródło (no właśnie, które źródło?). --maattik (dyskusja) 17:30, 18 sty 2021 (CET) Poprawiłam w definicji na "zbiory związane z Polską" bo tak jest dalej w treści artykułu ( która była źródłem pytania). Poprawiłam też pytanie, ale nie jestem przekonana czy tak jest dobrze. Jeśli macie pomysł jak poprawić to proszę o pomoc Jotjotem (dyskusja) 17:52, 18 sty 2021 (CET)
Proponowałbym zmianę licząc również zbiory związane z Polską na licząc również obcojęzyczne polonika krajowe i zagraniczneoraz W zbiorach nagrań muzycznych i nut na Pośród muzykaliów(Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 10:29, 23 sty 2021 (CET)

Od razu uwaga. Co to znaczy "amerykańska biblioteka w Waszyngtonie. Największa tego typu instytucja na świecie". Tutaj coś się zgubiło. Z następstwa znaczeń wynika, że to największa amerykańska biblioteka na świecie, ale to brzmi groteskowo. Skoro amerykańska największa, to normalne jest, że np. inne biblioteki instytutów czy fundacji amerykańskich w Europie na wstępie wydają się większe? O co chodzi z "tego typu"? Bo z poprzedniego zdania wynika jedynie amerykańskość. Marencja (dyskusja) 01:44, 19 sty 2021 (CET)

Merrick Garland.jpg

kogo Barack Obama w 2016 roku nominował na sędziego Sądu Najwyższego USA?

Merrick Garland (dyskusja, d:Q1922011)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Merrick B. Garland
opis
American judge
aliasy
Merrick Garland
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11,4 KB Qba0202 Qba0202…jak potocznie nazywany jest nowojorski blok mieszkalny 56 Leonard Street?

56 Leonard Street (dyskusja, d:Q244358)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
56 Leonard Street
opis
skyscraper in New York City
aliasy
jest to
wieżowiec
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,3 KB Lubie ludzi Kobrabones • Nie jest to najwyższy budynek w dzielnicy Tribeca. Już wyższy jest 30 Park Place. Kuba070 (dyskusja) 23:43, 16 sty 2021 (CET)
 • W sekcji komunikacja zbędne są tłumaczenia nazw ulic. Brak źródeł dla odległości do najbliższych stacji metra; ponadto odległość w linii prostej, to w mieście żadna odległości; odległość podana z dokładnością do 1 metra to kompletne nieporozumienie – od którego miejsca budynku liczona, do którego wejścia na stację?; nazwy stacji metra powinny mieć nazwy takie jak się faktycznie nazywają (mamy o każdej artykuł) z dodaniem numeru linii (identyczną nazwę ma po kilka rożnych stacji znajdujących się na rożnych liniach). Aotearoa dyskusja 20:31, 17 sty 2021 (CET)

…który prawnik był kapitanem strzeleckiej reprezentacji USA podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1948?

Karl Frederick (dyskusja, d:Q1386615)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Karl Frederick
opis
sport shooter
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,7 KB Karol1111 Kobrabones


@Kobrabones,ehhh... ;p – James Snook (sprawa morderstwa), William Libbey (dużo pytań mogłoby tu być), Walter Stokes (antykoncepcja). Ciekawe pytania mogłyby być jeszcze np. o Hindsa czy McNeira, ale to hasła nieco krótsze. Niemniej rozumiem, można się pogubić w gąszczu tych haseł, które ostatnio tworzę, pewnie sam jakieś ciekawe przeoczyłem ;). Karol 1111 dyskusja 13:02, 12 sty 2021 (CET) Dwa z nich zgłosiłem jeszcze do CW ;) Karol 1111 dyskusja 18:31, 16 sty 2021 (CET)

Douglas Emhoff (2).jpg

kto jest pierwszym drugim dżentelmenem Stanów Zjednoczonych?

Doug Emhoff (dyskusja, d:Q65029113)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Douglas Emhoff
opis
amerykański prawnik
aliasy
Douglas C. Emhoff
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,2 KB Qba0202 Qba0202

Artykuł oczywiście do CzyWiesza, ale gryzie mnie ta konstrukcja "pierwszy drugi". Może kto jako pierwszy został drugim drugim dżentelmenem Stanów Zjednoczonych?? Problem dalej jest, ale przynajmniej słowa nie występują koło siebie. @Qba0202, co Ty na to? Nadzik (dyskusja) 19:46, 23 sty 2021 (CET)

…z jakiego powodu bracia bliźniacy Deven i Kiernan Faganowie zostali w 2020 roku zawieszeni przez amerykańską federację narciarską?

Deven Fagan (dyskusja, d:Q104815466)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Deven Fagan
opis
amerykański narciarz dowolny
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,3 KB Jazin Szoltys


Kiernan Fagan (dyskusja, d:Q81902800)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Kiernan Fagan
opis
sportsperson
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,3 KB Jazin Szoltys


Old One by Tom Ardans.jpg

w jaki sposób powstało życie na Ziemi wg H.P. Lovecrafta?

W górach szaleństwa (dyskusja, d:Q786586)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
W górach szaleństwa
opis
opowiadanie H.P. Lovecrafta
aliasy
At the Mountains of Madness
jest to
dzieło literackie
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 24 KB Offeliaa Offeliaatwierdząc, że wyewoluowaliśmy z porzucanych przez Starsze Istoty Shoggotów jak podaje źródło?
Ogólnie tekst wymaga poprawek Mpn (dyskusja) 08:17, 15 sty 2021 (CET)
 • twierdząc, że wyewoluowaliśmy ze stworzonych przez Starsze Istoty Shoggotów - poprawione Offeliaa (dyskusja) 12:23, 16 sty 2021 (CET)

który sportowiec był jedynym olimpijczykiem straconym na krześle elektrycznym?

James Snook (dyskusja, d:Q2747589)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
James H. Snook
opis
Athlete, physician, and executed murderer
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,1 KB Karol1111 Karol1111


 • Zmieniłam czas pytania na przeszły, wydał mi się bardziej stosowny w tym przypadku. Micpol (dyskusja) 16:46, 19 sty 2021 (CET)
  Tylko teraz pytanie może zasugerować czytelnikowi, że Snook nie jest jedynym olimpijczykiem straconym na krześle elektrycznym i że któryś do niego dołączył ;). Karbi98 dyskusja 19:51, 22 sty 2021 (CET)

…kto spędzał wakacje w Saranac Lake?

Saranac Lake (dyskusja, d:Q2663981)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Saranac Lake
opis
wieś w stanie Nowy Jork w USA
aliasy
jest to
wieś w Stanach Zjednoczonych
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 4,5 KB Katafrakt Maattik


…który amerykański mistrz olimpijski miał również wkład w rozwój środków antykoncepcyjnych w USA?

Walter Stokes (dyskusja, d:Q7966207)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Walter Stokes
opis
sport shooter
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 14,9 KB Karol1111 Karol1111 • Czym się różnią środki antykoncepcyjne w USA od np. środków antykoncepcyjnych w Kanadzie? ;-) Micpol (dyskusja) 16:47, 19 sty 2021 (CET)
Grilled swordfish, fish sandwich, fish tacos.jpg

…jakie tradycje wpłynęły na kuchnię kalifornijską?

Kuchnia kalifornijska (dyskusja, d:Q5192766)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Kuchnia kalifornijska
opis
cuisine of the U.S. state of California
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,1 KB MOs810 MaattikNa szybko, bo dziś nie sprawdzę. Super, że takie hasło wreszcie jest! Ostatnio mi się przy czytaniu Modelskiego w przypisach obiło o oczy. To bardzo ciekawy temat, choć może nie tak, jak wina kalifornijskie. Ale te źródła... Nie można skorzystać z amerykańskich wydawnictw? Źle uźródłowienie wygląda. Podpowiadam, że za darmo i bez inwazji wirusów da się ściągnąć stąd: https://1lib.eu Marencja (dyskusja) 01:08, 19 sty 2021 (CET)

  • Hasło w całości oparte o nierzetelne, słabe źródła - trochę na zasadzie - co znajdę w necie to dopiszę.

Blogi użyte, jako źródła:

nie są rzetelnymi, wiarygodnymi źródłami (choć mogą zawierać prawdę). Nie przechodzą procesu redakcyjnego, ani recenzji, tworzą je nierozpoznani amatorzy, nie wiadomo na podstawie jakich informacji. Hasło nie powinno być o nie oparte.

Także strony, takie jak:

nie są najlepszymi źródłami. Mimo, że działa tam jakiś "editorial team" nie jest jasne kto tworzy i kto odpowiada za artykuły, jakich są ich źródła itd.

Z kolei strona będąca ogłoszeniem warsztatów (sic!):

w ogóle nie może być traktowana, jako źródło. Z tego powodu to hasło właściwie nie kwalifikuje się do publikacji, a co dopiero do ekspozycji jako "wzorcowe" (a tak traktujemy CzyWiesze). Masur juhu? 07:43, 22 sty 2021 (CET)

Frederick Reines.jpg

…za co Frederick Reines otrzymał nagrodę Nobla?

Frederick Reines (dyskusja, d:Q191922)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Frederick Reines
opis
amerykański fizyk, noblista
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8 KB Margoz Maattik


23 stycznia[edytuj | edytuj kod]

kto wzorcowo realizuje ideę, że najpierw powinna być miłość, a dopiero potem seks?

Demiseksualizm (dyskusja, d:Q23912283)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
demiseksualizm
opis
orientacja seksualna osób, które odczuwają pociąg seksualny dopiero po stworzeniu więzi emocjonalnej
aliasy
demiseksualność
jest to
orientacja seksualna
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,1 KB GżdaczJestem otwarty na inne pytania. Gżdacz (dyskusja) 11:55, 23 sty 2021 (CET)

…jakiej kontrowersyjnej tezy broni główne dzieło Luciana Abeille'ego?

Luciano Abeille (dyskusja, d:Q50416160)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Luciano Abeille
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 4,3 KB Bacus15 Bacus15


Wojciech Wojtecki - portret.jpg

…że znany z przedwojennego filmu Ordynat Michorowski aktor Wojciech Wojtecki w czasie II wojny światowej występował dla żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich?

Wojciech Wojtecki (dyskusja, BRAK WD)

źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,7 KB Ludmiła Pilecka Ludmiła Pilecka22 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Aleutian Tern.jpg

…że najliczniejsza populacja rybitw aleuckich wcale nie występuje na Aleutach?

Rybitwa aleucka (dyskusja, d:Q793494)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
rybitwa aleucka
opis
gatunek ptaka z rodziny mewowatych
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 13,9 KB Soldier of Wasteland Soldier of Wasteland • Prawdopodobnie nieużyty przypis, o którm informuje kategoria na dole, zostanie jeszcze użyty. Nie będzie to dużo treści, więc zgłosiłam "przedwcześnie" do CW. Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:42, 22 sty 2021 (CET)
 • Zmieniłam budowę logiczną pytania, które wcześniej wyglądało trochę jak dokładne tłumaczenie z angielskiego. Micpol (dyskusja) 00:22, 24 sty 2021 (CET)
EvelinIlves1 (cropped).JPG

która estońska polityk była prezesem Estońskiej Federacji Wrotkarskiej?

Evelin llves (dyskusja, d:Q299339)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Evelin Ilves
opis
estońska polityk, pierwsza dama Estonii w latach 2006-2015
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11,8 KB Arek1632 Arek163221 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…w jaki sposób polski moździerz samobieżny może pracować jako broń bezzałogowa?

M120 Rak (dyskusja, d:Q11786327)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Moździerz RAK
opis
polski moździerz samobieżny
aliasy
jest to
Samobieżne działo polowe
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 22,9 KB Polskiarmator123 Polskiarmator123


…która wiosenna roślina zwana była rogowym zielem puł-dziesiątym?

Rogownica pięciopręcikowa (dyskusja, d:Q160064)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Rogownica pięciopręcikowa
opis
gatunek rośliny
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 12,4 KB Kenraiz Kenraiz


 • Stosowanie pisowni sprzed wieków, jeśli jest ona sprzeczna z dzisiejszą ortografią, a nie mamy do czynienia z wydaniem źródłowego tekstu, powinno być uzasadnione jakimiś ważnymi względami językowymi. W tym przypadku nie jest, proponuję wobec tego zastosować równie oryginalną pisownię Mrongowiusza z Dokładnego niemiecko-polskiego słownika, w którym na stronie 413 znajduje się rogowe ziele półdziesiąte (do znalezienia w Google Książki). Micpol (dyskusja) 23:54, 23 sty 2021 (CET)
Sol194.jpg

…na jaki rynek głównie eksportowane były Solarisy Urbino 15 LE?

…jak przystosowane do warunków drogowych w Skandynawii są autobusy Solaris Urbino 15 LE?

Solaris Urbino 15 LE (dyskusja, d:Q3504686)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Solaris Urbino 15 LE
opis
motor vehicle
aliasy
jest to
model autobusu
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 12 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 18,1 KB Michozord Michozord…że członków rodu Alkmeonidów oskarżono o dawanie sygnałów tarczą Persom podczas bitwy pod Maratonem?

Alkmeonidzi (dyskusja, d:Q652086)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Alkmeonidzi
opis
ancient Athenian family
aliasy
jest to
rodzina
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 21,4 KB Frangern GdarinRozbudowane i poprawione hasło pytkowe. Gdarin dyskusja 12:31, 22 sty 2021 (CET)

Brzezowa, grodzisko Walik (HB1).jpg

…w dorzeczu jakiej rzeki Beskidu Niskiego znajduje się grodzisko Walik w Brzezowej?

…jaki kształt ma majdan wczesnosłowiańskiego grodziska Walik w Brzezowej?

…którą część wczesnosłowiańskiego grodziska Walik w Brzezowej nazywa się „Kocim Zamkiem”?

Grodzisko Walik w Brzezowej (dyskusja, d:Q105038142)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Grodzisko Walik w Brzezowej
opis
stanowisko archeologiczne w Polsce
aliasy
jest to
stanowisko archeologiczne
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,1 KB Henryk Bielamowicz Henryk Bielamowicz


20 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…że Doja Cat, która pojawiła się w remiksie „34+35”, miała się pojawić w pierwotnej wersji tego utworu?

34+35 (dyskusja, d:Q101001313)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
34+35
opis
2020 single by Ariana Grande
aliasy
jest to
singel
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 47,1 KB Infsai Infsai • Dr. zm. pytania i trochę poprawiłam polszczyznę artykułu, najeżoną anglicyzmami. "Strings" to w tym kontekście smyczki, nie struny. Ktoś jednak powinien rzucić okiem, poprawiałam go dość pobieżnie. Micpol (dyskusja) 15:00, 20 sty 2021 (CET)

kto stał za ustanowieniem panamskiego Dnia Książki?

Octavio Méndez Pereira (dyskusja, d:Q54850193)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Octavio Méndez Pereira
opis
Panamanian writer
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,2 KB Bacus15 Bacus15


 • Co to znaczy, że stał za ustanowieniem? Był inicjatorem? Micpol (dyskusja) 15:02, 20 sty 2021 (CET)
  • establecimiento del Día del Libro y del Día del Maestro, za źródłem... czyli ustanowienie Dnia Książki i Dnia Nauczyciela, Bacus15 • dyskusja 20:25, 20 sty 2021 (CET)
   • Dziękuję, ustanowienie nie budziło moich wątpliwości, ustanowić Dzień Książki jak najbardziej można, tylko co oznacza stanie za ustanowieniem? Bycie inicjatorem, samo ustanowienie, organizacja ruchu popierającego ustanowienie, czy jeszcze coś innego? Jeśli to on ustanowił Dzień Książki i Dzień Nauczyciela, to może warto to napisać właśnie w ten sposób? Micpol (dyskusja) 00:37, 21 sty 2021 (CET)
    • Tak sądzę, podejrzewam, że zrobił to jako minister edukacji, choć ze źródło bezpośrednio to nie wynika, Bacus15 • dyskusja 01:01, 21 sty 2021 (CET)
     • A czy w źródle mowa dosłownie o staniu za ustanowieniem? Bo jeśli tylko o ustanowieniu, to proponowałabym przenieść to i do artykułu, i do pytania. Micpol (dyskusja) 23:58, 23 sty 2021 (CET)
Otros ámbitos destacables de su labor docente y de su interés por la pedagogía fueron la fundación de bibliotecas y escuelas en diversas regiones del país, además de la creación de la Ley Orgánica de Educación, y del establecimiento del Día del Libro y del Día del Maestro, junto con la creación de un Fondo de Ayuda al educador (Inne wyróżniające się punkty w jego pracy nauczycielskiej i jego zainteresowania pedagogiką to założenie bibliotek i szkół w różnych regionach kraju, nadto stworzenie ustawy oświatowej, oraz ustanowienie Dnia Książki i Dnia Nauczyciela, wraz z utworzeniem Funduszu Zapomogowego dla pracowników oświaty.), Bacus15 • dyskusja 00:41, 24 sty 2021 (CET)

jaki obiekt przemysłowy powstał w okresie międzywojennym na poznańskim Ostrowie Tumskim?

Elektrociepłownia Poznań Garbary EC-1 (dyskusja, BRAK WD)

źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 12,2 KB Subjectiveart Bialo-zielony • Dlaczego niemal cały pierwszy akapit sekcji "Historia" jest wzięty w cudzysłów? D kuba (dyskusja) 16:00, 22 sty 2021 (CET)

…jakie było przedśmiertne życzenie Miguela Barragána?

Miguel Barragán (dyskusja, d:Q1208732)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Miguel Barragán
opis
President of Mexico and Governor of Veracruz (1789-1836)
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,7 KB Bacus15 Bacus1519 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…dlaczego wydanie „Swimming in the Stars” zszokowało fanów Britney Spears?

Swimming in the Stars (dyskusja, d:Q101483058)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Swimming in the Stars
opis
2020 single by Britney Spears
aliasy
jest to
singel
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 20,2 KB Infsai InfsaiJęzykowo artykuł na niskim poziomie, trzeba nad tym popracować. Gżdacz (dyskusja) 12:16, 23 sty 2021 (CET)

Avraham Bozer.jpg

…że pochodzący z Polski ósmy dowódca Izraelskiego Korpusu Morskiego był w młodości internowany na Cyprze?

