Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Wrestling pictogram.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Rio de Janeiro
Miejsce Olympic Training Center
Data 14-21 sierpnia
Liczba konkurencji 18

Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro rozgrywane były w dniach 14-21 sierpnia w hali Olympic Training Center. Mężczyźni rywalizowali w stylu klasycznym i wolnym, natomiast kobiety tylko w stylu wolnym.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Zasady kwalifikacji[1]
  • Awans uzyska sześciu najlepszych zawodników i zawodniczek z mistrzostw świata w każdej kategorii wagowej
  • Po dwa miejsca przypadają na najlepszych zawodników i zawodniczki z kwalifikacji (Afryka i Oceania, Azja, Europa, obie Ameryki)
  • Rozegrane zostaną również dwa turnieje kwalifikacyjne. Z pierwszego awans uzyska troje zawodników i zawodniczek, a z drugiego dwoje
Państwo Mężczyźni - styl wolny Mężczyźni - styl klasyczny Kobiety - styl wolny Suma
57 65 74 86 97 125 59 66 75 85 98 130 48 53 58 63 69 75
 Algieria X X X 3
 Argentyna X 1
 Armenia X X X X X X X X 8
 Australia X X X 3
 Austria X 1
 Azerbejdżan X X X X X X X X X X X X X X 14
 Brunei X 1
 Białoruś X X X X X X X X 8
 Brazylia X X X X X 5
 Bułgaria X X X X X X X X X X X 11
 Kambodża X 1
 Kamerun X X X 3
 Kanada X X X X X X X X 8
 Chiny X X X X X X X X X X X X X 13
 Chińskie Tajpej X 1
 Kolumbia X X X X X 5
 Chorwacja X 1
 Kuba X X X X X X X X X X 10
 Czechy X 1
 Dania X 1
 Ekwador X X 2
 Egipt X X X X X X X X X X 10
 Estonia X X X 3
 Finlandia X X X 3
 Francja X X 2
 Gruzja X X X X X X X X X X X 11
 Niemcy X X X X X X X 7
 Grecja X 1
 Gwinea Bissau X X 2
 Haiti X 1
 Honduras X 1
 Węgry X X X X X X X X 8
 Indie X X X X X X X X 8
 Iran X X X X X X X X X X X X 12
 Izrael X 1
 Włochy X X 2
 Japonia X X X X X X X X X X 10
 Kazachstan X X X X X X X X X X X X 12
 Kirgistan X X X X X X X 7
 Łotwa X 1
 Litwa X 1
 Meksyk X 1
 Mołdawia X X X 3
 Mongolia X X X X X X X X X X 10
 Maroko X X X 3
 Holandia X 1
 Nowa Zelandia X 1
 Nigeria X X X X X X X 7
 Korea Północna X X X X 4
 Norwegia X X 2
 Palau X 1
 Peru X 1
 Polska X X X X X X X X 8
 Portoryko X X 2
 Rumunia X X X X X 5
 Rosja X X X X X X X X X X X X X X X X 16
 Senegal X X 2
 Serbia X X X 3
 Korea Południowa X X X X X 5
 Hiszpania X 1
 Szwecja X X X X X X X 7
 Tunezja X X X X 4
 Turcja X X X X X X X X X X X X X X 14
 Ukraina X X X X X X X X X X X 11
 Stany Zjednoczone X X X X X X X X X X X X X X 14
 Uzbekistan X X X X X X X X 8
 Wenezuela X X X X X X X X X 9
 Wietnam X X 2
Suma: 68 państw 19 21 20 19 19 20 19 19 20 21 19 19 20 19 20 19 18 18 349