Awraham Bocer (dyskusja, d:Q728427)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Awraham Bocer
opis
izraelski wojskowy, generał major (alluf) i ósmy dowódca Izraelskiego Korpusu Morskiego w latach 1968–1972
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,5 KB PawelDS PawelDSEstonia-nordic-cross-flag-2.svg

…jak powszechne jest wśród Estończyków przekonanie o nordyckiej tożsamości Estonii?

Nordycka tożsamość Estonii (dyskusja, d:Q28223832)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Nordic identity in Estonia
opis
Cultural and geopolitical identification with the Nordic states in Estonia
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 12,4 KB Joacie22 PuchaczTrado


 • Doprecyzowanie pytania. Micpol (dyskusja) 16:49, 19 sty 2021 (CET)
 • Ciekawy artykuł z punktu widzenia geopolityki. Może kiedyś ktoś go rozbuduje. PawelDS (dyskusja) 08:58, 20 sty 2021 (CET)
 • Kilka uwag:
  • Sekcja „Postawy społeczne”: Fragment, w którym pojawiają się procenty (53,3%, 52,2%) nie jest poparty przypisem, a w przypisie który pojawia się wcześniej w tym samym zdaniu te liczby się nie pojawiają.
  • Dla pełnego obrazu sytuacji warto by podać podobne dane dla pozostałych grup społecznych.
  • Słowo "powszechny" sugerowałoby, że opinię tę wyraża zdecydowana większość społeczeństwa. Zakładając, że wyraża ją 53,3% ogółu (zgaduję, że odsetek ten jest mniejszy niż wśród samej młodzieży) "rozpowszechniony" wydaje się trafniejszym określeniem.
Delta 51 (dyskusja) 19:31, 21 sty 2021 (CET)
 • przydałoby się usunąć ze wstępu przypisy i przenieść je wraz z informacjami, które uźródławiają do głównej części artykułu, D kuba (dyskusja) 13:43, 22 sty 2021 (CET)

@Joacie22 wikipedyści zgłosili kilka sugestii co do Twojego artykułu (tylko nie wstawili pingów). Możesz zajrzeć tutaj i odpowiedzieć. PuchaczTrado (dyskusja) 12:20, 23 sty 2021 (CET)

gdzie koronowano króli Laosu?

Wat Xieng Thong (dyskusja, d:Q2671118)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Wat Xieng Thong
opis
Buddyjska świątynia w Laosie
aliasy
jest to
budowla
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,1 KB StasiekSkiJumping StasiekSkiJumping[1][2][3][4][5][6][7][8] - zawsze zadziwiają i zastanawiają mnie takie ciągi przypisów. Czemu to ma służyć? Zdanie "W roku 1559 lub 1560 świątynia została wybudowana przez króla Setthathiratha" jest jakoś superważne albo kontrowersyjne, że wymaga tylu przypisów? Khan Tengri (dyskusja) 14:44, 20 sty 2021 (CET)

…że Annibale Orgas został zwierzchnikiem Rorantystów, choć nie był Polakiem?

Annibale Orgas (dyskusja, d:Q1576154)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Annibale Orgas
opis
composer
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,1 KB Hoa binh Hoa binh


Hasło nie powstałoby gdyby nie @Litwin Gorliwy, który był łaskaw udzielić mi skanu z PSB.

Biogram istnieje już w Wiki niemieckiej (od 2007 roku) i angielskiej (od 2011 roku). To tylko pokazuje, że Wikipedia polska od lat zajmuje się bzdurami i pierdołami, zamiast gromadzeniem rzeczowej wiedzy. Ale pisałem to już wielokrotnie, więc nie będę się powtarzać. Hoa binh (dyskusja) 20:37, 19 sty 2021 (CET)

Może być. Trochę poprawiłem. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 21:42, 19 sty 2021 (CET)
I bez takich Judaszowych podziękowań, proszę. Służba to służba! Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 23:21, 19 sty 2021 (CET)
 • Wnoszę, że kierownik tej akurat kapeli nie był w piśmiennictwie zwany kapelmistrzem? Micpol (dyskusja) 01:46, 20 sty 2021 (CET) @Hoa binh? Micpol (dyskusja) 23:59, 23 sty 2021 (CET)

18 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…kto znajduje się na awersie banknotu kolekcjonerskiego wydanego z okazji 100-lecia bitwy warszawskiej?

20 złotych 100-lecie Bitwy Warszawskiej (banknot kolekcjonerski) (dyskusja, BRAK WD)

źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 3,3 KB Nikodem62 Nikodem62


Halina Bruczówna (1921).png

…czyja historia zainspirowała twórców polskiego filmu niemego Ludzie bez jutra, uważanego do niedawna za zaginiony?

…dlaczego odnaleziony po latach polski film niemy Ludzie bez jutra czekał dwa lata na swoją premierę, a prawie sto lat na repremierę?


Ludzie bez jutra (dyskusja, d:Q104904548)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Ludzie bez jutra
opis
polski film niemy z 1919 roku w reżyserii Aleksandra Hertza
aliasy
Sprawa Barteniewa
jest to
film, film niemy
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,4 KB Ludmiła Pilecka Ludmiła Pilecka

Świetne i potrzebne hasło! Wisnowska... Kiedyś, dawno temu, natknęłam się na Powązkach na jej grób, potem czytałam biografię. Akurat ta śmierć dziwna sama w sobie, choć wpisana w pewne schematy, ale ten film niemy... Warto starocia obejrzeć. Mam sentyment do takich dzieł. Wiadomka, że z grą aktorską i innymi takimi nie poziomka, ale świetny dokument czasu. Marencja (dyskusja) 01:11, 19 sty 2021 (CET)

Okropny film. Niemający nic wspólnego z rzeczywistością. Dekoracje z czasów Romanowów. Autorka hasła nie zadała sobie trudu, by opisać problemy z cenzurą. Na ścianach sądu wiszą Aleksander i Mikołaj, a grzywna jest wymierzana w markach polskich (czy jakoś tak, byłem na premierze z 5 lat temu). Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 21:50, 19 sty 2021 (CET)
Mieczysław Węgrzyn (1937).jpg

…dlaczego syn przedwojennego amanta filmowego Józefa Węgrzyna, Mieczysław, przedwcześnie zakończył karierę aktorską?

Mieczysław Węgrzyn (aktor) (dyskusja, d:Q104898386)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Mieczysław Węgrzyn
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,7 KB Ludmiła Pilecka Ludmiła Pilecka


17 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Tambja sagamiana.jpg

…co jest niebieskie w żółte ciapki, ma nie mniej niż 20 rzędów zębów i opisane zostało przez Babę?

Tambja sagamiana (dyskusja, d:Q3980584)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Tambja sagamiana
opis
species of mollusc
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,4 KB Carabus Carabus


 • To chyba jednak z fotoszopa. Takie zwierzę nie może istnieć. ;). Ciacho5 (dyskusja) 18:15, 18 sty 2021 (CET)
  • Już nie będę się dopisywać, bo jest trojka, ale cymes! Pięknota. Carabusie, dzięki za kolejne hasło. Marencja (dyskusja) 01:14, 19 sty 2021 (CET)
Guy, Ava Lauren at XRCO Awards 2007 1 (cropped).jpg

kim w rzeczywistości okazał się gen. Kuf Drahrepus?

kto jest nazywany Łysym z Brazzers?

który aktor pornograficzny miał zagrać w filmie nakręconym w przestrzeni kosmicznej?

Johnny Sins (dyskusja, d:Q18749736)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Johnny Sins
opis
amerykański aktor pornograficzny
aliasy
Steve Wolfe
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 37,4 KB Karol1111 Karol1111


Jest to mój wikipedyjny debiut jeśli chodzi o biogram aktora. Jak zaczynać, to od razu z wysokiej półki, od gwiazdy światowego formatu ;p. IMO drugie i trzecie pytania są lepsze Karol 1111 dyskusja 15:20, 17 sty 2021 (CET)

  • Przydałoby się również wyjaśnić co w ogóle znaczy Kuf Drahrepus (anagram od Superhard Fuk) Morcius (dyskusja) 09:59, 18 sty 2021 (CET)
  • Racja, zaraz to uzupełnię. Karbi98 dyskusja 17:42, 18 sty 2021 (CET)
 • Styl miejscami tabloidowy ("W jednym z vlogów wyznał, iż w wieku 24 lat zaczął u siebie dostrzegać pierwsze oznaki łysienia, po czym na stałe postanowił ogolić się na łyso"). Poza tym kilka przypisów kieruje do YouTube'a, D kuba (dyskusja) 19:10, 20 sty 2021 (CET)
  Mógłbyś konkretnie wytłumaczyć dlaczego liczba subskrybentów, albo fakt istnienia kanału miałby nie być brane z YT? Jak chcesz to inaczej zweryfikować? Co do łysienia - skoro koleś się nazywa "Łysy z Brazzers" to fajnie by było wiedzieć czy on jest łysy czy się po prostu tak obcina. Więc nie wiem jak byś chciał to inaczej przepisać. PMG (dyskusja) 10:41, 21 sty 2021 (CET)
  ten link do informacji o liczbie wyświetleń czy subskrybentów jest ok, choć liczba ta zmienia się w czasie rzeczywistym, strona nie jest datowana. Jeśli chodzi o linki do filmów z YT to z kilku oczywistych względów nie powinniśmy ich przytaczać. Pewnie, że fajnie byłoby wiedzieć, że gość się goli na łyso. Tak samo jak to, czy lubi sushi czy tortille, ale od tego są serwisy typu Pudelek, a nie encyklopedia, D kuba (dyskusja) 22:01, 21 sty 2021 (CET)
  Od ponad 10 lat jestem na polskiej Wikipedii. Doskonale sobie zdaję sprawę, że linkowanie bezpośrednio do YouTube'a nie jest może najlepsze, więc w tym haśle jest on potraktowany wyłącznie jako źródło przy statystykach kanału i przy wiadomości o jego tymczasowym zawieszeniu „działalności”. Odnośnie przypisu pośrednio linkującego do YT, który de facto jest transkrypcją nagrania Sinsa (mowa tu o łysinie): nie porównuj proszę jedzenia sushi czy innych pierdół do istotnej z punktu widzenia czytelnika informacji o owłosieniu gościa, który ma dość znamienną ksywę „Łysy z Brazzers”. Ciężko z innych (wiarygodnych) źródeł dorwać takową – nie jest to postać historyczna, a utrudnia to wszystko jeszcze fakt, że bohater hasła rzadko udziela wywiadów. Poza tym i tak jest to wieść, o której wie zapewne wyłącznie sam zainteresowany, zatem i tak (jakiekolwiek źródło by tu nie było) ta nowina byłaby wzięta bezpośrednio od Sinsa. Co do stylu: jeśli podane przez Ciebie zdanie uważasz za „tabloidowe”, to zaczynam wątpić w to, czy kiedykolwiek miałeś takowy w ręce (zmieniłem „wyznał” na „stwierdził”, jeśli cokolwiek ma to zmienić). Ponadto stwierdziłeś, że „styl miejscami tabloidowy” – konkrety proszę. Karbi98 dyskusja 19:46, 22 sty 2021 (CET)
HMT Empire Windrush FL9448.jpg

który niemiecki transatlantyk dał nazwę pokoleniu imigrantów do Wielkiej Brytanii?

HMT Empire Windrush (dyskusja, d:Q2291385)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Empire Windrush
opis
ship
aliasy
jest to
Transatlantyk
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 13,3 KB Delta 51 Delta 51


Ciekawe hasło! Statki jakoś mnie nie kręcą, ale widać do czasu. Brawo! Cała grupa ludzi od statku nazwana (hasło nie do usunięcia). Marencja (dyskusja) 01:57, 19 sty 2021 (CET)

@Marencja Historia tego pokolenia jest ważnym elementem historii Wielkiej Brytanii. To historia traumatyczna dla wielu - po przybyciu do Wielkiej Brytanii, delikatnie mówiąc nie byli mile widziani. Nawet kilka lat temu powrócił ten temat w kontekście skandalu Windrush. Dobrze, że pojawia się o tym pokoleniu więcej informacji w polskiej Wiki. GiantBroccoli (dyskusja) 23:23, 20 sty 2021 (CET)

kto pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego sejmiku województwa zachodniopomorskiego?

Jerzy Mokrzycki (dyskusja, d:Q11725100)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Jerzy Mokrzycki
opis
polski polityk, senator IV kadencji, wojewoda koszaliński w latach 1994–1997 oraz pierwszy przewodniczący sejmiku województwa zachodniopomorskiego w latach 1998–2000.
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,3 KB Mateusz Gieryga Nadzik…czy napad na pocztę to dzieło terrorystów, czy bohaterów?

Napad na pocztę w Gródku Jagiellońskim (dyskusja, d:Q12132340)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
BRAK ETYKIETY
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,8 KB Lelek 2v Olos88


Pytanie zabawne, ale w dobie galopującego polskiego nacjonalizmu może i zasadne. ~Jak PPS robiła napady na pociągi, to wielki patriotyzm, nie terroryzm. Aha. Dla mnie jednak nie. Marencja (dyskusja) 01:59, 19 sty 2021 (CET)

Ukraińcy uznają ich często za bohaterów walki o niepodległość, D kuba (dyskusja) 19:14, 20 sty 2021 (CET)
Szkoda, że galopujący ukraiński nacjonalizm nie jest problemem... Szereg autorów (Kulińska, Motyka, Wieliczka-Szarkowa, Siemaszkowie) uznaje ten atak za akt terroryzmu, więc jest to kwalifikacja obowiązująca w polskiej literaturze. Lelek 2v (dyskusja) 16:55, 19 sty 2021 (CET)
 • @Lelek 2v OT: Dla chrześcijanina największym problemem są zawsze jego grzechy, a nie cudze. A nasza kultura, cokolwiek by powiedzieć, przez setki lat ukształtowała się jako chrześcijańska. Micpol (dyskusja) 17:47, 19 sty 2021 (CET)
  • @Micpol Ale co to ma wspólnego z artykułem i czywieszem? To jest encyklopedia, a nie forum dyskusyjne. Lelek 2v (dyskusja) 19:46, 19 sty 2021 (CET)
   • @Lelek 2v Dokładnie to samo ma wspólnego, co Twoje wcześniejsze uwagi o ukraińskim nacjonalizmie. EOT. Micpol (dyskusja) 01:26, 20 sty 2021 (CET)
    • @Micpol OK, zgoda, tylko czy rozwiązaniem jest w takim przypadku dalsze rozszerzanie off-topu z Twojej strony? A jak już chcemy być precyzyjni, to pierwszą wypowiedź nie na temat i niezgodną z przeznaczeniem tej strony wpisała tu wikipedystka Marencja. Ja w tej chwili ucinam tę nierzeczową dyskusję, i tak naprawdę to cały ten watek powinien wylecieć. Lelek 2v (dyskusja) 07:45, 20 sty 2021 (CET)
Aha, jeszcze jedno, może nawet ważniejsze od powyższego. Akcja pod Bezdanami jest opisana również jako akt terroryzmu, więc nie wiem, skąd te rewelacje, że ataki PPS są (przynajmniej tu, na pl.wiki) uważane za "wielki patriotyzm". Lelek 2v (dyskusja) 16:57, 19 sty 2021 (CET)

16 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…gdzie harcują harcownice?

Dąbrówka harcownica (dyskusja, d:Q936698)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Drymonia velitaris
opis
species of insect
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,9 KB Carabus Carabus
Światowid Monument in Kraków, October 2020 (1).jpg

…w którym roku pod Wawelem w Krakowie pojawił się Światowid?

…kto jest autorem repliki Światowida spod Wawelu w Krakowie?

Światowid pod Wawelem w Krakowie (dyskusja, d:Q104895379)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Światowid pod Wawelem w Krakowie
opis
kamienna rzeźba będąca repliką idola ze Zbrucza
aliasy
jest to
rzeźba, rzeźba religijna
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 4,6 KB Wojsław Brożyna Wojsław Brożyna
 • Sympatyczne, ale nawet ze spacjami licząc to 0,7 kb, 1/3 czywieszowego minimum --Felis domestica (dyskusja) 16:01, 17 sty 2021 (CET)
 • @Wojsław Brożyna Ciekawe hasło, ale może dałoby się je rozszerzyć np. o informacje na temat materiału, z którego jest wykonana replika i jej wymiarów? Czy jej twórcy na pewno są/byli braćmi? W przytoczonym źródle nie widzę tej informacji. Maire 00:15, 18 sty 2021 (CET)
@Maire Co do braci to wykreśliłem to określenie. Dodałem za to wzmiankę o renowacji, o incydentach, jakie miały miejsce wokół posągu oraz o tym, że kasztanowiec obok jest pomnikiem przyrody. Niestety nie widzę nigdzie w sieci opisu, który uwzględniałby materiał oraz wymiary :( --Wojsław Brożyna (dyskusja) 11:51, 18 sty 2021 (CET)
Moim zdaniem jest okejka. Tyle, co trzeba. Marencja (dyskusja) 03:21, 19 sty 2021 (CET)
@Wojsław Brożyna Dodałam info o materiale (kamień) potwierdzone w już obecnych w haśle źródłach. Może da się w przyszłości uzupełnić o pozostałe technikalia. Jak dla mnie, hasło jest już OK :) Maire 11:13, 19 sty 2021 (CET)
Santa Agnese - mosaico Santa Agnese fuori le mura.jpg

…jaki jest związek arcybiskupich paliuszy z młodą rzymianką Agnieszką?

…w jaki sposób próbowano złamać opór św. Agnieszki po złożeniu przez nią ślubów czystości?

Agnieszka Rzymianka (dyskusja, d:Q210096)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Agnieszka Rzymianka
opis
dziewica i męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego oraz prawosławnego
aliasy
Agnia, św. Agnieszka
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 15,5 KB Jacek555 Jacek555


@Jacek555 Powinniśmy usunąć kategorię:Zmarli w IV wieku, skoro mogła też umrzeć w III. Gdarin dyskusja 15:55, 20 sty 2021 (CET)

 • Jasne, ciachnąłem. To była pozostałość po starej wersji artykułu. Jacek555 19:19, 20 sty 2021 (CET)

…który stulisz, należący do polskiej flory, jest biegaczem?

…który polski biegacz jest stuliszem?

Stulisz pannoński (dyskusja, d:Q164145)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Stulisz pannoński
opis
gatunek rośliny
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,9 KB Kenraiz Kenraiz


jakim językiem posługują się korposzczury?
jakim językiem posługują się „korposzczury”?

Korpomowa (dyskusja, d:Q5172467)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Corporate jargon
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 36,4 KB Macedo Macedo

Z pewnością macie dużo ASAPów i pressingów, ale rikłestuję sfokusowanie się i zaskedżulowanie sobie procesu zrewiułowania tego textu, dodania kompleksowego feedbacku. Trzy apruwale będą inaf. To nie jest żaden rocket science, wystarczy czeknąć i klepnąć akcept, macie na to z pewnością kapasity. Liczę na wasz maksymalny commitment. Działania te wpisują się to w misję i strategię Wikipedii zawartą w jej kodzie genetycznym, pozwalają na optymalizację i rozwój efektywnej sieci dystrybucji wiedzy oraz poszerzenie portfolio artykułów i bazy czytelników. W ten sposób poprawiacie swoją kontrybucję do projektu i performujecie targety – nie można misnąć tej opportunity.
Ale też jak ktoś ma inne czelendże, to nie musi ich kanselować. No chyba że już totalny czilałcik – wtedy być może powinien być odpowiednio skołczowany, a cały iszju zeskalowany.
Dedlajn taki jak zwykle, to nie jest erdżent kejs, nikt nie pushuje wikipedyjnego teamu, ale żeby nie było że wpół do fakapa ktoś się budzi i chce ridżektować, więc nie ma co postponować. Tematyka, wydawałoby się, randomowa, ale nice to have na głównej. Kto chce, może jeszcze to zapgrejdować albo poddać biutyfikacji, ewentualnie coś adwajsnąć. Macedo (dyskusja) 22:31, 16 sty 2021 (CET)

 • Masz mój apruwal. Kenraiz (dyskusja) 09:23, 17 sty 2021 (CET)
 • Artykuł mega, imho należałoby chyba jednak odlinkować z wikidanych, bo hasła na en- i bg-wiki traktują raczej o żargonie korporacyjnym w sensie ogólnym, a ten opisuje odmianę języka polskiego. Olos88 (dyskusja) 09:48, 17 sty 2021 (CET)
  Według mnie tak powinno zostać. Ten artykuł po części traktuje o żargonie korporacyjnym w sensie ogólnym, po części o jego specyfice na gruncie polszczyzny. Choć nie jest to niemożliwe, to jednak nie należy się spodziewać artykułu stricte o polszczyźnie korporacyjnej na bg wiki, podobnie jak o bułgarszczyźnie korporacyjnej na pl wiki. Macedo (dyskusja) 22:58, 20 sty 2021 (CET)
 • Co do samej treści "czy wiesz...", dałbym te korposzczury w cudzysłowie, żeby uniknąć ewentualnych histerycznych nagłówków o Wikipedii posługującej się pogardliwymi określeniami. --katafrakt () 09:08, 18 sty 2021 (CET)
  Racja. Szczury to bardzo inteligentne zwierzątka. Mogłyby się poczuć urażone. Macedo (dyskusja) 22:58, 20 sty 2021 (CET)
 • BTW. Stargetujcie się na czelendżu, by zmieścić się w tajm skedżulu. Macedo (dyskusja) 23:09, 20 sty 2021 (CET)
 • Co prawda hasło miało już badż, ale dodałem jeszcze podpis jako ogólny asasmet zrealizowania akszyn pointi, no i ofkors przed dedlajnem. Ented (dyskusja) 00:36, 21 sty 2021 (CET)
 • Łorst kejs scenario zakładał wyekspirowanie tego rikłestu, ale okazało się, że wystarczy ustalić skołp asajnmentu, spuszować nieco tego drajwa, trochę pokołczować i mamy sukces – będzie plejsment na głównej. Super, że jesteście na stendbaju i na asapie. Doceniam waszą kontrybuję, widzę tu same grin pointy. Tego taska możecie już odtikować.
  Żałuję tylko, że nie puszowałem tak przy artykule o wirusach, no ale nie ma żadnych gajdlajnów dot. optymalizacji rewiułowania. To był totalny fakap, artykuł zlistowany na losty, choć krytycznie ważny imho. Macedo (dyskusja) 01:37, 21 sty 2021 (CET)
 • @Macedo Pozwól, że zchallenguję nieco Twój produkt. Widzę tu pewne oportunicje do dewelopmentu. Niejako zgadzam się z opinią Olosa, że artykuł o korpomowie w języku polskim nie powinien być podlinkowany do ogólnych artykułów o zjawisku. Pytanie tylko, czy język polski jest tu jakimś specjalnym przypadkiem, i nie mógłby być potraktowany jako przykład najbliższy czytelnikowi. Słusznie piszesz w pewnym momencie, że zapisywanie anglicyzmów według polskiej wymowy często oznacza prześmiewczy stosunek w stosunku do zjawiska, jednak dokładnie w ten sposób skomponowałeś swój przykład. Mi, jako człowiekowi z korpo, ciężko się od razu połapać o co chodzi w takim zapisie, stopień spolonizowania wydaje się tutaj wręcz przesadnie komediowy, a przez to za bardzo odchodzący od rzeczywistej formy zjawiska. Choć może w innych korporacjach tak funkcjonuje? PuchaczTrado (dyskusja) 09:14, 21 sty 2021 (CET)
  Oho, szykują się owertajmy. Nie wychodząc z konwencji, nie mogę przyznać, że to nie jest produkt perfekcyjny. Mogę za to podkreślić, że nie ma lepszego na rynku, konkurencja jest daleko w tyle.
No właśnie chyba powinien to być artykuł o żargonie korporacyjnym, a polszczyzna korporacyjna funkcjonować jako przykład jako że najbliższa czytelnikowi polskojęzycznemu. Przemawia za tym fakt, że praktycznie te same zjawiska zachodzą w innych językach. Te same są wartości, wizje świata, nawet frazeologizmy są takie same (niem. Produktportfolio, ros. портфолио продуктов). Tak samo niektóre terminy są dostosowywane pod różnymi względami do gramatyki danego języka, np. niem. die To-do-Liste, franc. je suis overbooké. Żeby więc artykuł uogólnić, to trzeba by pogrzebać w definicji, byłoby świetnie, gdyby się znalazło dodatkowe źródło mówiące wprost o podobieństwach tego żargonu w różnych językach, ale ja takim nie dysponuję. W każdym razie zobaczymy, co da się zrobić.
Co do zapisu, zapis spolszczony może być czasem prześmiewczy, ale może też wynikać np. z dążenia do skrótowości, uproszczenia, bo, jak napisałem, „prościej jest zapisać wystawić inwojsa niż wystawić invoice’a”. Również wspomniałem, że formy zapisu są bardzo rozchwiane. To nie są przeważnie jakieś utrwalone czy utrwalające się w polszczyźnie zapożyczenia. Tekst przykładowy w artykule jest w dużej mierze opiera się na cytatach znalezionych w publikacji Izabeli Zahaczewskiej (podanej w źródłach). I ona zauważa tam, że tekst taki to często jest spolszczona angielszczyzna zapisana fonetycznie, wpisana w ramy polskiej gramatyki. Ale z innych źródeł wiadomo, że nie zawsze, dlatego też i w tym tekście można znaleźć i oryginalne, niespolszczone formy. Macedo (dyskusja) 21:59, 21 sty 2021 (CET)
Artykuł w takiej formie jest świetny jako opisujący właśnie szczególny przypadek polskiego żargonu korporacyjnego. Według mnie docelowo powinien powstać również osobny artykuł traktujący o żargonie w sensie ogólnym, który wtedy należałoby połączyć z pozostałymi wersjami językowymi w wikidanych. Olos88 (dyskusja) 00:43, 22 sty 2021 (CET)
Cieszę się, że się podoba :). No to niech tak będzie, w takim razie nie muszę poprawiać wstępu na asapie. Swoje zdanie i argumenty już napisałem, zapewne byłoby inaczej, gdyby powstał ten artykuł ogólny, ale z pewnością skończy się na "powinien powstać" :). W każdym razie nie będę oponować przeciw odlinkowaniu z wikidanych. Macedo (dyskusja) 13:03, 23 sty 2021 (CET)
 • @Macedo "Z jednej strony wydaje się" - komu się wydaje? Tutaj warto dać nazwisko autora Sidevar (dyskusja) 00:51, 22 sty 2021 (CET)
  Wbrew pozorom to nie jest wyrażenie zwodnicze w tym przypadku. Traktować je można jako równoznaczne z "Z jednej strony może wydawać się". W kolejnym zdaniu jest napisane, dlaczego może się tak wydawać, tzn. co przemawia za tym, by mieć takie zdanie. Są tam wszędzie przypisy, pozwalające prześledzić, kto tak powiedział (w tym przypadku: Marek Kochan). Jeżeli w recenzowanym czasopiśmie naukowym autor także używa w tym miejscu takiej bezosobowej konstrukcji, to nie moim zadaniem jest dociekać, komu konkretnie się tak wydaje, listy nazwisk nie będzie :) Macedo (dyskusja) 13:03, 23 sty 2021 (CET)
 • @Macedo Za ten komentarz powinieneś dostać bana :D --Wojsław Brożyna (dyskusja) 16:50, 22 sty 2021 (CET)
  ??? Macedo (dyskusja) 13:03, 23 sty 2021 (CET)
Tramvaj 28T.jpg

…na zlecenie którego tureckiego miasta powstała Škoda 28T?

Škoda 28T (dyskusja, d:Q10403881)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Škoda 28 T
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
model tramwajowy
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,4 KB Szczecinolog Kobrabones
Mucor racemosus sporangiophore.jpg

…jak wszędobylski jest pleśniak groniasty?

Pleśniak groniasty (dyskusja, d:Q2450163)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Mucor racemosus
opis
gatunek grzybów
aliasy
pleśniak groniasty
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,4 KB Selso Panek15 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…jakie poglądy miał Berengar z Tours na temat Eucharystii?

Berengar z Tours (dyskusja, d:Q435006)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Berengar z Tours
opis
medieval theologian
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11,7 KB Tomasz Raburski Hoa binh


Napisane od nowa hasło po Pytku. Hoa binh (dyskusja) 09:24, 16 sty 2021 (CET)

 • Dr. zm. pytania. Micpol (dyskusja) 12:29, 18 sty 2021 (CET)
  • To jest po Pytku? Aha, czyli bez popitki można łyknąć, ale za to wielce podziwiam poprawiacza. Marencja (dyskusja) 02:03, 19 sty 2021 (CET)
 • Czy którego opieka zyskała mu szersze uznanie wszystkim się podoba, czy może można inaczej zapisać? Ciacho5 (dyskusja) 19:44, 19 sty 2021 (CET)

14 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Shlomo Erel 1965-12-01.jpg

…że urodzony w Łodzi dowódca Izraelskiego Korpusu Morskiego pracował nad izraelskim pociskiem przeciwokrętowym?

Szelomo Erel (dyskusja, d:Q2904776)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Szelomo Erel
opis
izraelski wojskowy, generał major (alluf) i siódmy dowódca Izraelskiego Korpusu Morskiego w latach 1966–1968
aliasy
Szlomo Erel
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,9 KB PawelDS PawelDS
 • Proponowałbym zwrócić się jeszcze do speców od marynarki wojennej z prośbą o przejrzenie. Wyłapałem dwa błędy świadczące o słabej znajomości terminologii u autora (bez obrazy, nie każdy musi znać się na wszystkim), może być jeszcze coś. Ciacho5 (dyskusja) 16:58, 17 sty 2021 (CET)
 • @Zala, a propos prośby Ciacho5, czy wszystko jest oki? Widziałem, że sam wprowadził jakieś zmiany. Z góry dzięki! PawelDS (dyskusja) 08:41, 18 sty 2021 (CET)
 • @PawelDS Jest ok ;) Zala (dyskusja) 10:56, 18 sty 2021 (CET)
PZL-130 Orlik 1.jpg

…w której wersji samolotu PZL-130 Orlik (na zdjęciu) zamontowano fotele katapultowane?

PZL-130 Orlik (dyskusja, d:Q544275)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
PZL-130 Orlik
opis
polski samolot szkolno-treningowy
aliasy
jest to
rodzina statków powietrznych
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 9 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 21 KB Polskiarmator123 Polskiarmator123…który włoski dyrygent zmarł na zawał w trakcie przedstawienia Aidy w Berlinie?

Giuseppe Sinopoli (dyskusja, d:Q316903)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Giuseppe Sinopoli
opis
Italian conductor and composer
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,8 KB Hoa binh Hoa binh


Znak D-44.svg

…po co tworzy się strefy płatnego parkowania?

Strefa płatnego parkowania (dyskusja, d:Q9346647)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
strefa płatnego parkowania
opis
obszar miasta, na którym istnieje obowiązek płacenia za miejsca parkingowe
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,8 KB Therud Therud


 • To nie jest artykuł o strefie płatnego parkowania, tylko wyłącznie o strefie płatnego parkowania w Polsce (mylne jest wyróżnianie sekcji "Oznakowanie i uwarunkowania prawne w Polsce" skoro inne sekcje także opisują wyłącznie polską perspektywę). Zatem albo należy zmienić obecny mylny tytuł artykułu, albo przebudować cały artykuł. Aotearoa dyskusja 20:38, 17 sty 2021 (CET)
  • Każde państwo ma swoje przepisy odnośnie płatnego parkowania, tym samym jest kompletnie nierealne aby artykuł opisywał porządki prawne w kilkuset państwach. A z praktycznego punktu widzenia czytelnika polskiej Wikipedii będą w 99% przypadków interesować polskie przepisy, stąd obszerna sekcja im poświęcona. Podobny model funkcjonuje już w kilku artkułach na temat pojęć związanych z prawem drogowym. Therud (dyskusja) 13:57, 18 sty 2021 (CET)
   • Proszę jeszcze raz przeczytać moje uwagi – artykuł, pomimo wydzielenia sekcji dotyczącej polski i pomimo ogólnego tytułu dotyczy wyłącznie Polski. Obecny tytuł jest zatem mylący i wydzielenie z artykułu o Polsce sekcji dotyczącej Polski jest mylące. Zatem tu należny albo poprawić tytuł na jednoznacznie wskazujący, że artykuł dotyczy tylko polskiej sytuacji i skasować niewłaściwy tytuł sekcji o Polsce, albo jednak rozbudować artykuł o ogólne informacje dotyczące płatnego parkowania na świecie. Poza tym, to co napisano na temat Polski, to wyłącznie obecny stan prawny, a takie pisanie artykułów nie jest zalecane – dawniejsze rozwiązania są tak samo encyklopedyczne, jak obecne, co więcej np. obecne uregulowania dotyczące stawek za parkowanie obowiązują krótko, poprzednie obowiązywały znacznie i ich pominięcie jest istotną wadą – przypomnę, że Wikipedia nie jest poradnikiem i nie nie aktualność przepisów jest wyznacznikiem poprawności artykułu. Reasumując - tu mamy opisane jedynie płatne parkowanie Polsce w świetle zmian wprowadzonych ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1693), które weszły w życie 5 września 2019 r. A to na porządny artykuł bardzo mało. Aotearoa dyskusja 18:52, 18 sty 2021 (CET)
    • Nie zgadzam się z opinią, że sekcja cel i opinie opisuje wyłącznie polską perspektywę, ponieważ powody tworzenia SPP na całym świecie są takie same, jak również kontrowersje im towarzyszące. Therud (dyskusja) 10:35, 19 sty 2021 (CET)
     • To Twój pogląd, że powody tworzenia SPP na całym świecie są takie same (a nie są). Tu dodatkowo ten "ogólny" cel uźródłowiony jest polska ustawą, zatem, zgodnie ze źródłem, jest to wyłącznie polski cel wg konkretnego uregulowania prawnego. Kontrowersje tak samo omówione są wyłącznie te, które pojawiły się w Polsce – twierdzenie, że są takie same na całym świecie, jest kompletnie gołosłowne. Twierdzenie (we wstępie), że strefy płatnego parkowania są tylko w miastach, tez nie jest prawdziwe. Ograniczając się wyłącznie do polskich źródeł, które opisują sytuację w Polsce, nie można twierdzić, że opisuje się sytuację światową – na podstawie tych źródeł nie można nic powiedzieć o sytuacji w innych państwach. Aotearoa dyskusja 14:58, 19 sty 2021 (CET)
      • Przerobiłem artykuł tak, żeby prezentował wyłącznie SPP w rozumieniu polskiej ustawy o drogach publicznych. Zasadniczo de:Parkraumbewirtschaftungszone czy nl:Parkeerschijfzone to artykuły o czymś podobnym, ale jednak trochę innym. Therud (dyskusja) 20:36, 20 sty 2021 (CET)
       • Hasło opisuje tylko strefę płatnego parkowania w Polsce. Trzeba zmienić nazwę — (Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 19:33, 23 sty 2021 (CET)
 • "...w którym ze względu na deficyt miejsc postojowych istnieje obowiązek płacenia za parkowanie." - to tylko jedna z przyczyn wytyczania SPP, D kuba (dyskusja) 19:22, 20 sty 2021 (CET)
  • Więcej przyczyn jest w sekcji cele. Do wstępu wybrałem ten główny. Therud (dyskusja) 20:31, 20 sty 2021 (CET)

... jakie były losy po przyjeździe do Polski braci Provanów: Prospera i Traiana?