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Styl klasyczny[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kategoria do 59 kg Kuba Ismael Borrero Molina Japonia Shinobu Ōta Uzbekistan Yelmurat Tasmuradov
Norwegia Stig André Berge
Kategoria do 66 kg Serbia Davor Štefanek Armenia Mihran Harutiunian Azerbejdżan Rəsul Çunayev
Gruzja Szmagi Bolkwadze
Kategoria do 75 kg Rosja Roman Własow Dania Mark Madsen Korea Południowa Kim Hyeon-woo
Iran Sa’id Abdewali
Kategoria do 85 kg Rosja Dawit Czakwetadze Ukraina Żan Bełeniuk Białoruś Dżawid Gamzatow
Niemcy Denis Kudla
Kategoria do 98 kg Armenia Artur Aleksanian Kuba Yasmany Lugo Cabrera Turcja Cenk İldem
Iran Ghasem Rezaji
Kategoria do 130 kg Kuba Mijaín López Turcja Rıza Kayaalp Azerbejdżan Sabah Szari’ati
Rosja Siergiej Siemionow

Styl wolny[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kategoria do 57 kg Gruzja Wladimer Chinczegaszwili Japonia Rei Higuchi Iran Hasan Rahimi
Azerbejdżan Hacı Əliyev
Kategoria do 65 kg Rosja Sosłan Ramonow Azerbejdżan Toğrul Əsgərov Włochy Frank Chamizo
Uzbekistan Ixtiyor Navroʻzov
Kategoria do 74 kg Iran Hasan Jazdani Rosja Aniuar Giedujew Azerbejdżan Cəbrayıl Həsənov
Turcja Soner Demirtaş
Kategoria do 86 kg Rosja Abdułraszyd Sadułajew Turcja Selim Yaşar Azerbejdżan Şərif Şərifov
Stany Zjednoczone J'den Cox
Kategoria do 97 kg Stany Zjednoczone Kyle Snyder Azerbejdżan Chietag Gaziumow Rumunia Albiert Saritow
Uzbekistan Magomied Ibragimow
Kategoria do 125 kg Turcja Taha Akgül Iran Komejl Ghasemi Gruzja Geno Petriaszwili
Białoruś Ibragim Saidow
Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kategoria do 48 kg Japonia Eri Tōsaka Azerbejdżan Marija Stadnik Chińska Republika Ludowa Sun Yanan
Bułgaria Elica Jankowa
Kategoria do 53 kg Stany Zjednoczone Helen Maroulis Japonia Saori Yoshida Azerbejdżan Natalija Synyszyn
Szwecja Sofia Mattsson
Kategoria do 58 kg Japonia Kaori Ichō Rosja Walerija Kobłowa Tunezja Marwa al-Amiri
Indie Sakshi Malik
Kategoria do 63 kg Japonia Risako Kawai Białoruś Maryja Mamaszuk Kazachstan Jekatierina Łarionowa
Polska Monika Michalik
Kategoria do 69 kg Japonia Sara Doshō Rosja Natalja Worobjowa Szwecja Jenny Fransson
Kazachstan Elmira Syzdykowa
Kategoria do 75 kg Kanada Erica Wiebe Kazachstan Giuzel Maniurowa Chińska Republika Ludowa Zhang Fengliu
Rosja Jekatierina Bukina

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Rosja Rosja 4 3 2 9
2. Japonia Japonia 4 3 0 7
3. Kuba Kuba 2 1 1 4
4. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 2 0 1 3
5. Turcja Turcja 1 2 2 5
6. Iran Iran 1 1 3 5
7. Armenia Armenia 1 1 0 2
8. Gruzja Gruzja 1 0 2 3
9. Kanada Kanada 1 0 0 1
Serbia Serbia 1 0 0 1
11. Azerbejdżan Azerbejdżan 0 3 6 9
12. Białoruś Białoruś 0 1 2 3
Kazachstan Kazachstan 0 1 2 3
14. Dania Dania 0 1 0 1
Ukraina Ukraina 0 1 0 1
15. Uzbekistan Uzbekistan 0 0 3 3
16. Chińska Republika Ludowa Chiny 0 0 2 2
Szwecja Szwecja 0 0 2 1
18. Bułgaria Bułgaria 0 0 1 1
Indie Indie 0 0 1 1
Korea Południowa Korea Południowa 0 0 1 1
Niemcy Niemcy 0 0 1 1
Norwegia Norwegia 0 0 1 1
Polska Polska 0 0 1 1
Rumunia Rumunia 0 0 1 1
Tunezja Tunezja 0 0 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]