Prospero Provana (dyskusja, d:Q11827847)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Prospero Provana
opis
włoski szlachcic z Piemontu, kupiec i bankier krakowski, pierwszy kierownik poczty królewskiej w Polsce
aliasy
Prosper Provana, Prosper Prowana
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 21,8 KB Frangern FrangernTraiano Provana (dyskusja, d:Q96104902)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Traiano Provana
opis
brak danych - 1568; sekretarz królewski
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6 KB Frangern FrangernArtykuł o Prosperze to efekt gruntownej rozbudowy, zupełnie nowy jest o Traianie. Skorzystałem z jednego włoskiego biogramu i przyznam, że czytałem go z pomocą translatora, ponieważ nie znam ojczystej mowy braci Provana. Będę wdzięczny za szczególnie uważnie spojrzenia na te artykuły przez tych, którzy władają włoskim. Frangern (dyskusja) 21:56, 14 sty 2021 (CET)

 • Dr. zm. pytania, nie chodzi wszak o trzech braci. W artykułach należy uzupełnić deklinację - nazwisko naszych bohaterów jest odmienne. Micpol (dyskusja) 15:56, 17 sty 2021 (CET)
  Zrobione Frangern (dyskusja) 07:10, 18 sty 2021 (CET)
 • "...oraz uregulowania należności za zapasy soli, które pozostały po poprzedniku, Hieronimie Bużeńskim" - nie bardzo rozumiem ten fragment. Należności to środki należne a nie dłużne. Może chodzi o zobowiązania? Poza tym zapasy to stan in plus a nie dług. D kuba (dyskusja) 19:44, 20 sty 2021 (CET)
  @D kuba, szczerze pisząc, to w tym fragmencie nie rozmyślałem zbytnio na znaczeniem tego terminu, bazując na zdaniu z PSB, cytuję: Ponadto nowy dzierżawca miał uregulować należności za pozostawione zapasy solne. Może chodziło o jakieś koszty ich przechowywania, niezrealizowanego dostarczenia? Jeżeli to zbyt wątpliwej wartości wiadomość, to mogę ją usunąć. Ewentualnie może coś na ten temat znaleźć można w opracowaniach dotyczących dziejów samych żup, ale nie mam pod ręką takowych. Frangern (dyskusja) 19:17, 21 sty 2021 (CET)
  w mojej ocenie jest to informacja o bardzo dużej wartości, trzeba ją tylko umieć należycie odczytać:) nie znam się na specyfice działania żup, jednak wygląda, że jest to, tak jak sugerujesz, koszt magazynowania. Niech zostanie, może kiedyś uda się doprecyzować ten fragment. Poza tym artykuł świetny. Gratuluję, D kuba (dyskusja) 22:40, 21 sty 2021 (CET)
 • "20 sierpnia 1578 roku król zawarł z Provaną" - czy jego nazwisko na pewno odmieniamy? D kuba (dyskusja) 19:46, 20 sty 2021 (CET)
 • W przypadku wątpliwości zawsze warto skorzystać z PWN [2], a w celu ustalenia wzoru przypomnieć sobie np. Petrarkę. Micpol (dyskusja) 00:44, 21 sty 2021 (CET)
 • ok, dzieki. Petrarka pomocny, link do PWN mniej, bo to bardzo ogólna zasada, a tu mamy specyficzna sytuację odmiany nazwiska obcego, D kuba (dyskusja) 16:53, 21 sty 2021 (CET)
  „Provaną” znalazłem tu oraz w artykule o. R. Świętochowskiego Biblioteka OO. Dominikanów w Krakowie („Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne”, t. 33, 1976, s. 302, link). Frangern (dyskusja) 19:17, 21 sty 2021 (CET)
  wygląda na to, że jednak odmieniamy. Moje wątpliwości były więc niepotrzebne, D kuba (dyskusja) 22:40, 21 sty 2021 (CET)
  Link z PWN ma tu właśnie fundamentalne znaczenie, gdyż formułuje właśnie zasadę dla specyficznej sytuacji odmiany nazwiska obcego - każdego: Ogólne zalecenie dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych jest następujące: jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać. Micpol (dyskusja) 22:28, 21 sty 2021 (CET)
 • Mam małą wątpliwość czy nazwisko wspomnianego ministra na pewno tak zapisujemy: Francesco Capitellis. Nie znalazłem nic o nim w internetach, D kuba (dyskusja) 09:27, 22 sty 2021 (CET)
  Taką formę podaje PSB, innej nie znam, choć też starałem się go „wyguglać”. Chyba, że doszło do pomyłki w druku, ale w tym przypadku trzeba sprawdzać następne tomy słownika, czy zawierają sprostowania dotyczące akurat tego hasła. Frangern (dyskusja) 15:39, 23 sty 2021 (CET)
Stokłosy osiedle 2021.jpg

…jakie były założenia urbanistyczne Ursynowa Północnego?

Ursynów Północny (dyskusja, d:Q104816854)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Ursynów Północny
opis
obszar Miejskiego Systemu Informacji dzielnicy Ursynów w Warszawie, osiedle i dawne pasmo rozwojowe miasta
aliasy
jest to
część miejscowości
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 14,5 KB Emptywords Emptywords


 • Granica MSI Ursynów Północny nie przebiega ulicą Rosoła, tylko ul. Rodowicza "Anody". Nazwa ulicy zmieniona została na tym odcinku po powołaniu obszaru MSI – skoro opisywane są współczesne granice obszaru, to należy stosować współczesne nazwy ulic, a nie nazwy jakie wymieniono w dokumencie sprzed ponad 20 lat). Aotearoa dyskusja 11:57, 17 sty 2021 (CET)
 • Historia skupiona jest wyłącznie na osiedlu Ursynów Północny, a nie na obszarze MSI Ursynów Północny. A historia tego obszaru nie ogranicza się wyłącznie do tego osiedla mieszkaniowego. Obszar obejmuje Wyścigi, których historię także należy uwzględnić; obszar dzisiejszego MSI to tereny przedwojennego Służewa, Służewca i Nowego Imielina – ich historia nie ogranicza się do budowy osiedla w latach 70. i 80. Obszar dzisiejszego MSI Ursynów Północny nie został włączony do Warszawy w 1951 r. – wówczas włączono około połowy tego obszaru, druga połowa (Wyścigi, obszary na wschód od ul. Puławskiej i obszary na południe od obecnej Dolinny Służewieckiej) włączone w granice Warszawy zostały już w 1938 r. Obecnie pierwsza połowa artykułu dotyczy obszaru MSI, a druga połowa osiedla – należy zatem wybrać co ma być opisane w artykule – jeżeli obszar MSI, to należy artykuł rozbudować o informacje nie dotyczące osiedla, jeżeli zaś tylko osiedla, to należy zrezygnować z opisów dla MSI ogółem. Aotearoa dyskusja 12:11, 17 sty 2021 (CET)
  • @Aotearoa Dzięki za uwagi :) Po kolei: 1) Masz oczywiście rację co do Rosoła, nazwę tego odcinka zmieniono już całkiem dawno. Moje niedopatrzenie. Poprawione. 2) Rozumiem podejście, ale reprezentuje inny punkt widzenia, zresztą taki, który stosujemy we właściwie wszystkich artykułach dot. warszawskich MSI na Wiki. MSI to podział sztuczny - żeby było co dać na tabliczkach. Jednakże jest to, w przeciwieństwie do osiedli - podział zupełnie oficjalny i do tego ma bardzo istotną zaletę - obszary mają ściśle wytyczone granice! Co od dawnych wsi/osiedli, jest to podział tylko orientacyjny, różnie interpretowany, płynny. Zazwyczaj w nazwie obszaru MSI jest jakieś osiedle/historyczny rejon dominujący (sztuczny jest np. Ursynów-Centrum). Ze względu na to, że same MSI jako takie specjalnie historii nie mają (właściwie to mają granice i datę powołania tylko), to aby nie mnożyć bytów ponad miarę - tratujemy wspólnie osiedle i rejon MSI, w opisie skupiając się na osiedlu. Jeżeli dany rejon ma jakieś inne części miasta w sobie, to i zazwyczaj są one wspominane w artykule i są też odrębne artykuły na ten temat wraz z ich bardziej szczegółową historią. 3) Wyścigi oczywiście nie są miejscowością/częścią miasta, czy historyczną osadą, a jedynie obiektem - fakt, że dużym, fakt, że istotnym i z historią, ale wciąż nie jest miejscowością. O samych Wyścigach można przeczytać w linkowanym artykule. 4) Zainteresował mnie ten Nowy Imielin. Co masz na myśli? Jeżeli osiedle mieszkaniowe budowane w latach 70-tych, to leży ono w MSI Ursynów-Centrum, a było budowane w ramach pasma rozwojowego Ursynowa Południowego. Sam Imielin (wieś) był trochę na południe, aczkolwiek jak przypisywano przynależność gruntów ornych? Trudne zadanie. 5) Ogólnie tematyka miejscowości nie jest łatwa - mają one płynne granice, jeżeli mają stałe to je zmieniają w czasie, pełnią różną funkcję i często mają po kilka funkcji, wchodzą w skład innych miejscowości, podziałów administracyjnych, zmieniają nazwy, mają te same nazwy, jest po kilka w różnych jeżykach itd. Dla przykładu powiem (nie chodzi tu o analogię), że na Wikipedii nie tworzymy np. osobnych artykułów dla miast i powiatów, które te miasta obejmują. Jeżeli mamy Łódź, to piszemy, że owszem to powiat, ale o historii piszemy w kontekście samego miasta, a nie piszemy historii terenów od zarania, które obejmowałby powiat w przeszłości, gdyby istniał. Emptywords (dyskusja) 21:09, 17 sty 2021 (CET)
   • Jasne, że osiedle Ursynów Północny zajmuje większość MSI i jego historia jest kluczowa dla tego obszaru. Jednak nie jest to historia jedyna, a o innych obiektach warto choć pokrótce w niej wspomnieć, nawet jak mają swoje osobne artykuły. Także o zmianie granic MSI – na początku obejmowało też tereny między ul. Poleczki, a Wyścigami. Lokalizację Nowego Imielina można zobaczyć na przedwojennych mapach WIG [3], to obecnie tereny koło ul. Zaorskiego (czy była to samodzielna wieś, czy jakiś przysiółek lub kolonia Imielina, to trzeba by sprawdzić w wykazach miejscowości). Na dawniejszych mapach (niektóre dostepne w serwisie mapowym urzędu miasta) można prześledzić granice wsi, zabudowę w obszaru obecnego MSI i zmiany granic miasta. Aotearoa dyskusja 15:15, 19 sty 2021 (CET)
    • Dzięki! Coś tam uzupełniłem. O tej korekcie granic myślałem od początku, ale gdzieś po drodze to wyleciało. Dodam też, że nie twierdzę, że artykuł jest kompletny i występuję tu o medal :) Celowo nie nałożyłem na artykuł "kłódeczki" i jeżeli jest taka wola, można śmiało uzupełniać :) Emptywords (dyskusja) 21:21, 19 sty 2021 (CET)
 • Jeszcze coś tam rozwinąłem, ale na CW to już powoli robi się przesada :) Emptywords (dyskusja) 21:48, 21 sty 2021 (CET)

13 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Żubracze, wieża widokowa „Szczerbanówka” (HB1).jpg

…na jakiej przełęczy w Bieszczadach znajduje się wieża widokowa „Szczerbanówka”?

Wieża widokowa „Szczerbanówka” (dyskusja, BRAK WD)

źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,1 KB Henryk Bielamowicz Henryk BielamowiczZastanawiam się, czy nie lepszym określeniem tej budowli byłaby nazwa: platforma widokowa „Szczerbanówka” Kapitel (dyskusja) 20:19, 13 sty 2021 (CET)

 • I znów, nie widzę przesłanek o encyklopedyczności tej wieży, D kuba (dyskusja) 13:51, 17 sty 2021 (CET)

…gdzie i kiedy miała miejsce tulipanowa rewolucja?

Tulipanowa rewolucja (dyskusja, d:Q459162)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
tulipanowa rewolucja w Kirgistanie
opis
protesty opozycji (Kirgistan; 2005)
aliasy
tulipanowa rewolucja, migdałowa rewolucja, migdałowa rewolucja w Kirgistanie
jest to
rewolucja
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11,6 KB Runab Gdarin


Hasło rozbudowane z porzuconej dawno temu bieżączki. Gdarin dyskusja 10:32, 14 sty 2021 (CET)

 • @Runab "Podczas pierwszych lat rządów Akajew próbował podtrzymywać mechanizm równowagi klanów na funkcjonowanie państwa" - niezrozumiałe, D kuba (dyskusja) 19:17, 20 sty 2021 (CET)
  • @D kuba Chodziło o równowagę wpływów klanowych. Poprawiłem. Runab (dyskusja) 19:43, 20 sty 2021 (CET)
   ok
 • "Kirgistan postrzegany jako przywódca Azji Środkowej otrzymywał wsparcie finansowe we wdrażaniu reform" - państwo jako przywódca regionu? Językowo trochę szpagat. Od kogo otrzymywał Kirgistan te środki finansowe? D kuba (dyskusja) 20:09, 20 sty 2021 (CET)
  • Uciekło ważne słowo: demokratyzacji. Poprawiłem na: Kirgistan, postrzegany przez społeczność międzynarodową jako lider demokratyzacji w Azji Środkowej, otrzymywał wsparcie finansowe we wdrażaniu reform. Teraz ma to sens. Dziękuję za zwrócenie uwagi! Runab (dyskusja) 10:21, 21 sty 2021 (CET)
   ok. A kto finansowo wspierał Kirgistan? Chiny? USA? UE? D kuba (dyskusja) 16:49, 21 sty 2021 (CET)
   • Źródło nie podaje informacji, jest mowa wyłącznie o społeczności międzynarodowej. Runab (dyskusja) 18:21, 21 sty 2021 (CET)

kogo określa się mianem indyjskiego Mao Zedonga?

Charu Majumdar (dyskusja, d:Q1067913)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Charu Majumdar
opis
Indian politician and naxalite leader (1918-1972)
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11,7 KB Bacus15 Bacus15


12 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Hippodamia convergens.jpg

…jakie zasługi dla rolnictwa kładzie owadzi symbol stanowy Dakoty Północnej?

Hippodamia convergens (dyskusja, d:Q1938912)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Hippodamia convergens
opis
species of beetle
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,4 KB Carabus Carabus


 • Zm. czasownika na sugerującego ciągłość procesu wykazywania zasług, a nie na ich położenie w czasie przeszłym minionym. Micpol (dyskusja) 16:00, 17 sty 2021 (CET)

…która albańska piosenkarka wygrała 59. edycję Festivali i Këngës?

Anxhela Peristeri (dyskusja, d:Q18244983)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Anxhela Peristeri
opis
albańska piosenkarka
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,9 KB Zsuetam ZsuetamRojeliochavez.JPG

…dlaczego Rogelio Chávez miał służyć Arce Gdynia jako „chwyt marketingowy”?

Rogelio Chávez (dyskusja, d:Q7357714)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Rogelio Chávez
opis
meksykański piłkarz
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 84,7 KB ChicagoFireFan ChicagoFireFan…który grający w Liga Nacional gwatemalski klub piłkarski miał jako pierwszy w historii swoją siedzibę na wsi?

Halcones FC (dyskusja, d:Q7179694)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Halcones Fútbol Club
opis
gwatemalski klub piłki nożnej
aliasy
jest to
klub piłki nożnej
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,3 KB ChicagoFireFan Zsuetam11 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Silnik S01 w WFM M06.jpg

który silnik spalinowy napędzał wszystkie motocykle klasy 125 cm³ produkowane w PRL?

S01 (dyskusja, d:Q60978985)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
S01
opis
Polski silnik dwusuwowy klasy 125 cm³.
aliasy
S-01, S01-Z, S01-Z1
jest to
silnik
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,6 KB MrSmooku MrSmooku • @MrSmooku Część informacji nie ma wskazanych źródeł w formie odnośników, a to wymagany standard w przypadku artykułów eksponowanych na stronie głównej. Kenraiz (dyskusja) 20:08, 16 sty 2021 (CET)
  • @Kenraiz Racja, postaram się, żeby wszystkie informacje miały odnośniki. MrSmooku (dyskusja) 17:29, 19 sty 2021 (CET)

kto nie ma sobie równych wśród arabskich poetów neoklasycznych w zakresie poezji politycznej?
…z jakiej okazji Muhammad Mahdi al-Dżawahiri w 1948 odwiedził Wrocław?

Muhammad Mahdi al-Dżawahiri (dyskusja, d:Q4121866)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Muhammad Mahdi Al-Dżawahiri
opis
Iraqi poet
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,7 KB Nous GdarinPoprawione po Pytku. Gdarin dyskusja 18:04, 12 sty 2021 (CET)

Santa Zoa, Mártir (escola portuguesa, século XVIII).png

…która święta jest patronką dzieci mających trudności w mówieniu?

Zoe z Rzymu (dyskusja, d:Q2341507)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Zoe z Rzymu
opis
święta męczennica chrześcijańska z III w.
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6 KB Matienna Szoltys…częścią której gminy od 1924 roku stała się Huta Laura?

Huta Laura (Siemianowice Śląskie) (dyskusja, d:Q56294392)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
BRAK ETYKIETY
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
wieś
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 9 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 12,5 KB MacQtosh Szoltys10 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…w jakiej dyscyplinie sportowej Michał Śpiczko zyskał popularność w Indiach ?

Michał Śpiczko (dyskusja, d:Q95984745)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Michał Śpiczko
opis
zawodnik uprawiający kabaddi, a wcześniej futbol amerykański
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,2 KB Kpjas KpjasPrincess Radziwill by Giovanni Boldini.jpg

kim w rzeczywistości był hrabia Paul Vasili, ujawniający największe tajemnice arystokracji począwszy od lat 80. XIX wieku do 1919 roku?

...że księżna Katarzyna Radziwiłłowa wyjawiła amerykańskiej prasie kulisy powstania antysemickiej publikacji Protokoły mędrców Syjonu?

Katarzyna Radziwiłłowa (publicystka) (dyskusja, d:Q2635461)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Katarzyna Radziwiłłowa
opis
polska publicystka, pamiętnikarka i powieściopisarka
aliasy
Catherine Kolb-Danvin
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 18,3 KB Gdarin GdarinTydzień Amerykański / Hasło sprawdzone i rozbudowane w ramach akcji poprawiania artykułów pytkowych: Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła utworzone przez Pytka125. Gdarin dyskusja 18:04, 10 sty 2021 (CET)

 • Dr. zm. pierwszego pytania (bo wyjawianie w obu się powtarzało). Ale należałoby je jeszcze zmienić, bo powstaje wrażenie, że być może Vasili ujawnia owe tajemnice nieprzerwanie do dziś. Micpol (dyskusja) 20:35, 11 sty 2021 (CET)
  • no to zmieniłem (1919 - ostatnia książka wydana pod tym pseudonimem) Gdarin dyskusja 19:15, 19 sty 2021 (CET)
 • Drugie pytanie raczej jest już niewłaściwe. Wersja podawana przez Radziwiłłową mogła być jeszcze aktualna w latach 90. zeszłego wieku, ale obecnie (S.J. Zipperstein, Pogrom: Kishinev and the Tilt of History, 2018) na podstawie stylometrii odwiedzono, że autorem protokołów jest ich pierwszy wydawca Pawieł Kruszewan. PuchaczTrado (dyskusja) 10:43, 22 sty 2021 (CET)
  • rewelacje ujawniane przez Radziwiłłową to mieszanka plotek, skandali, znanych nazwisk wmieszanych w romanse i afery, czyli dokładnie to z czego żyją dzisiaj tabloidy, nikt nie mówi, że to co wyjawiała jest w 100% prawdą (choć w przypadku omawianym osoby przez nią wymienione rzeczywiście zajmowały się rozprowadzaniem tej fałszywki, więc nie wymyśliła sobie tego); mnie osobiście zresztą podoba się bardziej pierwsze pytanie, zwłaszcza przy ilustracji obok niego :) Gdarin dyskusja 21:38, 22 sty 2021 (CET)
Fred Sym.jpg

…jaką postawę wobec okupanta niemieckiego przyjęli bracia Freda Syma, a jaką – on sam?

Fred Sym (dyskusja, d:Q104777342)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Fred Sym
opis
polsko-austriacki muzyk, kompozytor, aktor
aliasy
Alfred Sym
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,8 KB Ludmiła Pilecka Ludmiła Pilecka
 • zdecydowanie trzeba uźródłowić. Połowa hasła tego nie ma. Pal Licho info o Igo (to i tak jest w tamtym haśle), ale dane bio nt. bohatera biogramu muszą mieć źródła. Inna rzecz - nie wiem czy się da, ale do "Austrii ...gdzie zdobył sławę jako kompozytor" prosiłoby się jakieś poważne źródło, nie wiem, leksykon austriacki czy coś, potwierdzające tego, że był on tam rzeczywiście sławny. --Piotr967 podyskutujmy 19:39, 11 sty 2021 (CET)
  • @Piotr967 Dorzuciłam kilka refów, jednak nie na działalność kompozytorską w Austrii. Nie znam języka niemieckiego, a jedynie w tym języku pojawiają się skąpe informacje o tej działalności, m.in. o nagrodzie na festiwalu. Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 13:38, 12 sty 2021 (CET)
   • @Ludmiła Pilecka dziękuję. Właśnie o te refy mi chodziło. Co do sławy - to tjw. - "jak się da", a jak się nie da to trudno - jakiś ref w końcu jest do tego. --Piotr967 podyskutujmy 15:19, 12 sty 2021 (CET)
 • Pracuję obecnie nad biografią Igo Syma, więc siłą rzeczy znalazłem na temat Alfreda Syma bardzo dużo informacji, niektóre niestety z dokumentów, a nie opracowań, więc nie mogą być podane na Wikipedii jako źródło. W każdym razie usunąłem "rzekomo" przy informacji o tym, że Igo uwolnił brata z obozu jenieckiego. Potwierdza to Roman Niewiarowicz w swoim artykule z 1946 oraz Aniela Lawińska w swojej relacji zamieszczonej w książce jej męża Ludwika Lawińskiego z 1963. Te źródła dodałem do artykułu. Wreszcie sam Fred Sym w swoim życiorysie z 1950 w bazie archiwum ITS Bad Arolsen potwierdził, że został zwolniony z Oflagu na skutek interwencji Teatru Miasta Warszawy, którego dyrektorem był jego młodszy brat. Postaram się rozwinąć tekst jeszcze o Polski Słownik Biograficzny, bo krótkie bio Freda dorzucono do biogramu Ernesta Syma. Marekos (dyskusja) 16:28, 16 sty 2021 (CET)

…dlaczego nie znamy prawdziwego imienia Abu Muslima?

Abu Muslim al-Churasani (dyskusja, d:Q335210)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Abu Muslim al-Churasani
opis
przywódca powstania w Chorasanie przeciwko dynastii Umajjadów
aliasy
Abū Muslim al-Hurāsānī, Abu Muslim
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 19,9 KB Nous Nouskim był przewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego, zatrzymany za posiadanie narkotyków?

Michał Łuczak (dyskusja, d:Q104764618)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Michał Łuczak
opis
polski polityk samorządowy, doktor nauk politycznych, radny II oraz III kadencji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, przewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2006–2010.
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 15,2 KB Mateusz Gieryga Mateusz Gieryga…dlaczego przy budowie satelity Explorer 33 wykorzystano materiały niemagnetyczne?

Explorer 33 (dyskusja, d:Q1384557)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Explorer 33
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
statek kosmiczny
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,8 KB Prometheus1 Prometheus1 • Czy przez konstrukcję miałeś na myśli «sposób, w jaki połączone są elementy tworzące jakąś całość», czy «konstruowanie, budowanie»? Jeśli to drugie, to może lepiej napisać "przy konstrukcji". Micpol (dyskusja) 01:36, 20 sty 2021 (CET)
  • Miałem na myśli materiały z których został zbudowany a dokładnie stopy magnezu, aluminium i tworzywa sztuczne, zrezygnowano ze stali.Prometheus1 (dyskusja) 02:30, 20 sty 2021 (CET)
   • Zaproponowałam zmianę pytania. Micpol (dyskusja) 00:08, 24 sty 2021 (CET)

9 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Orlik II.jpg

…że polski szybowiec przetrwał II wojnę światową w USA?

Orlik (szybowiec) (dyskusja, d:Q7970987)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Orlik
opis
Polski szybowiec wyczynowy
aliasy
Orlik I, Orlik II, Orlik III, Orlik Olimpijski
jest to
szybowiec
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 20,8 KB w2k2 w2k2


…gdzie ma garby garbatka pomianówka?

Garbatka pomianówka (dyskusja, d:Q1305958)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Notodonta torva
opis
species of moth
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,1 KB Carabus Carabus

…kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Roweru?

Światowy Dzień Roweru (dyskusja, d:Q51974489)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Światowy Dzień Roweru
opis
coroczne święto (3 czerwca; ust. ONZ; od 2018)
aliasy
Międzynarodowy Dzień Roweru, Dzień Roweru, Święto Roweru
jest to
Międzynarodowe Dni i Tygodnie ONZ
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 4,8 KB Niegodzisie Niegodzisie


…w czasie jakiej zarazy zmarł Perykles?

Zaraza w Atenach (dyskusja, d:Q758173)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Zaraza w Atenach 430-426 p.n.e.
opis
Epidemic in Athens, Greece in the 5th century BCE
aliasy
jest to
epidemia, ?
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,1 KB Bolszewski Wikipedysta Bolszewski Wikipedystauźródłowienie takie sobie, a i tekst, po przeczytanie początku mam takie wrażenie, do poprawek językowych Mpn (dyskusja) 12:51, 10 sty 2021 (CET)
@Bolszewski Wikipedysta problemy językowe są tu najmniejszym problemem. Tak jak Mpn zauważył - słabo że źródłami (sekcja "Objawy" niemal ich nie ma). D kuba (dyskusja) 20:00, 10 sty 2021 (CET)
Do objawów akurat udało mi się dodać źródło (książkowe, ale w gruncie rzeczy niewiele lepsze niż portale), bo to najwyraźniej po prostu cytowanie Tukidydesa. Panek (dyskusja) 22:09, 10 sty 2021 (CET)
@ D kuba nie znalazłem żadnych innych prac dotyczących objawów, większość opiera się właśnie na relacji Tukidydesa. Bolszewski Wikipedysta (dyskusja) 08:47, 11 sty 2021 (CET)

Dziwi mnie, że autor w ogóle nie sięgnął do absolutnej podstawki, czyli Dziejów Grecji Hammonda. Za to serwisów internetowych zatrzęsienie. Hoa binh (dyskusja) 08:58, 11 sty 2021 (CET)

Albo do Wipszyckiej-Brawo, drugi tom strony 168–171. PuchaczTrado (dyskusja) 17:40, 13 sty 2021 (CET)
 • Po pierwsze zastrzeżenie budzi samo zatytułowanie, które nie ma odniesienia/nie kojarzy się z konkretnym wydarzeniem historycznym, tylko z jednostką chorobową lub terminem medycznym (jak "chiński wirus"). To bardziej określenie publicystyczne (zresztą skalkowane z angielszczyzny) aniżeli prawidłowe określenie zdarzenia z dziejów świata antycznego. Sugerowałbym zamianę na czytelniejszy, bardziej jednoznaczny tytuł (np. "Zaraza w Atenach 430-426 p.n.e."). Cyborian (dyskusja) 23:01, 17 sty 2021 (CET)
 • @ Cyborian dziękuję za podpowiedź, zrobione, choć nazwę potoczną zachowałem w artykule. Bolszewski Wikipedysta (dyskusja) 10:36, 18 sty 2021 (CET)

…jak Melampus zdobył dar wieszczy?

Melampus (dyskusja, d:Q602258)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Melampus
opis
mythical king of Argos
aliasy
jest to
postać w mitologii greckiej, legendarny człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 14,4 KB Mpn Mpn


art z grupy Pytkowych, napisany od nowa na prośbę user:Hoa binh Mpn (dyskusja) 19:52, 9 sty 2021 (CET)
 • @Mpn trochę spolszczyłem ale najlepszy w te klocki nie jestem. Brakuje mi tam trochę przecinków. Zastanawia mnie też dlaczego w jednym miejscu artykułu jest Melampus wieszczem a w innym wróżbitą. W micie o wężach, jest najpierw, że znalazł martwego, a kawałek dalej, że węża zabili kapłani a Melampus pochował potem. Czegoś mi tu brakuje. Pozdrawiam ZneryS (dyskusja) 14:26, 10 sty 2021 (CET)
  @ZneryS wieszczkiem go określa źródło. Może zmaiast wieszcz powinno być wieszczek. Czy zamiast wróżbity też? Co do węża, to jak to zwykle w mitach jest od groma sprzecznych ze sobą wersji. Mpn (dyskusja) 17:32, 10 sty 2021 (CET)
muszę o tym poczytać Mpn (dyskusja) 10:42, 16 sty 2021 (CET)
Ruins of Donetsk International airport (16).jpg

…jaka bitwa została nazwana przez polskie media „ukraińskim Westerplatte”?

II bitwa o lotnisko w Doniecku (dyskusja, d:Q18195753)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
II bitwa o lotnisko w Doniecku
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
bitwa
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 51,5 KB Lelek 2v Lelek 2v


@Lelek 2v,

 • Nie wiem, czy stwierdzenia „skoordynowany wysiłek” nie można by zastąpić skoordynowanymi działaniami, ale to taka luźna propozycja.
 • Zmieniłem w niektórych miejscach słowo „trafione” na „ostrzelane”. Pozdrawiam! PawelDS (dyskusja) 10:46, 12 sty 2021 (CET)
 • Uwagi: - "separatyści zaczęli zajmować (...) miejsce postoju pojazdów i punkt obserwacyjny artylerii" - co to znaczy „punkt obserwacyjny artylerii” w tym kontekście – wieżowce i miejsce postoju pojazdów (parking?) istnieją normalnie w architekturze miejskiej, ale p.o. artylerii raczej nie. - co oznacza kilka razy wspomniany „ciężki ostrzał artyleryjski”? Intensywność, częstotliwość klasę (kaliber, ciężar salwy?) armat czy po prostu że w ogóle strzelano z broni ciężkiej (armat) z nie tylko z ręcznej? - wówczas powinien być po prostu „ostrzał artyleryjski” - w Europie od lat odzwyczailiśmy się już od wielogodzinnych kanonad z użyciem wagonów pocisków, ale to nie oznacza że zmieniliśmy definicje militarne i one dla wszystkich epok powinny być podobne). - Po spotkaniu 2 grudnia ogłoszono generalne zawieszenie broni. – brak przypisu - „Siły ukraińskie (…) własnym ogniem artyleryjskim” – czy wiadomo skąd strzelała ukraińska (rządowa) artyleria (z terenów wokół lotniska czy z dalekiego dystansu)? Jaka to była artyleria? PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 18:09, 22 sty 2021 (CET)
201228-F-VS137-1002.jpg

…jak powstała druga zatwierdzona szczepionka RNA przeciw COVID-19?

MRNA-1273 (dyskusja, d:Q87775025)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
mRNA-1273
opis
szczepionka mRNA przeciw COVID-19, opracowana przez konsorcjum NIAID, BARDA i firmy farmaceutycznej Moderna
aliasy
Szczepionka Moderny przeciw COVID-19, CX-024414
jest to
szczepionka przeciw COVID-19, produkt finansowany, szczepionka RNA
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 23,7 KB Aegis Maelstrom Aegis MaelstromDokładnie uźródłowiony artykuł o powstaniu, badaniach i zatwierdzeniu drugiej szczepionki RNA na COVID-19. aegis maelstrom δ 12:32, 12 sty 2021 (CET)

stabilizowane przed fuzją? tzn?
W oryginale np. prefusion stabilized full-length spike protein, przetłumaczone przez kolegę jako przed fuzją - wg kwerendy źródeł chodzi o dwie możliwe struktury przestrzenne (tzw. konformacje - barbaryzm) białka: przed fuzją (przedfuzyjną) i po fuzji. Patrz [4], [5], [6]. PAN pisze o białkach SARS-CoV-2 przed fuzją i po fuzji.
W tzw. wolnej chwili mogę zacząć odpowiedni artykuł na temat...
. Podawane mRNA koduje glikoproteinę powierzchniową mRNA nie może kodować glikoproteiny, może kodować jej część białkową Mpn (dyskusja) 11:25, 14 sty 2021 (CET)
zdanie ze źródła (...encodes the prefusion stabilized full-length spike protein...). Wrzucając w Google, podobne frazy są stosowane w piśmiennictwie naukowym nt. RNA wirusów. Jeśli to nadmierny skrót myślowy - potrafisz to uźródłowić? aegis maelstrom δ 13:35, 15 sty 2021 (CET)
produkcję zarówno wiążących się z receptorem jak i neutralizujących przeciwciał a neutralizujące się nie wiążą? Mpn (dyskusja) 11:30, 14 sty 2021 (CET)
Dzięki @Mpn za uwagę. Źródło wskazuje, że to dwie osobne klasy przeciwciał. Podobnie wyjaśnia na artykuł na anglojęzycznej Wikipedii (en:Neutralizing antibody), w tym sekcja Difference between neutralizing antibodies and binding antibodies. Wiążące i neutralizujące to podział i terminologia stosowane też po polsku
Ponownie brakuje odpowiedniego artykułu na pl.wiki, oby w bliskiej przyszłości. aegis maelstrom δ 13:35, 15 sty 2021 (CET)
będę musiał poczytać o tym Mpn (dyskusja) 10:53, 16 sty 2021 (CET)

8 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…który nowozelandzki antropolog był następcą Bronisława Malinowskiego?

Raymond Firth (dyskusja, d:Q1746323)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Raymond Firth
opis
ethnologist from New Zealand
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,6 KB Tomasz Raburski Tomasz Raburski


Tambja olivaria.jpg

…co jest oliwkowe w żółte pasy i broni się żrącą wydzieliną, zawierającą zdobyczne toksyny?

Tambja olivaria (dyskusja, d:Q2331639)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Tambja olivaria
opis
species of mollusc
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8 KB Carabus Carabus


 • @Carabus Disfixer mi zdisfikserował przekierowanie z prostata na gruczoł krokowy. Zasadniczo zmienia to nic, bo czytelnik i tak w tym gruczole by wylądował, ale jeśli ślimacza prostata jest wyraźnie różna od ludzkiej, to może warto to odkręcić, a redir prostaty zmienić w disambig? --Felis domestica (dyskusja) 13:41, 9 sty 2021 (CET)
@Felis domestica, z pamięci nie powiem czy zasadniczo różna od tej u kręgowców. Ma natomiast identyczną funkcję i również leży przy nasieniowodzie. Tu problemem jest bardziej nazwa, bo o ile u czworonogów można zastosować nazwę gruczoł krokowy, to u mięczaków używa się w polskiej literaturze nazwy prostata, bo nie mają krocza. Rozważać można więc także przeniesienie artu gruczoł krokowy pod szerszą nazwę prostata, ale to przy okazji dezatropocentyzacji. Na razie może zostać zapis [[Gruczoł krokowy|Prostata]]. Carabus (dyskusja) 13:58, 9 sty 2021 (CET)
 • Zmieniłam pytanie, toksyny jak rozumiem pozyskuje, żerując, więc trudno mówić o kradzieży. Micpol (dyskusja) 16:32, 9 sty 2021 (CET)
A dlaczego pozyskiwanie przez żerowanie miałoby mieć znaczenie? Nagoskrzelne kraść mogą toksyny, całe komórki parzące (kleptoknidoza) i plastydy (kleptoplastia) wyłącznie przez zjedzenie i inkorporację za pomocą uchyłków wątrobotrzustki. Rączek wszak nie mają :P Proponuję sprawdzić sobie konotacje slug + stealing/thief Carabus (dyskusja) 12:04, 10 sty 2021 (CET)
W takim razie rzeczywiście należałoby to kradnie w pytaniu przywrócić Mpn (dyskusja) 12:52, 10 sty 2021 (CET)
Oczywiście, że nie jest to w takim razie kradzież, bo kradzieżą należałoby uznać całe ich życie, podobnie jak należałoby napisać, że ludzie nie odżywiają się, a kradną substancje odżywcze zabitym zwierzętom oraz warzywom. Użycie słowa "kradzież" w tym kontekście jest absurdalne, a konotacje wymienionych przez Ciebie angielskich słów są istotne dla Wikipedii w jęz. angielskim, a nie polskim. Micpol (dyskusja) 13:31, 10 sty 2021 (CET)
Oczywiście, że można to nazywać kradzieżą, gdyż organizm A zabiera system obronny organizmu B, w dodatku bez pożytku i zgody tego drugiego ;) Zwykle go jeszcze przy tym zabija lub okalecza (to już rozbój i morderstwo :D). Biolodzy morscy sobie wprowadzili terminologię od klepto- i do pytania czywieszowego, którego charakter winien być klikbajtowy jej tłumaczenie jest jak znalazł. Nawet na stronie Londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej masz artykuł popularyzatorski Nudibranchs: psychodelic thieves of sea. Ta grupa ślimaków właśnie jest znana z takiego złodziejstwa. Kradną mechanizmy obrony chemicznej aktywnej (toksyny), pasywnej (pigmenty), a nawet chemiczno-mechanicznej (całe parzydełka). A ich bliscy krewniacy kradną nawet mechanizmy zasilające (baterie słoneczne w postaci plastydów). Wszystko dzięki unikalnej wątrobotrzustce. Co do polskojęzycznej popularyzatorskiej literatury do nagoskrzelnych, to jest jej niewiele i sobie raczej za dużo nie wyguglasz. Na Focusie jest np. tekst Nagie, piękne, zabójcze, który mówi o pożyczaniu omawianej broni przez ślimaki, co ma jeszcze mniej sensu, bo przecież jej nigdy nie oddają. Carabus (dyskusja) 19:49, 10 sty 2021 (CET)
No i mamy trudne pytanie, jak sobie poradzić, gdy kolejny raz chcemy coś opisać w języku, w którym słownictwo określające dane byty czy zjawiska nie istnieje... Jakoś jednak trzeba to opisać w artykule. Tutaj jednak stajemy przed pytaniem łatwiejszym. Oto chodzi nam o pytanie w CW, które nie musi być zadane ściśle naukowych językiem, choć jak najbardziej może. Dopuszcza się w nim metafory i określenia żartobliwe, mające zachęcić czytelnika do kliknięcia w artykuł. Tak więc tym bardziej nie widzę żadnego problemu w przywróceniu pierwotnej, zaproponowanej przez Carabusa wesji pytania. Mpn (dyskusja) 21:57, 10 sty 2021 (CET)
Dziękowałam już wcześniej za wyjaśnienia dotyczące języka angielskiego, a teraz prośba o podanie źródeł określających pozyskanie tych toksyn jako kradzież w języku polskim. Jest to bowiem co najmniej mocno ryzykowne i nieadekwatnie określa w języku polskim proces pozyskiwania toksyn, który opisałeś. Micpol (dyskusja) 20:43, 11 sty 2021 (CET)
Z tą nieadekwatnością będzie taki problem, że Tobie się to wydaje nieadektwatne, ale już Carabusowi już się zdaje adekwatna. Jak widać, jest to kwestia subiektywna (Swoją drogą jakże odmiana tego nicku w ten sposób zdaje mi się nieadekwatna, czyż nie powinienem pisać z łaciny Carabo bądź nie odmieniać jako zaczerpnięta nazwa rodzajowa chrząszcza, właśnie, Carabusie, Carabe czy @Carabus, odmienia się Ciebie? I w jakim języku?) Mpn (dyskusja) 21:43, 11 sty 2021 (CET)
O tyle masz rację, że każdy może nazwać czarne białym, a białe - czarnym, nawet może mu się to wydawać adekwatne. Niemniej jednak słownik języka polskiego i znaczenia wyrazów nie podlegają negocjacjom między użytkownikami, w przeciwnym razie nie bylibyśmy się w stanie porozumieć. Kradzież to potajemne zabranie cudzej własności, a pożarcie kogoś jest przeważnie aktem zupełnie jawnym, zwłaszcza dla pożeranego. Również kraść w znaczeniu ograniczać coś, sprawiać, że czegoś jest mniej nie stosuje się do sytuacji, w której następuje całkowity zabór wraz z likwidacją tego, komu się to coś miałoby ograniczyć. W tym przypadku następuje zabór, złupienie, nie wiem też, czemu nie nadaje się zaproponowane przeze mnie słowo "zdobyczny". Co do nicków, nie traktowałabym ich zbyt na serio ze względu na etymologię i odmieniałabym, jeśli się da dopasować wzorzec odmiany. Micpol (dyskusja) 21:59, 11 sty 2021 (CET)
Tutaj nie zgodzę się ponownie. Otóż znaczenia słów nie istnieją obiektywnie, ale intersubiektywnie. CO do nazw kolorów, możemy oczywiście zdefiniować jednoznacznie, że czarny = #000000 a biały = #ffffff, jednak jest to już pewna definicja wyostrzająca znaczenie pojęcia. Ponadto nie wiemy, czy moje qualia odpowiadające danym fotonom odbieranym przez oko z danej powierzchni w danych warunkach odpowiadają Twoim. Ponadto w trakcie nauki języka nie uczymy się słów przez definicje, ale odczytujemy ich znaczenie z kontekstu, niejako domyślamy się, co mają na myśli najczęściej rodzice, po czym zaczynamy używać tych słów w takim samym kontekście. Dlatego reprezentacje tworzone w naszych umysłach mogą być nieco inne, aczkolwiek muszą w istotnym stopniu pokrywać się, dzięki czemu możemy się porozumieć. Ty piszesz, że do zaistnienia kradzieży konieczna jest potajemność, ja uważam, że nie jest, i tak to też opisuje nasz artykuł Kradzież. Co więcej, dane słowo może być używane w różnych kontekstach. Oto słowo zabójca może być używane w kontekście prawnym, jako osoba dokonująca zabójstwa, a także w kontekście immunologicznym, na określenie komórki NK. Drugie znaczenie jest jak najbardziej poprawne, ale w słownikach popularnych może go nie być. Poczucie adekwatności przez kogoś nie ma tu znaczenia. Popularne, najczęstsze znaczenie słowa też nie ma znaczenia, jeśli słowo funkcjonuje również w innym kontekście. Tutaj mamy problem, bo języka pisanego w tym kontekście się za bardzo nie uświadczy. W przypadku rzeczowników zostawia się zwykle angielskie wersje. Co z tym steal zrobić? W pytaniu bym zostawił najprostszą wersję kradnie. Mpn (dyskusja) 08:20, 12 sty 2021 (CET)
Słowniki to wydawnictwa normatywne i definiują znaczenia słów w języku polskim. Jeśli danego znaczenia nie ma w słowniku, to znaczy, że słowo to nie powinno być w tym znaczeniu używane, poza żargonami branżowymi - z którym w tym przypadku nie mamy do czynienia. Oczywście w ramach rozwoju języka w mowie potocznej można się zetknąć z innowacjami językowymi, które dopiero zostaną skodyfikowane, ale nie ma na nie miejsca w wydawnictwach encyklopedycznych. I nie ja uważam, że kradzież jest potajemna, tylko tak zostało ustalone znaczenie tego słowa w jęz. polskim (ogólnym, nie prawniczym). Encyklopedyście nie wypada do tego stopnia ignorować zawartości słownika, by przypisywać definicjom słownikowym waloru mojego prywatnego poglądu. Ponadto tendencja do kalkowania innego języka nie jest pożądanym kierunkiem rozwoju języka polskiego. Co zrobić ze steal? Użyć w Wikipedii w jęz. angielskim, a w polskiej Wikipedii przetłumaczyć na polski. I uwaga - kalkowanie jednego języka w drugim to nie jest tłumaczenie. Tłumaczenie jest prawidłowe wtedy, kiedy jest prawidłowe, a nie - kiedy jest dosłowną kalką. Thank you from the mountain for understanding it. Micpol (dyskusja) 22:52, 12 sty 2021 (CET)
Słowniki to wydawnictwa normatywne i definiują znaczenia słów w języku polskim. Jeśli danego znaczenia nie ma w słowniku, to znaczy, że słowo to nie powinno być w tym znaczeniu używane – większej bzdury w kontekście nauk przyrodniczych nie słyszałem. Słowniki językowe są pisane przez polonistów, którzy nie mają bladego pojęcia o zastosowaniu słów w nieznanych im dziedzinach. W zakresie języka przyrodniczego zawierają totalnie błędne definicje, błędne odmiany i błędne pisownie. Korpusy językowe w ogóle nie uwzględniają pozycji np. entomologicznych. To samo dotyczy słowników polsko-angielskich, których twórcy nie potrafią nawet podać poprawnych tłumaczeń takich pospolitych słówek jak butterfly, wasp czy monkey (nie jest to w żadnym razie motyl, osa, małpa – podane znaczenia nie są nawet blisko oryginalnych). Dlatego uźródławianie słownikami ogólnymi jest zakazane. Nie należą one do warsztatu encyklopedysty. Sama wprowadzasz całkowicie kompromitujące błędy vide 1 (osoby choć trochę zainteresowane Dalekim Wschodem skręcają się ze śmiechu!) czy 2 (jedziesz do Rio de Janeiro czy Ria de Janeiry, widzisz Ojca Pio czy Ojca Pię?!), a zachowujesz jakbyś jako jedyna władała polskim językiem. Niestety kompetencje polonistów kończą się na polonistyce. Nie mają oni wyłączności na wprowadzanie i wynotowywanie słów, znaczeń, konotacji i sposobów deklinacji. W ogóle jedynym efektem tych dyskusji jest paraliż pracy wikizoologów, na co zgody być nie może, stąd nie zamierzam ich kontynuować. Carabus (dyskusja) 14:19, 13 sty 2021 (CET)
@Carabus Istotnie, z tymi tłumaczenia przez niespecjalistów to często jedna tragedia. Czasem wręcz trzeba zastanowić się, jak mogła brzmieć angielska wersja, żeby zrozumieć tekst. W ostatnio przeczytanej przeze mnie książce Potęga mózgu (nawiasem mówiąc bardzo dobrej) tłumacz bredził coś o Słońcu przebywającym nad południowymi tropikami. Gość nie skapnął się, że Southern Tropic tłumaczy się na zwrotnik koziorożca! Rekordowo w takich tłumaczeniach widywałem 3 błędy na jednej stronie. A o tłumaczeniach nazw odnoszących się do naczelnych to już by chyba można pracę napisać. Np. monkey. Posiadający luki w wiedzy tłumacze tłumaczą na małpy. W tamtej książce gość zajeżdża non-stop z małpy i małpy człekokształtne. No człowieku, napisałbyś auta i duże auta? Niekiedy monkey bywa tłumaczone na małpy zwierzokształtne, niekiedy na nieczłekokształtne. Naprawdę się ucieszyłem, kiedy w czytam ostatnio przeze mnie książce de Waala tłumacz napisał w przypisie, że po prostu nie umie tego przetłumaczyć. Uczciwe postawienie sprawy. Co znaczy po polsku butterfly czy wasp, nie mam zielonego pojęcia :-) A więc i nie roszczę sobie praw do decydowania w takich kwestiach Mpn (dyskusja) 11:53, 14 sty 2021 (CET)
@Micpol Nieprawda. przy takim rozumieniu możemy się od razu zwijać. Słowniki opisują powszechne znaczenia słów, zwłaszcza potoczne bądź te naukowe, które już się upowszechniły. Zarówno na co dzień w pracy, jak i na co dzień tutaj używam słów, których w ogóle w słownikach nie ma, jak również słów notowanych przez słowniki, ale w znaczeniach zupełnie innych. Najwyraźniej językoznawstwo opisowe nie nadąża za innymi dziedzinami naukowe, tym bardziej językoznawstwo normatywne nie powinno rościć sobie jakichkolwiek praw do decydowania o sprawach, o których jego przedstawiciele nie mają pojęcia. Od definiowania fachowych znaczeń wyrazów są publikacje z danych dziedzin nauki. Mpn (dyskusja) 11:43, 14 sty 2021 (CET)
@Mpn, @Carabus Nie dorabiajmy szumnych ideologii do niedostatków redakcyjnych związanych z przewagą lektur w języku angielskim i kalkowaniem go do języka polskiego, z czym mamy do czynienia w tym przypadku. A mówimy nie o terminie naukowym, którego w słownikach szukać nie będziemy, tylko o zwykłym opisie czynności, który musi być adekwatny do rzeczywistości i w języku polskim, bo w takim języku jest ta wersja Wikipedii. Jeśli zaś jest to termin naukowy, to już prosiłam o podanie choć jednego wystąpienia tego terminu w języku polskim w tym samym kontekście - najlepiej wobec czynności dokonywanych przez te konkretne urocze stworzonka. Tego Carabus nie był w stanie zrobić, co oznacza, że zastosowanie słowa kradzież w tym przypadku jest jego twórczością własną (która wiadomo, jakie ma miejsce w Wikipedii - żadnego). Od rozszerzania granic języka polskiego są poeci i pisarze, a od tworzenia terminologii naukowej - naukowcy, nie my tutaj. Micpol (dyskusja) 15:44, 17 sty 2021 (CET)
Wszystko zostało wyjaśnione w pierwszym moim wpisie. Malakolodzy nazwali omawiane zachowania kradzieżą, wprowadzając nazewnictwo zaczynające się od greckiego κλεπτο-, oznaczającego kradzież. We wszystkich językach stosowane jest nazewnictwo to ma ten sam źródłosłów i wszystkie źródła popularyzatorskie będą z niego chętnie korzystać celem zainteresowania czytelnika. Tymczasem próbuje się temu przeciwstawić wpis ze słownika definiujący potajemne zabranie cudzej własności – nie dość, że zawężający definicję do specyficznej formy kleptopasożytnictwa to jeszcze wymagającej potajemności! Czyli jak Ci ktoś wyrwie torebkę w parku to nie kradzież, bo jakiś przypadkowy polonista, pozbawiony widocznie wiedzy powszechnej na poziomie ośmiolatka, tak napisał! Dla mnie ta dyskusja to zwykły trolling ze strony osoby, która nie posiada nawet powszechnej wiedzy dotyczącej dalekowschodnich odmiany nazwisk. EOT Carabus (dyskusja) 16:36, 17 sty 2021 (CET)
Z tym odwoływaniem się do greckiego bym uważał. Akurat ten język w stosunku do polskiego (ale też i innych języków słowiańskich czy germańskich) ma zupełnie nieadekwatną siatkę znaczeniową. Obszar semantyczny słów greckich nie pokrywa się zupełnie z obszarem semantycznym słów polskich — (Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 16:45, 17 sty 2021 (CET)
"Wszystkie źródła popularyzatorskie będą z niego chętnie korzystać" - jak już wprowadzisz to słownictwo za pośrednictwem Wikipedii do jęz. polskiego? Już pisałam, że obowiązuje zakaz twórczości własnej. Tyle na ten temat. I polecam więcej lektur w jęz. polskim, nie można czytać tylko po angielsku, bo się zbytnio nasiąka obcym językiem zarówno pod względem leksykalnym, jak i gramatycznym (vide deklinacja nazwisk). Nasiąkać zresztą jeszcze sobie można, tylko trzeba mieć tego świadomość i nie forsować tego nasiąknięcia, oskarżając innych o troling. I jeszcze pamiętaj, że a niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Micpol (dyskusja) 18:09, 17 sty 2021 (CET)

…jakie słynne słowa Ma Yuan wypowiedział do cesarza Guangwu?
…dlaczego generał Ma Yuan przetopił bębny na konia?

Ma Yuan (dynastia Han) (dyskusja, d:Q953191)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Ma Yuan
opis
Chinese general who served during the Eastern Han dynasty.
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 12,5 KB Nous Nous • Słynne to pojęcie ocenne, może należałoby to jakoś doprecyzować w artykule i w pytaniu? W Chinach zapewne są słynne, w kulturze Zachodu raczej jest to określenie na wyrost. Micpol (dyskusja) 22:55, 12 sty 2021 (CET)
 • Jak się zaczniemy tak bawić, to słynne nie będzie nic i nikt. Nie ma chyba żadnej osoby, rzeczy, powiedzenia, które byłoby słynne w każdej kulturze i pod każdą szerokością geograficzną. Jak coś jest słynne w Polsce, czy w Chinach, to jest słynne, kropka, bo jest dostatecznie słynne, wśród jakiejś znacznej grupy. Nie chciałbym tego obudowywać jakimiś doprecyzowaniami, w szczególności w pytaniu do CzyWiesza, gdzie liczy się też zwięzłość--Nous (dyskusja) 10:56, 13 sty 2021 (CET)
  Nie mam problemu z wyrażeniem "słynne słowa" - osobiście nie słyszałem, ale wśród Chińczyków są zapewne słynne, zwłaszcza, że bezczelne ;). Na wszelki wypadek podrzucam alternatywne pytanie. W artykule osobiście zamieniłbym chińskie i wietnamskie nazwiska sióstr Trung, wstawiając wietnamskie jako główne, a chińskie jako opcję. Przydałoby się hasło o ich powstaniu... --Felis domestica (dyskusja) 03:09, 14 sty 2021 (CET)
  Drugie pytanie ciekawsze :) Poprawiłam literówkę. Micpol (dyskusja) 17:30, 19 sty 2021 (CET)

…że urodzony w Bielsku architekt zaprojektował ratusz w Houston?

…że bielszczanin z urodzenia zaprojektował ratusz w Houston?

Joseph Finger (dyskusja, d:Q6283089)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Joseph Finger
opis
American architect
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 13,4 KB Gaj777 Szoltys@Gaj777, zgłaszam, bo artykuł ciekawy, ale proszę o uzupełnienie przypisów do wszystkich informacji zawartych w treści (wymóg CW). Szoltys [Re: ] 04:14, 16 sty 2021 (CET)
Zrobione Gaj777 dyskusja 21:03, 17 sty 2021 (CET)
 • Dodałam lekko zmodyfikowaną 2. wersję pytania. Micpol (dyskusja) 15:07, 20 sty 2021 (CET)

7 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…jakie były okoliczności śmierci Demetria Korsiego?

Demetrio Korsi (dyskusja, d:Q5802182)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Demetrio Korsi
opis
Panamanian poet (1899-1957)
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,3 KB Bacus15 Bacus15


…do czego w satelicie PAGEOS 1 służył kwas benzoesowy?

PAGEOS 1 (dyskusja, d:Q2043671)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
PAGEOS 1
opis
amerykański bierny satelita geodezyjny wyniesiony w 1966 roku
aliasy
Passive Geodetic Earth Orbiting Satellite 1, Passive Geodetic Satellite 1
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,4 KB Prometheus1 Prometheus1


 • @Prometheus1 Z tekstu wynika, że planowano używanie balonu przez 2 tygodnie, a później gaz miał się ulotnić. Używano satelity przez 9 lat. Czy powłoka okazała się szczelniejsza niż zakładano w najlepszych szacunkach czy też działał, ale bez balonu? Ciacho5 (dyskusja) 19:33, 10 sty 2021 (CET)
  • @Ciacho5- nie satelita był raczej balonem w cudzysłowie- a gaz pomagał mu się jedynie rozwinąć- wnętrze satelity po tych 14 dniach było zupełnie puste- próżnia kosmiczna- mimo to utrzymywał swój kształt sfery dzięki min właściwościom materiału z którego był zrobiony i odpowiednio dobranej stabilnej orbicie.Prometheus1 (dyskusja) 19:47, 10 sty 2021 (CET)
 • Myślę, że dobrze byłoby to w artykule napisać.Ciacho5 (dyskusja) 19:50, 10 sty 2021 (CET)
 • Fajny artykuł, odrobię uzupełniłem; jeszcze fajnie by było wskazać z kiedy jest ta orbita (bo Astronautix ma jedną, Gunter drugą, a en.wiki cytuje trzecią :D ) - choć to dość typowe, gdy się pisze o starych satelitach. :) aegis maelstrom δ 14:19, 12 sty 2021 (CET)
  • @Aegis Maelstrom w infoboxie mamy to podane czyli orbita docelowa początkowa- tuż po rozwinięciu się "balonu"podane za Astronautix o ile mi wiadomo źródła te podają dokładny czas startu rakiety a nie z której minuty jest dana orbita - Pytanie do ciebie skąd informacje czerpał Józef Paruch?- chętnie dopiszę jego źródło do moich. Poza tym w języku polskim mamy słowo pasywny, które by lepiej tam pasowało jak już.Prometheus1 (dyskusja) 01:44, 13 sty 2021 (CET)
   • @Prometheus1 hej, termin bierny wziąłem wprost z źródła, zresztą to nie tylko to samo słownikowo, ale określenie satelita bierny jest stosowane w polskiej literaturze. Co do orbity docelowej - skąd wiesz, że taką podaje Astronautix? Gunter podaje coś innego, jeszcze inną - z epoką z dnia wystrzelenia podaje źródło stosowane przez enwiki (NASA SSDCA), podobne orbity (faktyczną i docelową) podaje ten katalog. Pewności teraz nie mam, zwłaszcza że en.wiki tekstem wspomina o orbicie 85-86 stopni. Osobiście mi wystarczy info, że to orbita prawiebiegunowa, prawie kołowa 4200 km - natomiast jeśli chcemy podawać co do minuty, możemy raz na zawsze ustalić, które źródła podają jaką epokę. :) aegis maelstrom δ 21:35, 13 sty 2021 (CET)
 • @Aegis Maelstrom- osobiście rozumiem pojęcie orbity docelowej jako orbity roboczej lub operacyjnej- początek działania satelity można różnie interpretować - taka jest moja interpretacja tych różnych źródeł- Prometheus1 (dyskusja) 00:00, 15 sty 2021 (CET)
  • Jako sprawdzone. Dalsza rozmowa o standardach artykułów między nami i oby w przyszłości na odpowiedniej stronie. aegis maelstrom δ 09:18, 20 sty 2021 (CET)
Arne Nordheim (1968).jpg

…który norweski kompozytor, współpracownik Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, napisał utwory Warszawa i Pomocy?

Arne Nordheim (dyskusja, d:Q692690)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Arne Nordheim
opis
Norwegian composer
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,9 KB Hoa binh Hoa binh


6 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Pikachu Nudibranch Thecacera pacifica 4.jpg

…że prawdziwy Pikachu jest typu wodnego?

Thecacera pacifica (dyskusja, d:Q3881298)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Thecacera pacifica
opis
species of mollusc
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,9 KB Carabus Carabus
 • Co do pytania, to ślimak został nazwany na cześć pokemona, trudno go nazywać "prawdziwym Pikaczu". Ciacho5 (dyskusja) 17:38, 6 sty 2021 (CET)
  • Przymiotnik „prawdziwy” został tu użyty w znaczeniu: realny, istniejący w rzeczywistości, niefikcyjny i imo pasuje, a ewentualna dwuznaczność jest zamierzona celem zaciekawienia czytelnika. Carabus (dyskusja) 11:09, 7 sty 2021 (CET)
  • Nie pasuje mi :(. Patrz simulacrum itp. czemu. Realny lepiej. Zezen (dyskusja) 18:00, 8 sty 2021 (CET)
   • Proponuję "prawdziwego" zastąpić sformułowaniem "występujący w przyrodzie". Micpol (dyskusja) 13:36, 9 sty 2021 (CET)
    • Na takiej zasadzie to można się dowalić do każdego słowa, np. rzeczywiste (realne) są oba Pikachu (por. rzeczywistość wirtualna). Prawdziwy to poprawny antonim słowa fikcyjny. Nie ma potrzeby czynienia pytania bardziej nudnym i jednoznacznym przez podanie czytelnikowi odpowiedzi na tacy. On ma w nie kliknąć. Carabus (dyskusja) 15:01, 12 sty 2021 (CET)
     • Akurat wątpliwości Ciacha5 są bardzo zasadne i trafne. Sformułowanie "prawdziwy Pikachu" jednoznacznie sugeruje, że ślimak był pierwowzorem Pikachu. Jeśli rzecz się miała wręcz odwrotnie, pytanie jest nie tyle intrygujące, co mylące, zwodnicze i nietrafne. Odpowiednie dać rzeczy słowo! - powinno być mottem wszystkich chwytających za klawiaturę w celu dokonania edycji. Micpol (dyskusja) 22:59, 12 sty 2021 (CET)
      • Prawdziwy odnosi się do prawdy, nie do pierwowzoru. Tutaj rzeczywiście istnieje pewien problem, co oznacza prawdziwy Pikachu, jak to rozumieć. Bo przecież nie chodzi tu nam o ten, który zgodnie z prawdą jest Pikachu. Carabusowi chodzi tu jako prawdziwy jako realnie istniejący, istniejący w prawdziwym świecie, taki, dla któego zdaniu Ten Pikachu istnieje jest prawdziwe w świecie, w którym żyjemy. Podobnie prawdziwość rozumiana jest przez programy, mianowicie zmienne istniejące o niezerowych wartościach przyjmują wartość true, pozostałe wartość false. Może byłoby lepiej rzeczywisty Pikachu ,ale prawdziwy brzmi lepiej Mpn (dyskusja) 21:12, 14 sty 2021 (CET)
      Zgodzę się, że pytanie jest nieco zwodnicze, ale też nie widzę tu wielkiego problemu. Ot, 24-godzinny clickbait, nie musi być super-precyzyjny. Co innego, gdyby taki problem występował w treści artykułu--Felis domestica (dyskusja) 03:18, 14 sty 2021 (CET)
      • Mpn, a zatem również nie jest to i w drugim zaprezentowanym przez Ciebie znaczeniu prawdziwy Pikachu. Nie jest bowiem prawdą, że jest to Pikachu. Jest to zwierzątko nazwane na cześć postaci kreskówkowej Pikachu. To kreskówkowy Pikachu jest prawdziwym Pikachu. Zaproponowałam już zastąpienie słowa "prawdziwy" sformułowaniem "występujący w przyrodzie" i myślę, że jest ono trafniejsze. A pytania powinny przyciągać, ale nie za pomocą wprowadzania w błąd. Micpol (dyskusja) 16:07, 17 sty 2021 (CET)
       • Brednie. Mamy Jowisza i Jowisza – pierwszy jest fikcyjny, a drugi jest prawdziwy. Zrozumieć to powinien nawet przedszkolak. Nazywanie obiektów prawdziwych po bytach fikcyjnych jest powszechne w języku. Mnie również nadano imię po postaci fikcyjnej (z filmu), ale o to dla Micpola to ja jestem fikcyjny, a tamta postać była prawdziwa! Przepraszam, ale jak dla dorosłego człowieka kreskówkowa postać jest prawdziwa to zostaje diagnostyka psychiatryczna. Carabus (dyskusja) 16:23, 17 sty 2021 (CET)
        • Carabusie, prawdziwy nie oznacza bynajmniej istniejący w przyrodzie. A rzeczywistość nie musi oznaczać li tylko świata realnego — (Wypowiedź jest moją opinią, chyba że zaznaczono inaczej; proszę o brak tzw. pingów). — Paelius (dyskusja) 16:37, 17 sty 2021 (CET)
        Carabusie, nie uważasz, że należy przeprosić? Zwłaszcza że nie masz racji, ale nawet gdybyś miał, forma dyskusji jest niedopuszczalna. Przy okazji zmieniam pytanie tak, żeby nie było mylące. Micpol (dyskusja) 15:15, 20 sty 2021 (CET)
        • Przywracam poprzednią wersję i po raz kolejny upraszam o zaprzestanie trollingu, wandalizowania zajawek i niszczenia wikiprojektu zoologicznego. Przez Twoje skandaliczne wpisy opuścił nas już jego najaktywniejszy członek. Wszystko zostało Ci już dawno wyjaśnione i nie żadnej potrzeby dyskusji z Tobą, co wykazał Ci jeden z najlepszych naszych adminów. Carabus (dyskusja) 16:25, 20 sty 2021 (CET)
         • Skandaliczna to jest Twoja nieporadność językowa i upór w jej lansowaniu w Wikipedii, która na Twoje nieszczęście jest polskojęzyczna - muszę to napisać otwartym tekstem, ale ponieważ wyżej kierujesz wobec mnie sugestie leczenia psychiatrycznego, nie sądzę, bym Cię uraziła taką konstatacją. "Najaktywniejszy" nie jest synonimem "najlepszego". I nie wiem, o kim piszesz jako o jednym z najlepszych naszych adminów? Chyba nie o Paeliusie, który mnie poparł. Proszę o przywrócenie mojej wersji, Twoja jest błędna. Ten ślimak nie jest żadnym "prawdziwym Pikachu". Nadal czekam na przeprosiny z Twojej strony, uważam Twoje zachowanie za skandaliczne. Skończ z wycieczkami ad personam i przeproś za dotychczasowe. Micpol (dyskusja) 17:26, 20 sty 2021 (CET)

…że wokół gwiazdy najbliższej Słońca prawdopodobnie krąży druga planeta, którą może otaczać rozległy system pierścieni?

Proxima Centauri c (dyskusja, d:Q65149906)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Proxima Centauri c
opis
planeta pozasłoneczna
aliasy
Proxima c
jest to
superziemia
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,2 KB Szczureq Szczureq


HaatashaUSSR.jpg

…czym była operacja Kaukaz na Bliskim Wschodzie?

Operacja Kaukaz (dyskusja, d:Q12408797)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Operacja Kaukaz
opis
radziecka operacja wojskowa rozpoczęta w 1970 w celu wsparcia egipskiego lotnictwa i obrony przeciwlotniczej podczas wojny na wyczerpanie z Izraelem
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 15 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 49 KB PawelDS PawelDSProszę, aby ktoś bardziej obeznany z językiem rosyjskim sprawdził poprawność tłumaczeń nazw jednostek i nazwisk. PawelDS (dyskusja) 13:52, 6 sty 2021 (CET)

Koblenz im Buga-Jahr 2011 - Kastorbrunnen 01.jpg

…na której koblenckiej studni znajduje się upamiętniający zwycięstwo Napoleona podczas inwazji na Rosję napis, umieszczony tam jeszcze przed rozstrzygnięciem inwazji, ostatecznie zakończonej klęską Francuzów?

…co rosyjski komendant Koblencji umieścił w 1814 roku na znajdującej się w tym mieście studni, upamiętniającej zwycięstwo Napoleona podczas inwazji na Rosję (w rzeczywistości zakończonej klęską cesarza Francji)?

…na której koblenckiej studni umieszczono przedwcześnie napis, upamiętniający napoleońskie zwycięstwo nad Rosją w kampanii rosyjskiej, która jednak zakończyła się klęską Francuzów?

Kastorbrunnen (dyskusja, d:Q1591127)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Kastorbrunnen
opis
water well
aliasy
jest to
studnia
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,7 KB Dalkentis Dalkentis


Dodałem alternatywne pytanie. Dalkentis (dyskusja) 17:13, 6 sty 2021 (CET)

 • Czy to studnia upamiętnia rzekome zwycięstwo, czy napis? Micpol (dyskusja) 13:42, 9 sty 2021 (CET)
 • Dodałam trzecią wersję pytania. Micpol (dyskusja) 13:49, 9 sty 2021 (CET)

jaka tragedia wywołała falę antyrosyjskich nastrojów w Armenii w 2015 roku?

Masakra w Giumri (dyskusja, d:Q18758263)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Masakra w Giumri
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
masowe morderstwo
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 47,8 KB Lelek 2v Kobrabones


@Lelek 2v Wszystkie informacje powinny się znajdować w głównej części artykułu, wstęp jest tylko jego streszczeniem. Obecnie tylko tam jest informacja o wyroku sądowym. Dodatkowo w treści artykułu jest informacja o tym, że rozprawa odbędzie się przed rosyjskim sądem wojskowym, a we wstępie o wyroku sądu armeńskiego. PuchaczTrado (dyskusja) 18:03, 11 sty 2021 (CET)

@PuchaczTrado Bardzo słuszne uwagi, dziękuję. Uzupełniłem informacje. Pozdrawiam, Lelek 2v (dyskusja) 21:16, 12 sty 2021 (CET)
@Lelek 2v dalej nie jest w 100% jasne o co chodzi z tymi dwoma procesami. Pierwszy proces w garnizonowym sądzie dotyczył tylko wykroczeń wobec państwa Rosyjskiego? A potem doszło do przekazania więźnia i ponownego procesu już z innymi zarzutami? Ten drugi proces to był jakiś wspólny, azersko-rosyjski, skoro odbywał się w garnizonie? No i gdzie ostatecznie wylądował Permjakow? PuchaczTrado (dyskusja) 17:27, 13 sty 2021 (CET)
@PuchaczTrado Tak, chodziło o to, że rozdzielono zarzuty pomiędzy sąd rosyjski i armeński. Ale więźnia nie przekazywano, bo obydwa procesy toczyły się na terenie bazy, również tam zamiejscowo zebrał się sąd armeński. Jeszcze przeredagowałem ten fragment i myślę, że teraz już wszystko jest jasne. Ponadto dodałem informację o ekstradycji Permjakowa do Rosji w 2017. Pozdrawiam, Lelek 2v (dyskusja) 19:04, 13 sty 2021 (CET)
Dobra, teraz jest to zrozumiałe. PuchaczTrado (dyskusja) 19:55, 13 sty 2021 (CET)
@Lelek 2v, ale popraw jeszcze przypis 53. PuchaczTrado (dyskusja) 20:01, 13 sty 2021 (CET)
 • Wśród 85 przypisów nie widzę ani jednego potwierdzającego, że to morderstwo po polsku powinno być nazywane masakrą (jak w tytule i wielokrotnie w artykule), ani że po polsku powinno to być nazwane masowym morderstwem, jak jest w pierwszym zdaniu. Uważam, że zabójstwo 7 osób jednak ciężko nazwać masakrą, dlatego na takie określenie tego zdarzenia w języku polskim powinny być podane porządne źródła. Aotearoa dyskusja 20:51, 17 sty 2021 (CET)
@Aotearoa Rozumiem uwagę co do masakry. Sugerowałem się tutaj tytułem artykułu angielskiego, ale jestem skłonny zmienić nazwę na Morderstwo w Giumri. Nie rozumiem natomiast zastrzeżeń co do terminu masowe morderstwo. Opisane zdarzenie w pełni spełnia definicję podaną w przytoczonym haśle: "zabójstwo dużej liczby osób, dokonane zazwyczaj w tym samym czasie, lub we względnie krótkim czasie". Pozdrawiam, Lelek 2v (dyskusja) 20:26, 19 sty 2021 (CET)
Nasz artykuł masowe morderstwo nie ma źródeł (i jest bardzo słaby), więc trudno dyskutować o zastosowanych w nim zapisach. A nawet jeśli, to pozostaje kwestia, czym jest "duża liczba osób". Moim zdaniem 7 osób, to jednak nie jest duża liczba. To niestety problem tak nieostrych definicji. Aotearoa dyskusja 09:19, 22 sty 2021 (CET)
@Aotearoa Aha, jeszcze jedno. Nie wiem, dlaczego napisałeś, że w żadnym przypisie nie widzisz potwierdzenia słowa masakra, skoro zostało one użyte już w tytule artykułów z przypisów: 22, 32, 36, 40, 56, 58 i 69. Więc Twoja teza jest nieprawdziwa, bo co najmniej siedem źródeł kwalifikuje to wydarzenie jako masakrę. Lelek 2v (dyskusja) 07:51, 22 sty 2021 (CET)
To nie są przypisy po polsku, więc nie potwierdzają, że polskie słowo "masakra" powinno być użyte – znaczenie słów, czy ich stosowanie w różnych językach jest czasami odmienne, po angielsku często znaczenie jest szersze niż w języku polskim. Zatem użycie angielskiego "massacre" nie znaczy, że po polsku "masakra" będzie odpowiednim słowem. Aotearoa dyskusja 09:15, 22 sty 2021 (CET)
@Lelek 2v Ponownie sugeruję użycie wyrazu mord - jest to zgodne ze znaczeniem słownikowym, nie na wyrost i zostało użyte w źródle w języku polskim. A propos problemów, o których dyskutowaliśmy wyżej - dla mnie dużym problemem, i tym razem nie jest to OT, jest tendencja do przenoszenia znaczeń słów i struktur języka angielskiego do języka polskiego. Micpol (dyskusja) 00:14, 24 sty 2021 (CET)
 • Zgodnie z zasadami transkrypcji [7] sprawca to Permiakow. Takoż i rosyjski socjolog i historyk to Arutiunow. Warto prześledzić cały artykuł pod kątem transkrypcji nazwisk, to tylko dwa przykłady, które rzuciły mi się w oczy. Nazwiska ofiar przetranskrybowane są prawidłowo, aczkolwiek dawniej podobne nazwiska pisało się przez krótkie "i". Jako element tytułu artykułu proponuję "mord", jak w OSW, aczkolwiek występuje w artykule także wyraz "masakra. Micpol (dyskusja) 02:09, 20 sty 2021 (CET)
W większości polskich mediów jest faktycznie Permiakow, więc poprawiłem na Permiakowa i Arutiunowa. Lelek 2v (dyskusja) 22:02, 21 sty 2021 (CET)
Clemensbrunnen 01 Koblenz 2014.jpg

…kiedy oddano do użytku pierwszą koblencką studnię z wodą pitną, która była podłączona do nowo uruchomionego, miejskiego wodociągu?

Clemensbrunnen (dyskusja, d:Q19277500)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Clemensbrunnen
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
studnia
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,2 KB Dalkentis Dalkentis


To nie jest fontanna. Ma kranik z którego płynie woda pitna, stoi w przestrzeni publicznej - najlepszą nazwą na ten obiekt to jest zdrój. EwkaC (dyskusja) 12:19, 7 sty 2021 (CET)
 • Poprawiłem na "studnia", bo w gruncie rzeczy tym ta budowla jest. Zresztą niemieckie słowo Brunnen, występujące w nazwie obiektu bezpośrednio tłumaczy się jako "studnia". Dalkentis (dyskusja) 16:20, 7 sty 2021 (CET)
 • Przez dwa tysiące lat na terenie całego miasta nikt studni nie wykopał? Sorry, ale kto w to uwierzy? --Felis domestica (dyskusja) 03:28, 14 sty 2021 (CET)
  • @Felis domestica, chodziło oczywiście o to, że była to pierwsza ze studni wchodzących w skład nowo uruchomionego, miejskiego wodociągu. Już poprawiłem zarówno pytanie, jak i treść artykułu. Dalkentis (dyskusja) 19:24, 14 sty 2021 (CET)
   • Studnia to raczej nie kran podłączony do wodociągu, vide [8]. To urządzenie wydobywające wodę samodzielnie. Nawet jeśli w nazwie występuje niemieckie słowo "studnia" (nie znam niemieckiego), to należy je potraktować jako element nazwy własnej, a nie obowiązkową wytyczną dla nazwy rodzajowej w jęz. polskim. Micpol (dyskusja) 16:13, 17 sty 2021 (CET)
    • No ale nawet w tej czywieszowej tabeli powyżej ów obiekt jest zaklasyfikowany jako studnia... Bo czym ta budowla według ciebie tak naprawdę jest, kranem podłączonym do wodociągu? Tak mam napisać w nagłówku treści hasła: "kran podłączony do wodociągu w formie obelisku" lub "mający postać obelisku kran podłączony do wodociągu"? Dalkentis (dyskusja) 17:54, 18 sty 2021 (CET)
     • Najczęściej stosuje się chyba pojęcie "miejskie źródełka" [9] ale widzę też "poidełko", "pitnik", dobry jest także proponowany przez EwkęC "zdrój". Są na sali jacyś wodociągowcy i znają fachową nazwę? :) Micpol (dyskusja) 17:39, 19 sty 2021 (CET) Oczekując na rozstrzygnięcia, dokonałam drobnej zmiany formy pytania. Dodatkowo odnotowuję, że studnie raczej nie bywają obeliskami - podobnie jak krany podłączone do wodociągu. Micpol (dyskusja) 00:18, 24 sty 2021 (CET)
Patellaria atrata.jpg

…czym wyróżnia się Patellaria atrata z rodziny Patellariaceae spośród innych workowców?

Patellaria atrata (dyskusja, d:Q10621650)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Patellaria atrata
opis
gatunek grzyba
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,4 KB ZneryS ZneryS


Patellariaceae (dyskusja, d:Q10621653)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Patellariaceae
opis
rodzina grzybów z rzędu Patellariales
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,2 KB ZneryS ZneryS


Osadnik Czerniakowski.jpg

…jaką funkcję pełni blisko 18-hektarowy zbiornik wodny w warszawskim Śródmieściu?

Osadnik Czerniakowski (dyskusja, d:Q104708091)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Osadnik Czerniakowski
opis
sztuczny zbiornik wodny, osadnik w Warszawie
aliasy
Osadnik wodociągowy
jest to
akwen
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 8,7 KB Emptywords Emptywords

... w jakich okolicznościach Cyceron wystąpił przeciw Lucjuszowi i Kwintusowi Eliuszom Tuberonom, którzy byli z nim zaprzyjaźnieni?

... w jakich okolicznościach Cyceron wystąpił przeciw zaprzyjażnionym z nim Lucjuszowi i Kwintusowi Eliuszom Tuberonom?

Lucjusz Eliusz Tuberon (dyskusja, d:Q1159576)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Lucjusz Eliusz Tuberon
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 5,3 KB Frangern Frangern


Kwintus Eliusz Tuberon (dyskusja, d:Q950770)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Kwintus Eliusz Tuberon
opis
Ancient Roman jurist and consul
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11 KB Frangern Frangern


 • Dodałam drugie pytanie z małą modyfikacją względem pierwszego. Micpol (dyskusja) 16:36, 9 sty 2021 (CET)

kim jest pierwszy dalita na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Indii?

D. Raja (dyskusja, d:Q5203793)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
D. Raja
opis
indyjski polityk
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 6,3 KB Bacus15 Bacus15


Teresa Lipowska (2).jpg

…że ślubu Teresie Lipowskiej i jej drugiemu mężowi udzielił ks. Jan Twardowski?

Teresa Lipowska (dyskusja, d:Q3482046)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Teresa Lipowska
opis
polska aktorka (1937- )
aliasy
Teresa Lipowska-Zaliwska, Teresa Witczak, Teresa Zaliwska
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 22,1 KB Serecki Serecki


5 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…że szwajcarscy strzelcy: Josias Hartmann, Otto Horber, Walter Lienhard, Jakob Reich, Konrad Stäheli oraz Karl Zimmermann zdobyli łącznie 250 medali na mistrzostwach świata?

Josias Hartmann (dyskusja, d:Q11979365)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Josias Hartmann
opis
sport shooter (1893-1982)
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 19,3 KB Karol1111 KobrabonesOtto Horber (dyskusja, d:Q19560761)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Otto Horber
opis
Sports shooter (1912-2003)
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 20,6 KB Karol1111 KobrabonesWalter Lienhard (dyskusja, d:Q18715794)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Walter Lienhard
opis
Sports shooter (1890-1973)
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 18,3 KB Karol1111 KobrabonesJakob Reich (dyskusja, d:Q18715826)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Jakob Reich
opis
Sports shooter (1890-1974)
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 13,8 KB Karol1111 KobrabonesKonrad Stäheli (dyskusja, d:Q662142)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
‎Konrad Stäheli
opis
szwajcarski strzelec, 69-krotny medalista mistrzostw świata, medalista olimpijski.
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 38,1 KB Karol1111 KobrabonesKarl Zimmermann (strzelec) (dyskusja, d:Q20031187)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Karl Zimmermann
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 29,2 KB Karol1111 Kobrabones@Kobrabones, dużo bardziej do takiego pytania pasowałoby mi zgłoszenie artykułu Konrad Stäheli (rozbudowanego niedawno przez Karola). Może podmienimy? ;) Szoltys [Re: ] 19:14, 3 sty 2021 (CET)
@Szoltys, albo lepiej Otto Horber – tam można by było jeszcze inne ciekawe pytania postawić ;). Poza tym Stäheli już kiedyś był w CW, nie wiem, czy artykuł może być dwukrotnie w czywieszu ;p. Karol 1111 dyskusja 19:56, 3 sty 2021 (CET)
@Szoltys, @Karol1111 A może tak konsensus? Bierzemy wszystkie trzy hasła i robimy pytanie: …który szwajcarski strzelec zdobył więcej tytułów mistrza świata: Jakob Reich, Konrad Stäheli, czy Otto Horber? Kobrabones (dyskusja) 22:58, 4 sty 2021 (CET)
@Kobrabones, jak dla mnie super, śmiało działaj! :) @Karol1111, zdarzało się, że jeden artykuł był dwukrotnie eksponowany w Czywieszu (np. najpierw po utworzeniu hasła, a następnie po rozbudowie kilka lat później). Szoltys [Re: ] 23:11, 4 sty 2021 (CET)
Dla mnie też jak najbardziej w porządku. @Kobrabones, do tej trójki mógłbyś jeszcze dorzucić Zimmermanna, Lienharda i Hartmanna, i stworzyć jakieś większe pytanie w stylu: …że szwajcarscy strzelcy: Reich, Stäheli, Horber, Zimmermann, Lienhard i Hartmann, zdobyli łącznie 250 medali na mistrzostwach świata? Pytanie IMO jest ciekawe wbrew pozorom, a to przez tę abstrakcyjną liczbę (dokładnie tyle medali mają ci strzelcy po zsumowaniu każdego z osobna). To tylko i aż sugestia, aczkolwiek nie będę ukrywać, że przychylniej patrzyłbym na pytanie postawione przeze mnie ;). Karol 1111 dyskusja 23:30, 4 sty 2021 (CET)
@Karol1111 Zrobione! Swoją drogą nie wiedziałem, że Szwajcaria jest taką potęgą w strzelectwie. ;) Kobrabones (dyskusja) 20:19, 5 sty 2021 (CET)

kto zainicjował Światowy Dzień Roweru?

Leszek Sibilski (dyskusja, d:Q104665645)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Leszek Sibilski
opis
polsko-amerykański socjolog, kolarz
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,4 KB Niegodzisie Niegodzisie


Halicz (HB12).jpg

…kiedy i skąd dokonano pierwszego zimowego wejścia na Halicz?

Halicz (góra) (dyskusja, d:Q5642081)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Halicz (góra)
opis
mountain in Poland
aliasy
Halicz (Bieszczady)
jest to
góra
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10 KB Henryk Bielamowicz Henryk Bielamowicz


…co towarzyszyło Sitaramowi Yechury’emu podczas spotkań z Fidelem Castro?

Sitaram Yechury (dyskusja, d:Q7531710)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Sitaram Yechury
opis
Indian politician
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11,5 KB Bacus15 Bacus15…które gry działają na silniku Amazon Lumberyard?

Amazon Lumberyard (dyskusja, d:Q22949502)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Amazon Lumberyard
opis
cross-platform triple-A game engine
aliasy
jest to
silnik gry
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 11 KB Szymonel Sidevar4 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Ybyrapora gamba immature ZK295.jpg

…co zagraża „temu, który żyje na drzewie”?

Ybyrapora (dyskusja, d:Q28924549)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Ybyrapora
opis
genus of spiders
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,3 KB Carabus Carabus


 • Skr. pytania. Micpol (dyskusja) 13:50, 6 sty 2021 (CET)
  @Carabus, @Micpol imo …co zagraża temu, który żyje na drzewie? brzmiało lepiej Mpn (dyskusja) 13:00, 9 sty 2021 (CET)
  @Carabus niech decyduje. Jeśli było to tłumaczenie nazwy, powinno być w cudzysłowie. W przeciwnym razie jest niepotrzebnie wydłużone przez dodanie "tego, którego". Micpol (dyskusja) 13:30, 9 sty 2021 (CET)
  Dodałem wersję z cudzysłowem. Żeby rozstrzygnąć możliwość skrócenia pytania trzeba by znać jednocześnie polski i gramatykę bliżej nieokreślonego języka z rodziny tupi, z którego zaczerpnięto źródłosłów. Może u nich ma to jakieś znacznie. Z resztą w CW często kompilator rubryki wydłuża lub skraca pytania, żeby się w nią lepiej wkomponowały, więc nie przesadzałbym z tym niepotrzebnie. Carabus (dyskusja) 14:08, 9 sty 2021 (CET)
  Niepotrzebnie z przyczyn stylistycznych. Wersja z cudzysłowem jest dobra, usuwam swoją. Micpol (dyskusja) 00:05, 10 sty 2021 (CET)

kto jest pierwszym premierem stanowym Telangany?

Kalvakuntla Chandrashekhar Rao (dyskusja, d:Q33168)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Kalvakuntla Chandrashekhar Rao
opis
hinduski polityk
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 10,4 KB Bacus15 Bacus15\

…że film Mission: Impossible – Libra miał być kręcony w Polsce?

… gdzie mieszkała ekipa filmowa Mission: Impossible – Libra podczas zdjęć w Norwegii?

… w jakim celu ekipa filmowa Mission: Impossible – Libra wypożyczyła dwa statki?

Mission: Impossible – Libra (dyskusja, d:Q61876370)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Mission: Impossible 7
opis
upcoming American action spy film written and directed by Christopher McQuarrie
aliasy
jest to
projekt filmowy
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 11 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 16,9 KB AramilFeraxa AramilFeraxa • Kolejny autotranslator-- Tokyotown8 (dyskusja) 13:54, 4 sty 2021 (CET)
 • Zapewniam, że nie jest to napisane z autotranslatorem. AramilFeraxa (dyskusja) 15:21, 4 sty 2021 (CET)
 • Czemu translator? Wersja angielska jest przecież inna. Sidevar (dyskusja) 18:49, 4 sty 2021 (CET)

…dlaczego Maszynki do Mięsa należy unikać jak diabeł święconej wody?

Maszynka do Mięsa (dyskusja, d:Q104776136)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Maszynka do Mięsa
opis
źlebisko w Tatrach, w Polsce
aliasy
jest to
Żleb
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.png 3,2 KB Selso Jckowal
 • Na zdjęciu jej nie widzę. Może by tak edytować zdjęcie i jakoś ją zaznaczyć? Ciacho5 (dyskusja) 18:24, 4 sty 2021 (CET)
 • Usunęłam zbędne wyróżnienie kursywą. Micpol (dyskusja) 00:16, 5 sty 2021 (CET)
GeneralKazimierzPulaski2006.jpg

…która polska fregata brała udział w operacji Active Endeavour? (na zdjęciu)?

ORP Gen. K. Pułaski (dyskusja, d:Q7072936)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
ORP Gen. K. Pułaski
opis
fregata rakietowa
aliasy
ORP Generał Kazimierz Pułaski, ORP Kazimierz Pułaski
jest to
statek wodny
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 43,7 KB Polskiarmator123 Polskiarmator123który z polskich ścigaczy proj. 122bis najpóźniej zakończył służbę?

ORP Nieugięty (1953) (dyskusja, d:Q30910868)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
ORP Nieugięty
opis
polski ścigacz okrętów podwodnych
aliasy
BO-412
jest to
okręt
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 35,7 KB Zala Zala • Artykuł sprawdzony przez 3 osoby w PDA. D kuba (dyskusja) 15:24, 16 sty 2021 (CET)

…jaki incydent miał miejsce 1 maja 1960 roku?

Zestrzelenie Lockheed U-2 (dyskusja, d:Q748379)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Zestrzelenie Powersa
opis
aviation incident
aliasy
jest to
wypadek lotniczy, ?
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 49 KB Lelek 2v Jamnik z Tarnowa • Nigdzie nie spotkałem się z określeniem "Zestrzelenie Powersa". Pisze się zawsze o "incydencie z U2", ewentualnie "zestrzelenie U2". Podobnie jest w hasłach na innych wikipediach, wszędzie w tytule jest mowa o U2, a nie o Powersie. --Kriis bis (dyskusja) 17:01, 14 sty 2021 (CET)
 • Przeniesienie artu pod "Zestrzelenie Lockheed U-2" to jest jakieś odcinanie kotu ogona po kawałku @Polskiarmator123 - wiadomo, że i tak skończy się na "Incydencie U-2", bo tak jest w literaturze i wszystkich wikipediach. Temat incydentu jest szerszy niż samo zestrzelenie. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 17:30, 21 sty 2021 (CET)
  • @PawelNorbertStrzelecki Sugerowałem się także tą nazwą, gdyż takowa jest także używana i nie jest aż tak błeda jak "Zestrzelenie Powersa". Proponuję aby ktoś znający się poprawił artykuł. Polskiarmator123 (dyskusja) 17:46, 21 sty 2021 (CET)
Anthony and Joe Russo by Gage Skidmore.jpg

…za jakie filmy odpowiedzialny jest duet Anthony’ego i Joego Russo?

kto wyreżyserował najbardziej dochodowy film wszech czasów?

Anthony i Joe Russo (dyskusja, d:Q2853003)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Anthony i Joe Russo
opis
amerykańscy reżyserzy, scenarzyści, producenci
aliasy
jest to
dwoje rodzeństwa
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 16,6 KB AramilFeraxa SidevarTemple del Sagrat Cor vist des de la Talaia del Tibidabo.JPG

…pod wpływem jakich plotek kupiono ziemię pod budowę kościoła na Tibidabo?

Kościół Serca Jezusowego na Tibidabo (dyskusja, d:Q1189293)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Sagrat Cor
opis
kościół w Barcelonie, w Hiszpanii
aliasy
Templo Expiatorio del Sagrado Corazón, Temple Expiatori del Sagrat Cor
jest to
kościół
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 9,2 KB Mix321 Mix321 • Skąd taka polska nazwa dla tego kościoła? Po pierwsze, biorąc pod uwagę również barcelońską Sagradę Familię, widać, że nie zawsze nazwy świątyń się tłumaczy. Po drugie, podana polska nazwa nie odpowiada nazwie katalońskiej – nie ma tam odniesienia do położenia na wzgórzu Tibidabo, ani nie ma "Serca Jezusowego" a jest "Najświętsze Serce". Zatem obecna polska nazwa albo musi mieć podane polskie źródło dla tej nazwy, albo zostać zastąpiona nazwą oryginalną. Aotearoa dyskusja 21:02, 17 sty 2021 (CET)
 • "W pobliżu znajduje się również zbudowany w 1899 r. najstarszy w Hiszpanii park rozrywki, który jest także jednym z najstarszych w Europie." - a ten fragment jaki ma związek z artykułem? I co ma oznaczać to "również"? D kuba (dyskusja) 20:13, 20 sty 2021 (CET)
Dukla, kościół i klasztor św. Jana z Dukli (HB2).jpg

…co kiedyś stało w miejscu Krzyża Pojednania w Dukli?

Krzyż Pojednania (dyskusja, d:Q104664479)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Krzyż Pojednania
opis
Kompleks 3 rzeźb
aliasy
Pomnik św. Jana z Dukli w Dukli, Pomnik Jana Pawła II w Dukli
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,9 KB Szturnek SzturnekMam lekki problem z nazwą tego artykułu, gdyż nie ma nigdzie w prost napisane, jak się nazywa ten kompleks, ale wg informacji na stronie informacji turystycznej w Dukli piszę, że kompleks cały się nazywa krzyż pojednania, więc tak ten artykuł nazwałem. ~~Szturnek~~ 17:01, 11 sty 2021 (CET)

3 stycznia[edytuj | edytuj kod]

…na ile szacuje się majątek Neiphiu Ria?

Neiphiu Rio (dyskusja, d:Q3530214)

Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Neiphiu Rio
opis
Indian politician
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.pngNuvola apps display.png 7,7 KB Bacus15 Bacus15


 • Nazwiska zakończone na -o odmieniają się. Micpol (dyskusja) 10:53, 3 sty 2021 (CET)
Christopher Uckermann 2008.jpg

kto zagrał Diega Bustamantego w Zbuntowanych?

…który członek zespołu RBD ma szwedzkie korzenie?

Christopher von Uckermann (dyskusja,